پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ -
- 21 Nov 2019
23 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
آماده شدن کردستان برای میزبانی از آتش‌سوزی‌های غیرعمدی


بهار است و طبیعت به نشان تازگی لباس سبز پوشیده و کوه‌های سر به فلک کشیده استان فرهنگی کردستان به نشان ایستادگی میزبان مهمان‌های همیشگی‌اش است؛ آیا مهمان‌ها نسبت به طبیعت کردستان احساس متقابلی دارند!؟ آیا امسال شاهد شعله‌های آتش در دل جنگل‌های کردستان خواهیم بود!؟ آیا چهار اصل سیاست اداره منابع طبیعی؛ شامل حفظ، احیا، توسعه و بهره‌برداری اصولی در کردستان اجرا می‌شود؟


هرساله با زنده شدن طبیعت در هرکدام از شهرستان‌های استان برخی از افراد به نام طبیعت دوست و در اقدامی که به گفته مسئولان به صورت "غیرعمد" است، قسمت‌هایی از جنگل‌ها و مراتع کردستان را به آتش می‌کشند و سازمان‌های مربوطه به نظاره این واقعه می‌نشینند.


پدیده آتش‌سوزی، پدیده خطرناکی است که طی چند سال اخیر به‌عنوان تهدید زیست محیطی در جنگل‌ها و کوه‌های استان کردستان آغاز شده و به‌رغم تمام وعده‌های مسئولان اقدامی برای مهار آتش‌سوزی در این مناطق نشده یا جنبه عملیاتی پیدا نکرده است.


آتش‌سوزی جنگل‌ها در استان فرهنگی سریالی است بی‌پایان که هرساله در بهار آغاز و تا آخرهای پاییز ادامه می‌یابد که حاصل آن مرگ جنگل‌های استان است؛ کردستان استانی مرزی و دارای جنگل با پوششی متنوع، به گفته تعداد زیادی از اکولوژیست‌ها یکی از ناحیه‌های منحصر به فرد جهان است. کارشناسان عوامل زیر را درآتش‌سوزی‌های مؤثر می‌دانند که عبارتند از:
 

۱-عابران، کشاورزان و... که در خاموش کردن آتش سهل‌انگاری می‌کنند.

۲-زمین‌خواری که درصد زیادی از موارد آتش‌سوزی را شامل می‌شود.

۳-وجود پوشش گیاهی وسیع که با توجه به جمع‌آوری دام و کم شدن چرا خشک شده و قابلیت اشتعال زیادی دارد.

۴-تعمدی بودن آتش‌سوزی توسط بعضی از افراد به منظور لجبازی و دشمنی با صاحب ملک

۵-عدم برخورد مناسب با متخلفان توسط اداره‌ منابع طبیعی بنا به دلایل نامعلوم.


با استناد به آمار سازمان‌های جهانی، ایران در میان ۵۶ کشور دارای جنگل، رتبه‌ی ۴۵ را دارد. در کشورهای دارای جنگل، سرانه هر نفر از جنگل هشت هکتار است، اما در ایران این سرانه به دو هکتار کاهش یافته است. ۲.۱۴ میلیون هکتار جنگل در ایران وجود دارد که یک میلیون هکتار آن در دست کاشت است. در حالی که باید سالانه حدود ۷۰۰ هزار مترمکعب جنگل به بهره‌برداری برسد، در ایران با بی‌اهمیتی به جنگل‌ها سالانه ۱۲ میلیون مترمکعب از جنگل‌های کشور با دلایل مختلف تخریب می‌شود، که این ناهماهنگی در کاشت و بهره‌برداری باعث ایجاد عدم تعادل در طبیعت و پیامدهای جبران‌ناپذیری می‌شود.


طبیعت بکر و جنگل‌های انبوه مناطق کردنشین در منطقه زبانزد همگان است؛ با توجه به قرار گرفتن رودخانه‌های خروشان، سالانه پذیرای تعداد زیادی از گردشگران است، متأسفانه کم‌توجهی این افراد بلای جان جنگل‌های منطقه شده و سالانه شاهد آتش سوزی و از بین رفتن درختان، میوه‌های جنگلی و به خطر افتادن حیات وحش هستیم. به‌راستی که اساسی‎‌ترین راهکار جلوگیری از آتش‌سوزی‌ها پیشگیری است و باید در این راستا بیشتر فرهنگ‌‎سازی شود و با آموزش‎ شهروندان، آنان را با اهمیت عرصه‌های منابع طبیعی به‌عنوان یک سرمایه پایدار بیشتر آشنا کرد تا برای حفاظت از این عرصه‌ها همکاری بیشتری داشته باشند.


کوه‌ها و جنگل‌ها به‌عنوان بخش مهمی از مواهب الهی نقش مهم و تعیین‌کننده‌ای در زندگی بشر دارند و نمادی از زیبایی، آرامش نفس و... برای انسان‌ها هستند. متأسفانه زمین‌خواران بدون هیچ ترس و دلهره‌ای اقدام به تخریب جنگل و تبدیل آن به زمین‌های زراعی و مسکونی در مناطق اطراف شهرها می‌کنند. البته عدم موضع‌گیری نهادهای ذی‌ربط و سهل‌انگاری در مقابله با آتش‌سوزی‌ به شایعاتی دامن زده؛ امیدواریم مسئولان به جای پافشاری بر مقصر بودن مردم شرایطی را جهت آموزش مردم و همچنین کنترل به موقع آتش و اجرای اصل ۵۰ قانون اساسی (در جمهوری اسلامی، حفاظت از محیط زیست که نسل امروز و نسل‌های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند، وظیفه عمومی تلقی می‌شود. از این رو فعالیت‌های اقتصادی و غیرآن که با آلودگی یا تخریب غیرقابل جبران آن ملازمه پیدا کند، ممنوع است) را فراهم کنند.


در آخر باید افزود بازهم امیدواریم که با توجه به اهمیت و نقش پوشش جنگلی در چرخه حیات انسان‌ها و نیز تعهد و مسئولیت دستگاه‏‌های اجرایی و عکس‌العمل مردم دلسوز نسبت به حفظ و حراست از این نعمت‌های خدادادی در این گوشه‎ از سلسله جبال زاگرس، اولا اینکه این حوادث تکرار نگردد و انتظار شناسایی عامل یا عاملان این فاجعه‌های زیست‎محیطی و سپردن به دست قانون امری شایسته و از مطالبات به حق مردم و دوستداران محیط ‌زیست است. شاید با این اقدام مسئولانه، بتوان درمانی بر این زخم کهنه گذاشت 
 

 نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.