چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ -
- 20 Nov 2019
22 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
هشدار چهار فعال حقوق بشر نسبت به خطر جانی برای زندانیان در اعتصاب غذا
جرس: شيرين عبادى، خديجه مقدم، مهناز پراكند و آسيه امينى با انتشار يك نامه فورى نسبت به خطر جانى ١١ زندانى سياسى كه در انفرادى دست به اعتصاب غذا زده اند هشدار داده اند.


به گزارش مركز حاميان حقوق بشر، اين بيانيه در شرايطى منتشر مى شود كه ماموران امنيتى در روزهاى گذشته به شيوه هاى مختلف خانواده هاى اين زندانيان را براى ساكت ماندن و پرهيز از هرگونه جمع شدن، اعتراض يا دادخواهى تهديد كرده اند.

 

متن كامل بيانيه به شرح زير است:

 

هموطنان، رسانه هاى متعهد و سازمانهاى مدافع حقوق بشر!

٩ روز از انتقال ١١ زندانى سياسى كتك خورده و مصدوم از بند٣٥٠ اوين، به انفرادى مى گذرد.
در شرايط فعلى علاوه بر بى توجهى مسولان زندانها در مداواى زندانيانى كه دچار آسيبهاى جدى جسمى شده اند، اعتصاب غذاى خشك نيز جان اين زندانيان را تهديد مى كند.

در طول ٩ روز گذشته مسوولان حكومتى كه بهانه بازرسى زندانيان را به شديدترين وضعيتى مورد ضرب و شتم قرار دادند، در رسانه هاى رسمى به ويژه صدا و سيماى جمهورى اسلامى به توجيه رفتار خود و جعل واقعيتهاى رخ داده پرداختند.

با دستور و اطلاع آنها، مأموران امنيتى و انتظامى به بند ٣٥٠ حمله كرده و زندانيان را به بهانه خواسته قانونى شان مبنى بر بازرسى وسايل در حضور زندانى،
با شديدترين وضعيتى مورد ضرب و شتم قرار دادند، در رسانه هاى رسمى جمهورى اسلامى به ويژه صدا و سيما با وقاحت به توجيه رفتار خود و جعل واقعيتهاى رخ داده پرداختند.

با وجود شهادت تعدادى از زندانيان و خانواده هايشان پس از ملاقات هفتگى، تاكنون نه تنها مديران قضايى و اجرايى كه مسووليت حفظ جان اين زندانيان و همچنين كنترل نيروهاى تحت فرمانشان را برعهده دارند، هيچ عملى در برآورده كردن خواسته هاى برحق زندانيان انجام نداده اند، بلكه با نگه داشتن يازده زندانى مصدوم در انفرادى كه در اعتصاب غذاى خشك به سر مى برند، مرگ خاموش آنان را تدارك ديده اند.

علاوه بر اين، در روزهاى گذشته خانواده هاي زندانيان كه نگران جان اعتصاب كنندگان هستند، با انواع تهديدهاى ماموران امنيتى روبه رو شده اند تا هرگونه اعتراض و بازخواستى در نطفه خفه شود و افكار عمومى از آنچه بر اين زندانيان و خانواده هايشان رفته است بى خبر بمانند.

بديهى است علت نگهدارى اين افراد در بند انفرادى محو شدن آثار ضرب و جرح بر بدن ايشان است تا آنها نتوانند ادعاى خود را به اثبات برسانند. از همين رو انتقال اين افراد به بند ٣٥٠ و مداوايشان توسط پزشكان معتمد در اولويت خواسته هاى زندانيان معترض قرار دارد.

ما تعدادى از فعالان حقوق بشر از همه مردم، رسانه هاى متعهد و سازمانهاى مدافع حقوق بشر درخواست مى كنيم كه صداى زندانيان در انفرادى را بشنوند و به هر شيوه ممكن از مسوولان حكومتى بخواهند كه ضمن بازگرداندن آنان به بند عمومى، هرچه زودتر پزشكان معتمدى آنها را معاينه و مداوا كرده و بدين طريق
زمينه پايان اعتصاب آنان را فراهم آورند.

اسامى ١١ زندانى كه در انفرادى هستند و مصدوميتهاى وارد شده به شرح زير است:

جواد فولادوند (از ناحیه چشم و پا آسیب دیدگی جدی دارد)، محمد صدیق کبودوند (با دو دنده شکسته و سر آسیب دیده)، رضا اکبری منفرد ( به شدت کتک خورده ولی از وضعیت او اطلاعی در دست نیست)، غلامرضا خسروی( به شدت کتک خورده ولی از وضعیت او اطلاعی در دست نیست)، سهیل بابادی، بهنام ابراهیم‌زاده( به شدت کتک خورده ولی از وضعیت او اطلاعی در دست نیست)، محمد شجاعی (به شدت کتک خورده ولی از وضعیت او اطلاعی در دست نیست) ، محمد امین هادوی، بهزاد عرب‌گل، سعید متین‌پور (به شدت کتک خورده ولی از وضعیت او اطلاعی در دست نیست) و سیمکو خلقتی که مچش دستش آسیب دیده است.

امضا كنندگان: شيرين عبادى، خديجه مقدم، مهناز پراكند و آسيه امينى
 

ارسال به :