دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ -
- 20 Jan 2020
23 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
برخورد فعال جامعه مدنی مانع تکرار رفتارهای خشن خواهد شد
جرس: هفت نفر از زندانیان سیاسی رجایی‌شهر با صدور بیانیه‌ای به اعتصاب غذای خود پایان دادند. 

 

به گزارش جرس، در این بیانیه که به امضای جعفر (شاهین) اقدامی، رضا انتصاری، مسعود باستانی،سعید رضوی فقیه، مهدی محمودیان، سعید مدنی و مصطفی نیلی رسیده، تاکید شده است که "برخورد فعال و بازدارنده جامعه مدنی و مسئولان دولتی مانع از تکرار این رفتارهای خشن خواهد شد."

 

متن کامل این بیانیه که در اختیار جرس قرار گرفته، به شرح زیر است: 

 

 

به نام خدا
ملت شریف ایران
در پی حمله روز پنج‌شنبه 28 فروردین به بند 350 اوین، ضرب و شتم جمع کثیری از زندانیان و انتقال گروهی از آنان به سلول انفرادی موجی از اعتراضات علیه این اقدام غیرقانونی و مغایر با شئونات انسانی و دینی از سوی جامعه مدنی ایران اعم از شخصیت‌ها و فعالان سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، احزاب و گروه‌های سیاسی، خانواده‌های زندانیان و برخی نمایندگان مجلس صورت گرفت که نشان داد دیده‌بانان جامعه مدنی با دقت روند تحولات جاری و تحرک نیروهای حامی وضع موجود را دنبال می‌کنند. این تلاش جمعی که با ابتکاراتی همچون تراشیدن موی سر و کمپین یاران سرافراز همراه بود - جای قدردانی و سپاسگذاری فراوان دارد- موجب شد تا آگاهی عمومی نسبت به موانع موجود در برابر نیل جامعه ایران به سوی دموکراسی و حق حاکمیت مردم و شرایط پیچیده و دشواری که نیروهای تحول‌طلب در پیش رو دارند، ارتقا یافته و جامعه ایران از هوشیاری بالاتری در این زمینه برخوردار گردد.
البته تهاجم علیه زندانیان به بهانه بازرسی مسبوق به سابقه است. سال 1391 نیز گروهی از ماموران بدون رعایت شئونات قانونی، دینی و انسانی به بند زنان حمله کردند که به اعتصاب غذای یک هفته‌ای آنان منجر شد. در واقع بدون مداخله و برخورد فعال و بازدارنده به جامعه مدنی از یک سو و مقامات مسئول در دولت از سوی دیگر همواره امکان تداوم این برخوردهای خشونت‌آمیز و غیرقانونی از سوی اقتدارگران وجود دارد. لذا انتظار می‌رود دولت با پرهیز از مواضع انفعالی و با توجه به اعلام سخنگوی دولت مبنی بر تشکیل کمیته‌ای به منظور بررسی و پیگیری حادثه پنج‌شنبه سیاه اوین، گزارشی شفاف و منصفانه را منتشر و به اطلاع عموم مردم برساند و مطابق وظایف قانونی خود از حقوق زندانیان و افرادی که مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند دفاع و تلاش جدی به منظور انتقال زندانیان مصدوم و سایر زندانیانی که هنوز در انفرادی هستند به بند 350 انجام دهد.
شایسته است دولت با همان اراده و پشتکار نسبت به مسایل بین‌الملل، مسائل داخلی را نیز مورد نظر قرار داده و در برخورد و پی‌گیری فعالانه جهت حفظ حقوق شهروندی، اعتماد عموم مردم و نیروهای تحول‌خواه را افزایش دهد.
آنچه در بند 350 زندان اوین رخ داد، یکی از انبوه اقدامات نیروهای مدافع وضع موجود برای سرکوب جنبش دموکراسی‌خواهی مردم ایران است. اکنون زمان آن فرا رسیده تا مقامات مسئول و همه آنان که تصور می‌کنند با اقدامات سرکوبگرانه و خشن امکان سد راه جامعه ایران به سوی تغییر را دارند، در راهبردها و تحلیل‌های فردی تجدید نظر کنند. آنان طی 5 سال اخیر با به کارگیری همه امکانات تبلیغاتی، امنیتی، سیاسی و قضایی تلاش کردند با اعمال حداکثر فشار و سرکوب علیه جنبش سبز راه برگشت‌ناپذیر جامعه ایران را به سوی تغییر سد کنند، آیا زمان آن نرسیده تا در برابر خواست و اراده مردم سر خم کنند و بیش از این هزینه‌های گزاف را بر جامعه ایران تحمیل نکنند.
بی‌تردید جنبش سبز مردم ایران به عنوان صدای رسای همه نیروهای دموکراتیک جامی تغییر تدریجی، اصلاح‌گرایانه و عاری از خشونت با پذیرش اصل تکثر بستر مناسبی برای تداوم تلاش جامعه مدنی به سوی کسب دموکراسی و حق حاکمیت مردم می‌باشد. لذا ما امضا کنندگان این بیانیه به عنوان بخشی از جامعه مدنی که با هدف حمایت از اعتصاب غذای دوستانمان در بند 350 و در اعتراض به حمله به آن‌ها، از شامگاه چهارشنبه اردی‌بهشت اعتضاب غذای خود را آغاز کرده‌ بودیم، با توجه به دعوت افراد، شخصیت‌ها و گروه‌هایی که خواهان پایان اعتصاب غذا شده‌اند و با عنایت به خاتمه اعتصاب غذای زندانیان بند 350، به اعتصاب غذای خود پایان می‌دهیم و بر مقاومت و پایداری و صبر زندانیان معترض و خانواده‌های مضطرب و نگران آنان در این روزهای سخت درود می‌فرستیم.
سه‌شنبه، نهم اردی‌بهشت 1393
1- جعفر (شاهین) اقدامی
2- رضا انتصاری
3- مسعود باستانی
4- سعید رضوی فقیه
5- مهدی محمودیان
6- سعید مدنی
7- مصطفی نیلی

ارسال به :