سه‌شنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ -
- 28 Jan 2020
02 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
در محکومیت آزار و ضرب و شتم زندانیان سیاسی
جرس: سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی با صدور اطلاعیه‌ای در محکومیت آزار و ضرب و شتم زندانیان سیاسی با ابراز تاسف از این رخداد خواستار رسیدگی به این واقعه توسط یک کمیته حقیقت یاب مرکب از نمایندگان سه قوه، ملاقات حضوری خانواده و وکلای زندانیان با آنها شد.  

 

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ی خود هشدار داده است: به اقتدارگرایان و افراطیون نفوذی در قوا و نهادهای حاکم هشدار می دهیم که بیش از این خود را مقابل رای مردم قرار ندهند و دست از لجبازی و سیاست ارعاب بردارند چرا که در شرایط سخت و دشوار کنونی کشورمان بیش از پیش نیاز به وحدت و همدلی دارد.

 

متن کامل این اطلاعیه که در سایت "امروز" منتشر شده، به شرح زیر است:

 

هموطنان عزیز و گرامی


برپایه اخبار منتشره و شهادتنامه ۷٤ زندانی سیاسی در صبح روز پنجشنبه ٢۸ فروردین ماه عده ای از نیروهای لباس شخصی به همراه ماموران و مسئولان انتظامی و حفاظتی زندان به عنوان انجام بازرسی به اندرزگاه ۳ (بند ۳۵۰) زندان اوین وارد شده و برخی زندانیان سیاسی را مورد آزاد و ضرب و شتم قرار داده اند. افراد لباس شخصی که احتمالا از ماموران دستگاههای امنیتی بوده اند، به اتاق های بند وارد شده، پس از بازرسی بدنی، زندانیان را به قسمت هواخوری فرستاده و درب ساختمان را به روی آنها بسته اند.


در حین بازرسی، زندانیان داخل هواخوری متوجه می شوند آن دسته از همبندیانی که هنوز در اتاق ها حضور دارند مورد ضرب و جرح شدید ماموران امنیتی لباس شخصی و همچنین گارد حفاظتی زندان قرار گرفته اند. متاسفانه علیرغم اعتراض زندانیان، نه تنها این اقدام غیرقانونی متوقف نمی شود، بلکه زندانیان معترض نیز به صورت غیرمنتظره با حمله ناگهانی و شدید ماموران امنیتی با باتوم و میله آهنی و مشت و لگد روبرو می شوند.


در این میان مسئولان زندان از جمله مقام های حفاظتی و انتظامی نیز نه تنها مانع ضرب و جرح و فحاشی و هتک حرمت نسبت به زندانیان و تخریب اموال آنان نشدند، بلکه مامورین تحت امر خود از جمله لباس شخصی ها و نیروهای حفاظت زندان را ترغیب به برخورد فیزیکی با زندانیان می کنند.


با این زندانیان، که اسیر قوه قضائیه هستند، و باید از حمایت های قانونی لازم طبق قوانین و مقررات جاری برخوردار باشند، رفتاری شده است که با هیچ قانون، عرف و اخلاقی سازگاری ندارد، بماند که با آموزه های اسلامی شیعی که حاکمیت موجود جمهوری اسلامی ایران ادعای پیروی از آنها را دارد هیچگونه همخوانی ندارد. فقط این روایت مشهور منصوب به امیر مومنان علی (ع) را یادآور می شویم که تنها با شنیدن اینکه در قلمرو اسلامی خلخالی از پای زنی غیر مسلمان به زور خارج کرده اند، فرمود: اگر شنیدید که کسی از شنیدن این خبر دق کرد و مرد او را مورد سرزنش قرار ندهید. این گواه روشنی است بر اهمیت حقوق و کرامت انسان ها در اندیشه های دینی. اکنون چگونه است که برخی کارگزاران دستگاه قضا با اینگونه اعمال خود نه تنها ارزشی برای حقوق شهروندان و اسیران زندانی قائل نیستند بلکه اینچنین اصول اولیه و مهم دین و آیین، قانون و مقرات، و حتی انصاف و مروت و اخلاق را زیر پا می گذارند؟ نکند اینها می خواهند با این اعمال شنیع و ایجاد ارعاب آنهم با زندانیان سیاسی این پیام را به جامعه بفرستند که به رغم حضور مردم در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و انتخاب رئیس جمهوری و دولتی که مطلوب اقتدارگرایان نیست، اوضاع تغییر نکرده است و اقتدارگرایان همچنان بر امورات کشور دست بالا را دارند؟


سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی با ابراز تاسف از این رخداد و محکومیت آنچه در روز پنجشنبه بر هموطنان اسیر و در بندمان گذشته و همدردی با خانواده آن عزیزان، خواستار رسیدگی به این واقعه توسط یک کمیته حقیقت یاب مرکب از نمایندگان سه قوه، ملاقات حضوری خانواده و وکلای زندانیان با آنها می باشد. درعین حال به اقتدارگرایان و افراطیون نفوذی در قوا و نهادهای حاکم هشدار می دهیم که بیش از این خود را مقابل رای مردم قرار ندهند و دست از لجبازی و سیاست ارعاب بردارند چرا که در شرایط سخت و دشوار کنونی کشورمان بیش از پیش نیاز به وحدت و همدلی دارد.


سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ( شاخه خارج از کشور )


۳٠ فروردین ١۳٩۳ 

ارسال به :