شنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ -
- 25 Jan 2020
28 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
درخواست افراد و نهادهای سیاسی و مذهبی از زندانیان برای پایان دادن به اعتصاب غذا
جرس: تعدادی از نهادها و شخصیت‌های سیاسی و مذهبی در پیام‌هایی جداگانه از زندانیان سیاسی بند ۳۵٠ درخواست کرده‌اند تا اعتصاب غذای خود را بشکنند.  

 

۱۲ نفر از زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ که در اعتراض به وقایع پنجشنبه سیاه اوین اقدام به اعتصاب غذا کرده‌اند همچنان به این حرکت اعتراضی خود ادامه می دهند.

 

خانواده مهدی کروبی، آیت‌الله بیات زنجانی، سید محمد خاتمی، دکتر ابراهیم یزدی، فعالان ملی مذهبی، دراویش گنابادی و سازمان ادوار تحکیم وحدت از زندانیان درخواست کرده‌اند تا از اعتصاب غذا دست بکشند.

 

پیش از این نیز، بیت‌ آیت‌الله منتظری، خانواده‌های زندانیان سیاسی، شورای هماهنگی راه سبز و کانون مدافعان حقوق بشر از زندانیان خواسته بودند به اعتصاب غذای خود پایان دهند.

 

 خانواده مهدی کروبی


خانواده مهدی کروبی در پیامی خطاب به زندانیان اعتصاب غذا کننده در زندان اوین٬ از آنان خواست تا به اعتصاب غذای خود پایان دهند.

 

به گزارش سحام، در این پیام آمده است: پیام مظلومیت شما در محکومیت رفتار غیرقانونی و غیر انسانی صورت گرفته در حادثه پنجشنبه سیاه اوین به گوش همگان رسید. خانواده مهدی کروبی ضمن محکوم نمودن آن واقعه دردناک٬ از آن روی که سلامت و وجود شما برای ما از جایگاهی خاص برخوردار است٬ خواستار آن هستیم تا به اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان دهید. امیدواریم مسئولان امر بویژه دولت به وظیفه خودشان در این باب عمل نموده و در راستای دلجویی از شما و خانواده ها تلاش نمایند.

 

آیت الله بیات زنجانی


آیت الله بیات زنجانی نیز در پایان درس خارج فقه خود، از زندانیانی که در بند ۳۵۰ اوین اعتصاب غذا کرده اند، خواست تا اعتصاب غذای خود را پایان دهند.

 

وی با اشاره به رخدادهای اخیر در مورد زندانیان گفت: در مورد رفتارهای صورت گرفته توسط امیرالمؤمنین(ع) با زندانیان و محبوسین، در روایات و اسنادی که به دست ما رسیده شاهد کم نیست و از باب نمونه مطابق دستوری که امام(ع) به رفاعه داده اند، او موظف شده تا زندانیان را از هوای سالم بهره مند ساخته و ایشان را با محبوس ساختن در فضای بسته، از نعمت استشمام هوای پاک محروم نسازند. بنابراین به دست می آید که مطابق دستور امام(ع) رفتار حاکمان با زندانیان، باید رفتار مهربانانه و دلسوزانه باشد.

 

وی ادامه داد: اگر کسی با الفبای مسائل فقهی آشنایی داشته باشد و سیره رسول اکرم(ص) و امیرالمؤمنین(ع) را با زندانیان و محبوسان مورد دقت قرار دهد، بخوبی خواهد فهمید که نسبت حاکم با زندانی مطابق نظر آنان، نسبت عناد و دشمنی نیست.


آیت الله بیات زنجانی گفت: مطالب معروضه با فرض این است که زندان تعریف داشته باشد و زندانی مطابق قانون تعریف شده محبوس شده باشد، اما در مواردی که حبس و زندانی شدن مبنای قانونی نداشته و صرفاً با تفسیرهای خاص، عناوین مجرمانه ساخته شده و شکل گرفته باشد و فکر و اندیشه جرم محسوب شود، نه تنها اصل زندان غیر قانونی است، که در حقیقت نوع برخوردهای شایع و مسموع اخیر، جرم در جرم محسوب می شود.


وی با بیان اینکه این نوع برخوردها خلاف فقه، حقوق و اخلاق است، اظهار داشت: از عزیزانی که به این جهت دست به اعتصاب غذا زده اند می خواهم هرچه سریع تر به این عمل پایان داده تا جامعه را و نیز خانواده های محترم را از نگرانی برهانند.

 

سیدمحمد خاتمی

 

سیدمحمد خاتمی، رئیس جمهور اسبق کشورمان، در پیامی خطاب به زندانیان با امید به روشن تر شدن امور با اقدامات و پی گیری های دولت و مجلس از آنان در خواست کرده که به اعتصاب غذای خود پایان دهند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محمد خاتمی در این پیام آمده است: به دنبال حوادث ناگوار اخیر در زندان اوین و اهتمام دولت محترم برای پیگیری امور و نیز توجه مجلس محترم شورای اسلامی به این امر از همه عزیزانی که در اعتراض به حوادث پیش آمده اعتصاب غذا کرده اند درخواست می شود که اعتصاب را بشکنند، به امید این که اقدام دولت و مجلس موجب روشن تر شدن امور و تأمین خواست قانونی همه عزیزانی باشد که انقلاب و جمهوری اسلامی را پاس می دارند.


دبیر کل نهضت آزادی ایران

 

دکتر ابراهیم یزدی، دبیر کل نهظت آزادی ایران در پیامی خطاب به زندانیان در اعتصاب به عنوان پدر یا برادری بزرگتر از آنان خواسته است که به اعتصاب غذا پایان دهند.

