سه‌شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ -
- 19 Nov 2019
21 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
نظامیان خطر بزرگ پیش رو


سالهای طولانی است که نظامیان با حمایت سایر جریانات تندرو در مراکز حساس اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشورخیمه زده اند و از این رهگدر دارای امکانات فوق العاده گردیده اند.

از دوران پس از جنگ با عراق آنها به بهانه داشتن امکانات و تجربه، وارد عرصه های اقتصادی شدند و توانستند آرام آرام "البته با تغیرات و تسویه ها در رهبری و مدیریت" تبدیل به سرمایه داران و سرمایه گذاران در عرصه اقتصادی کشور گردند. همراه با قوی تر شدن پایگاههای اقتصادی آنها وارد عرصه سیاست گردیده و در سایر قوا رسوخ کرده و در مقامهای نمایندگی مجلس و وزارت و غیره جای گرفتند.

امروزه نظامیان در قالب بنگاههای بزرگ اقتصادی (قرارگاه خاتم الانبیا) و شرکت های زیر مجموعه آن ، حضور در میادین نفت و گاز ، داشتن اسکله های غیر مجاز و واردات و صادرات و خلاصه ی کلام در تمامی شئون اقتصادی حضور پر رنگ و غیر قابل انکاری دارند. به طبع قدرت اقتصادی آنها توانسته اند اهرمهای سیاسی و مدیریتی کشور را دراختیار داشته باشند و بصورت طبیعی مناسب سیاسی را اشغال نمایند.

در واقع امروزه سپاه پاسداران و زیر مجموعه آن بسیج با در اختیار داشتن بخش بزرگی از اقتصاد و مناسب سیاسی و داشتن تشکیلات اطلاعاتی مستقل و موازی با وزارت اطلاعات و دارا بودن رسانه های مستقل و وابسته به خود، نقش دولت موازی را نیز ایفا مینماید.

نظامیان بعنوان دولتی موازی در سیاست های داخلی و خارجی اظهار نظر کرده و تلاش مینمایند، روند دلخواه خود را اجرایی نمایند که طبعا سودآوری بیشتر و قدرت افزون تررا در پی خواهد داشت.

فرمانده سپاه در مورد مذاکرات هسته ای اعلام میکند که فعلا با بغض سکوت میکنیم و دیگری اظهار نظر میکند که اتحادیه اروپا غلط میکند در ایران دفتر بزند و باز هم فرمانده سپاه از روند اقدامات اقتصادی و فرهنگی دولت روحانی انتقاد کرده و از اینکه نظریات آنان را نپذیرفته بر آشفته شده است.

دولت روحانی علیرغم تلاش برای رفع تنش با جهان خارج با سدها و اظهارنظرهای مشکل آفرین مواجه است. امروزه کشور ما گرچه خطرتهاجم خارجی را دور کرده وشکاف در تحریم های کمرشکن ایجاد کرده و میرود تا آنها را بکلی حدف نماید،اما با خطر بزرگ دیگری مواجه است و آن خطر چیزی نیست جز زیاده خواهی نظامیان که هرآن ممکن است حکومتی نظامی و امنیتی رابر کشورمان تحمیل نمایند.

وظیفه ی دولت روحانی است که با اتکا به توده های مردم(که طرف مقابل میکوشد با ایجاد موانع و مشکلات،این اتکا را بگیرد) هرچه سریع تر نظامیان را از مواضع اقتصادی و سیاسی خلع و به پادگان ها باز گرداند.خطر را باید جدی گرفت و برای رهایی از آن تلاش کرد.

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.