پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ -
- 21 Nov 2019
23 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مدیران فرهنگی کردستان فاقد توانمندی کسب پست مدیریتی هستند



ازدنیای مسئولین نمی‌توان سر در آورد؛ این ادعایی است که برخی از مردم درباره اش پافشاری می ‌کنند و می‌ گویند بعد از کسب سمت دیگر نباید به آنها اعتماد نمود. مدیر در جایگاه خود باید مسئولیت‌ پذیر باشد، هرجا منافع شخصی و گروهی در میان باشد قانون ‌گریزی هم پیش می ‌آید و مسئولینی که مقررات را رعایت نکنند، قطعا راهشان از مردم جدا می‌شود. مدیریت به معنای هدایت کردن یا به‌کارگیری مجموعه ای از آگاهی‌ها شکل یافته است که به وسیله آن‌ها فرد با ایجاد هماهنگی در سازمان، بازدهی آن را افزایش می‌دهد.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری کردستان در دولت رایحه خوش خدمت و دولت عدالت محور بر این باور بود كه:«مسئولان فرهنگی کردستان نسبت به مسائل استان بی‌تفاوت هستند و از این رو فاقد توانمندی پست مدیریتی هستند؛ مشكل از مدير يک دستگاه فرهنگی نيست بلكه مشكلی كسی است كه زمينه را برای حضور اين مديران ناتوان در رأس دستگاه های فرهنگی فراهم كرده است.»1

اكثر مدیران عرصه فرهنگ در كردستان از آن سوی بام می‌افتند به گونه ای كه توجه بی نهایت را به برنامه های كشوری داشته و پتانسیل استانی را نمی شناسند. اصلا فرهنگ چیست؟ چرا کردستان را استان فرهنگی شهرت گرفت؟ آیا این مدیران فرهنگی می‌داند كه بافت موزائیک گونه جمعیتی(از لحاظ زبانی، دین و...) ایران چگونه است؟ آیا نباید به کوچک‌ ترین ویژگی‌های زبانی، دینی، فرهنگی و ... ساكنان ایران توجه داشت؟

فرهنگ؛ مجموعه باورها، ارزش‌ها، هنر، ادبیات و... است که انسان در فرایند تکامل خود به دست آورده. کردستان براساس گواهی تاریخ و درک شایسته برخی از مسئولین، از دیرباز مکانی برای ترویج علم و دانش بوده و با داشتن این سابقه و حضور آثار تاریخی که نماد فرهنگ و تمدن گذشتگان این دیار است؛ پسوند فرهنگی را به دوش می کشد. در کردستان برای کمتر مسئولی مهم است که مرز اعتیاد در این استان فرهنگی از محدوده سفید گذشته و وارد گستره خاکستری شده. روایت حضور قلیان در اکثر خانواده ها را چند سالی است که مسئولان سلامت استانی نمی بینند و مدیران فرهنگی هم گویا اتفاقی رخ نداده باشد، بی خیال از کنارش می گذرند. شاید هم سکوت بر گزیده اند که با حضور دکتری هائی شایسته؛ برای بررسی نفش و جایگاه فرهنگی قلیان در هویت مردم کردستان؛ اقدام به برگزاری همایش های سراسری بکنند. البته چیز بدی هم نیست چون بر اساس شایعات موجود، یکی از به نام کارمندهای یکی از اداره های فرهنگی کردستان در کارنامه فرهنگی خودش، اقدام فرهنگی قاچاق بنزین را دارد و حال مروج فرهنگ گششته اند. اینگونه است که می توان به این ضرب المثل اشاره نمود: « هر چیزی بگندد نمکش می زنند وای به حال روزی که بگندد نمک.»

البته هر مسئولیتی با خود تعهدات و محدودیت‌هایی را به همراه می آورد که برای تداوم آن، باید به تعهدات پایبند بود. مدیریت یک قرارداد است، مدیر موظف به پیروی از قانون‌ است. وظایف مدیر؛ برنامه‌ریزی، سازماندهی، هدایت و رهبری، هماهنگی و کنترل است نه اینكه منتخب فلان تفكر باشد. خوشبختانه در کردستان روایتی به اسم اصلاح طلب یا اصول گرا بودن وجود ندارد؛ اکثرمدیران بر اساس سفارش پایتخت نشین ها انتخاب می گردند. حدیث عشق نیست، از خود گذشتن نمی خواهد تا مدیر شوید؛ کافی است انسانی حرف شنو و مطیع برخی از پایتخت نشین ها بود، دیر یا زود مراسم معارفه ای برای شما برپا می گردد. اگر در بستر تودیع هم بودید در استان فرهنگی بدون مشکل است، چه بسیارمدیرانی که بیش از50 روز از تودیع شان گذشته همچنان در سالن های اداره گام بر می داشتند.

چه زیبا روایتی است که برخی ها در دو دولت اسبق، تریبون ترویج افکار بودند و حال منتظر صدور حکم مسئولیت اطلاع رسانی دولت تدبیرهستند. اینگونه است که دراستان فرهنگی کافی است که دستتان به نخ مسئولیت بند شود و دیگر خبری از خلع شدن در کار نیست، فقط جایگاه شما بر اساس شرایط موجود کمی تغییر می کند. آنهم بستگی به هنر مدیریت خودتان دارد؛ چه فرقی می کند تا دیروز فلان کت مد بود و حال رنگ بنفش مد شده؛ برای محافظت از صندلی فقط هم زیست بودن با شرایط کافی است. این است مبحث مدیر شدن و پیشرفت استان کردستان که همچنان در بستر شروع مانده و حرکت به جلو را فقط بر روی کاغذ می توان دید و کردستان همچنان در رتبه های آخر توسعه می ماند.

1-خبرگزاری مهر25/6/92
 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.