سه‌شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ -
- 19 Nov 2019
21 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مرگ خوب است  اما برای همسایه


مسئله انتخاب آقای ابوطالبی بعنوان نماینده ایران در سازمان ملل موجب بحث و گفتگوهای بسیاری گشته است. نمایندگان آمریکا صدور ویزا برای وی را بدلیل مشارکت در ماجرای اشغال سفارت و گروگان گیری دیپلمات های آمریکایی غیر اصولی دانسته و با آن مخالفت کرده اند و بالطبع با جو روانی بازمانده از آن دوران دولت آمریکا نیز با حضور وی مخالفت نموده است.

از طرف دیگر انتخاب نامبرده و رد وی توسط آمریکا منجر به شانتاژ و هیاهوی بسیار از سوی جناح های تندرو در ایران گردیده و بهانه ای جدید شده برای حمله به دولت روحانی و روند مذاکرات اتمی و تنش زدایی در سطح بین المللی.

متاسفانه باید گفت کم دقتی و ارزیابی نادرست از شرایط و شاید هم فشار جناح های تند رو موجب چنین گزینش نابجا ، حداقل در موقعیت کنونی بوده است.

گرچه امروزه بسیاری از دست اندرکاران گروگانگیری (دانشجویان پیرو خط امام) از ارتکاب چنین عملی نادم هستند و حرکت آنروز را نفی مینمایند،اما دولت جمهوری اسلامی نه تنها تا کنون نسبت به این موضوع ابراز تاسف نکرده ، که عوامل تندرو دست اندرکار همچنان سالروز اشغال سفارت آمریکا را بعنوان بخشی از خاک آن کشور جشن گرفته و تحت عنوان تسخیر لانه ی شیطان بزرگ به آن افتخار مینمایند.

با کمال تاسف در آن دوران احزاب و گروه های سیاسی عمدتا چپ نیز از این حرکت حمایت و پشتیبانی نمودند و تا امروز هم باز مانده ی هیچکدام حاضر نشده اند اعلام نمایند دچار خطا گردیده اند.

اگر امروز دولت جمهوری اسلامی به ناچار و بخصوص نیروهای افراطی و تندرو که همچنان بر طبل تنش آفرینی میکوبند ،سخن از رعایت قواعد و قوانین بین المللی میرانند، باید بدانند که عمل اشغال سفارت آمریکا در سال 58 و گروگانگیری طولانی مدت دیپلمات ها و پرسنل آ ن بر خلاف قواعد و هنجار های بین المللی بوده است و ابراز تاسف و پوزش ازآن عمل میتواند در روند تنش زدایی با جهان موثر باشد.

مگر آنکه شعار دهند : مرگ خوب است ، اما برای همسایه.
 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.