دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ -
- 16 Dec 2019
17 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
استقرار گشت ارشاد در نمایشگاه کتاب و ایجاد مزاحمت مجدد نیروی انتظامی برای بانوان و جوانان
جرس: همزمان با آغاز بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران مأموران گشت ارشاد در ورودی‌های مصلای تهران حاضر شده و برای جوانان و بانوان تحت عنوان "تذکر" منکراتی، مزاحمت و محدودیت ایجاد می کنند.

 

به گزارش ایسنا، در حالی که حسن روحانی روز سه‌شنبه (نهم اردیبهشت) در مراسم افتتاحیه بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفته بود: "صاحبان فرهنگ نیازی به گشت ارشاد ندارند"، اما با باز شدن درهای نمایشگاه، همچون سال‌های گذشته ماموران «گشت ارشاد» در ورودی‌های مصلا مستقر شده و به افرادی که به زعم آنها پوشش مناسبی ندارند تذکر می‌دهند و برای آنها مزاحمت و محدودیت ایجاد می کنند.

 

به گزارش ایسنا، این در حالی است که اواخر آبان‌ماه سال 92 فرمانده «ناجا» از واسپاری طرح حجاب و عفاف به وزارت کشور و شورای اجتماعی آن خبر داده بود.

احمدی مقدم گفته بود: «ناجا در این میدان تنها ماند و نمی‌تواند یک‌تنه مبارزه کند.»

 

همچنین عبدالرضا رحمانی‌ فضلی - وزیر کشور - با اشاره به فضای بیمارستان‌ها، فضاهای فرهنگی، دانشگاه‌ها، فرودگاه‌ها و فروشگاه‌های بزرگ مدعی شده بود: «گشت ارشاد نباید به این اماکن ورود پیدا کند».

 

در سال‌های اخیر واحد امنیت اخلاقی و گشت ارشاد ناجا به مقابله با بدحجاب‌ها در حاشیه کنسرت‌ها، فروشگاه‌های بزرگ، نمایشگاه کتاب، فرودگاه‌ها و... پرداخته است تا آن‌جا که در برهه‌ای از ورود طیف وسیعی از زنان و جوانان که به زعم ماموران بدپوشش تلقی می‌شدند به کنسرت‌ها جلوگیری گردید.

 

طرح عفاف و حجاب نخستین‌بار در سال ۱۳۸۲ از سوی «شورای عالی انقلاب فرهنگی» تصویب شد و براساس آن ۲۶ وزارتخانه، سازمان و دستگاه اجرایی موظف به اجرای اصولی برای گسترش فرهنگ حجاب و عفاف شدند.

اجرای آن اما با نام «طرح امنیت اخلاقی» از سال 84 شروع شد و نیروی انتظامی با برعهده‌ داشتن ۲۳ وظیفه، اصلی‌ترین و پیگیرترین مجری آن بوده است، که در اکثر مواقع با برخوردهای خشونت آمیز، برای زنان و جوانان و شهروندان مزاحمت و محدودیت و آزار ایجاد می کردند.

ارسال به :