جمعه ۰۱ آذر ۱۳۹۸ -
- 22 Nov 2019
24 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
جدید‌ترین آزمون همبستگی ایرانیان


فاجعه بند ۳۵۰ اوین را شاید بتوان جدید‌ترین آزمون همبستگی ایرانیان در دفاع از حقوق شهروندی و اعتراض به حاکمیت فاشیستی جمهوری اسلامی دانست.

رخدادی که می‌توان آن را از زوایای گوناگون مورد واکاوی قرار داد و نقاط قوت و ضعف جنبش‌های مدنی و حامیان داخلی و خارجی کنشگران اجتماعی را در نگاهی تازه‌تر تحلیل کرد. موج گسترده اعتراض به این حمله وحشیانه در شبکه‌های اجتماعی، تجمعات مردمی در برابر اوین و خبرنامه‌ها و شب نامه‌های اعتراض آمیز دانشجویی گویای این حقیقت بود که شهروندان پیروز نهایی این جریان بودند.

تمامی آنچه در قالب شبکه‌های مختلف اجتماعی انعکاس یافت گویای صادقی بود بر افزایش چشمگیر هوشیاری و حساسیت بیش از پیش گروه‌های مختلف مردمی. در ورای این حرکت همبسته و یکپارچه مردمی حقیقت دیگری نیز روشن شد و آن نقش چشمگیر و فعالیت‌های ثمربخش برخی از شبکه‌های تلویزیونی، رایویی و خبری بود.
شبکه‌هایی که هدف خود را بر محور اطلاع رسانی و نهادینه کردن حقوق مدنی در میان شهروندان ایرانی بنیان نهاده بودند. به بیان دیگر موج گسترده اعتراضات مردمی، مهر تأییدی بر فعالیت‌های این گونه رسانه‌ها بود و نشان داد که تمرکز بر حقوق انسانی و مدنی و تلاش برای زنده کردن حقوق بشر در ایران بیش از هر هدف دیگری می‌تواند سبب همبستگی ایرانیان در حرکت‌های اعتراضی شود. و اما سوی سوم این ماجرا یک علامت سوال است.

علامت سوال در مقابل اقدامات خام برخی رسانه‌های حرفه‌ای. اقداماتی که می‌شد با دقت بیشتری صورت گیرد و هزینه کمتری برای مظلومان بند ۳۵۰ اوین رقم رقم بزند. در بحبوحه پنجشنبه سیاه اوین، بی‌بی سی ضمن تماس با برخی از زندانیان این بند ،  ناخواسته  زمینه ساز حمله شوم نیروهای اطلاعات به این بند شد در این حمله گوشی‌های همراه زندانیان ضبط شده و محدودیت‌های شدیدی برای آن‌ها در نظر گرفته شد.

اقدامی که می‌توانست بسیار حساب شده‌تر و با حساسیت بیشتری صورت گیرد. همین بهانه کافی بود تا تمامی رسانه‌های وابسته به رژیم جمهوری اسلامی با دستاویز کردن آن، زندانیان مصاحبه کننده را عوامل وابسته به انگلیس معرفی کرده سایت‌هایی مانند باشگاه خبرنگاران، تابناک، کیهان و... در اقدامی سازماندهی شده زمینه گسترده‌ای را برای سیاه نمایی فراهم کنند. در یک نگاه سفید! بی‌بی سی متوجه عواقب این کار نبوده و صرفا قصد داشته طبق وظیفه حرف ای‌اش خبر را با منبع اصلی آن منتشر کند اما با یک نگاه نسبتا خاکستری جور دیگری باید نتیجه گرفت؛ بی‌بی سی در واقع با یک تیر دو نشان می‌زند و آن معرفی مخالفان دولت در داخل است.

این گونه پوشش خبر اتفاقا از لحاظ امنیتی بهانه برای برخورد را برای حکومت فراهم می‌کند و در منظر عمومی چهره حق به جانب برای خود می‌سازد. در حالی که بی‌بی سی می‌توانست با یک کلمه بحران را در این بند بوجود نیاورد. البته حتما تحریریه بی‌بی سی برای این کار توجیهاتی دارد ولی نتیجه‌ای که با تمتم آن توجیهات حاصل شده است تا کنون محکومیت ۲ نفر از آزاداندیشان به ارتباط با سازمان مجاهدین خلق می‌باشد.

به هر روی حادثه بند ۳۵۰ اوین با تمام نقاط روشن و تاریک خود یک تجربه پر ثمر بود. تجربه‌ای برای مردم و رسانه‌ها. تجربه که می‌تواند گامی بلند به سوی حرکت‌هایی دقیق‌تر، هدفمند‌تر و استوار‌تر در رسیدن به ایرانی آزاد و آباد باشد.
 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.