 

به گزارش کلمه در متن این پیام آمده است: با تأسف عمیق از آنچه بر شما عزیزان می گذرد به عنوان یک پدر یا برادر بزرگتر از شما و سایر هم بندیان درخواست می کنم به اعتصاب غذای خود پایان دهید که این به صواب نزدیکتر است.

 

فعالان ملی مذهبی

 

پنج فعال ملی مذهبی در نامه ای به زندانیان اعتصاب کننده ی غذا از آنان در خواست کرده اند به اعتصاب خود پایان دهند.

 

به گزارش کلمه، محمد‌بسته نگار، حبیب‌اله پیمان، حسین‌شاه حسینی، اعظم طالقانی و نظام‌الدین قهاری فعالان ملی مذهبی هستند که در نامه ی خود نوشته اند: اجازه دهید، کسانی که دادخواهی شما را شنیده اند اقدامات قانونی لازم خود برای اعاده حقوق تضیع شده و ممانعت از تکرار این نوع حوادث ناگوار انجام دهند. به امید روزی که شما فرزندان برومند و آزاد ملت ایران، سرافراز به آغوش گرم خانوادهایتان بازگردید و همه مردم ایران از نعمت زندگی در امنیت و صلح و عدالت و آزادی بهرمند گردند.

 

دراویش گنابادی

 

جمعی از دراویش گنابادی نیز با انتشار نامه‌ای خطاب به زندانیان عقیدتی و سیاسی بند ۳۵۰ اوین و زندان رجایی شهر خواستار شکستن اعتصاب غذای ایشان شد.

 

به گزارش مجذوبان نور، این دراویش در یادداشت خود با بیان اینکه «عدالت خانه‌ای که تحجر و دروغ گویى ارکان و پایه هاى آن است، بدیهی است که قاضیانش، قضات نامنصف و جنایتکار بلخ باشند» و با کنایهٔ «نرود میخ آهنین در سنگ» از این زندانیان خواسته‌اند که به اعتصاب غذای خود پایان دهند.


لازم به ذکر است از میان دراویش زندانی، آقای امیر اسلامی در زندان اوین و آقای رضا انتصاری در زندان رجایی همراه با دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی در اعتراض به سیاست‌های غلط قوه قضاییه دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

 

 

در نامه‌ی درویشان گنابادی آمده است: دیرى است که شما شریفان پیوسته در جدال با بی‌عدالتی از جان و عمرتان مایه گذاشته‌اید و تا صدای صلح دوستیتان را به گوش جماعتی برسانید که خدا پرده بر سمع و بصر ایشان کشیده است، از سلامت جسمتان نیز مایه گذاشته‌اید و دست به اعتصاب غذا زده‌اید. ما جمعی از دراویش طریقت نعمت اللهی گنابادی با نگارش این نامه از برادران ایمانی خود و همچنین سایر زندانیان سیاسی و عقیدتی می‌خواهیم به حکم «نرود میخ آهنین در سنگ» به اعتصاب غذای خود پایان دهید. فریاد شما به گوش مظلومان رسیده است. وااسفا‌ها به حال ظالمانی که دیوار ستبر جهلشان حایل پیغام برادری دلسوزان این ملک و مملکت با گوش‌های کر و دل‌های سنگینشان شده است.

 

سازمان ادوار تحکیم وحدت

 

سازمان ادوار تحکیم وحدت نیز با صدور اطلاعیه ای ضمن حمایت از حقانیت زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ اوین و رجایی شهر که به نشانه اعتراض به برخوردهای صورت گرفته با زندانیان سیاسی در هفته گذشته، دست به اعتصاب غذا زده و با گذشتن از جان خود در برابر تحریف واقعیت مقاومت جانانه کرده اند، از آنها خواست تا به اعتصاب غذای خود پایان دهند.

 

به گزارش ادوار نیوز در این پیام تاکید شده است: امروز کمتر کسی در این ملک پیدا می شود تا از حقانیت و مظلومیت شما فرزندان رشید ایران در حادثه پنج شنبه سیاه اوین آگاه نباشد، حادثه ای که یک بار دیگر نمایی از چهره واقعی و استبداد زده زندان های کشور را به نمایش گذاشت و الحق و الانصاف این شما و خانواده های معززتان بودید که با گذشتن از جان و سلامت خود در برابر تحریف واقعیت مقاومت کردید.

 

در ادامه این پیام آمده است: آنچه مسلم است تصمیم شما به اعتصاب غذا و روزه داری خانواده هایتان در این ایام بیش از پیش موید سنگینی ظلم و جفایی بود که ناعادلانه و بی شرمانه از سوی اصحاب قدرت بر شما رفته است، اما فراموش نکنید که ایران فردا، نیازمند وجود نازنین و با ارزش فرزندان آزادی خواهی چون شماست، شمایی که بهترین روزهای زندگیتان را فدای دفاع از حقانیت خواست مردم نمودید.

 

این سازمان تاکید کرده است: از همین روی سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) ضمن حمایت قاطعانه از خواست های بر حق شما یاران و درخواست از دولت اعتدال و امید برای پیگری مجدانه این خودسری ها و بی قانونی ها، از شما زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین و همچنین یاران عزیزمان در زندان رجایی شهر می خواهیم که برای فردای ایران و به نام نامی آزادی، اعتصاب خود را پایان دهید، باشد که در آینده نزدیک شاهد حضور سبز شما عزیزان کنار خانواده های عزیزتان باشید
 

ارسال به :