چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ -
- 16 Oct 2019
16 صفر 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
رتبه‌ی فلاکت و مرجعیت شیعه
حضرت آیت الله مکارم و هم سلکانش، که یکی از نهادهای سنتی جامعه‌ی مدنی را به دولت فروختند، نمی‌توانند به این چیز‌ها نگاه کنند. تجارت شکر و لاستیک و سنگ آهک و صد‌ها چیز بی‌ربط دیگر از خوان یغمای این ملک به آنان آموخته است که در این موارد سر در عبای خود کنند و خود را به ندیدن بزنند که مبادا آسه نرفتنشان ایشان را با شاخ گربه‌ای دراندازد که گربه‌ی ایران را به چنین فلاکتی انداخته است.  


گزارش جدید یک موسسه پژوهشی در آمریکا نشان می‌دهد که ایران در رتبه‌بندی جهانی شاخص فلاکت در سال ۲۰۱۳، از میان ۹۰ کشور، رتبه‌ی دوم را به دست آورده است. این شاخص از حاصل جمع میزان تورم و بیکاری به دست می‌آید.


همه‌ی کسانی که در ایران زندگی می‌کنند بیش و کم این فلاکت مادی را در زندگی روزمره حس می‌کنند. اما شاید کمتر احساس کنند که منابع معنوی جامعه به چه فلاکتی مبتلا شده‌اند.


خوب یا بد، در جامعه‌ی ما مرجعیت شیعی یکی از منابع معنوی اخلاقیات به حساب می‌آمده است. اما یک قلم از نشانه‌های فلاکت این منبع معنوی را می‌توانید مثلا در اظهارات اخیر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی ببینید.


ایشان همین چند روز پیش «در درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد ضمن انتقاد از حکم صادره در مصر پیرامون اعدام ۷۰۰ نفر و حبس ابد ۵۰۰ نفر از اعضای اخوان المسلمین گفت: من نمی‌دانم این افراد عدد ۷۰۰ یا ۵۰۰ را نمی‌دانند چند تا است یا انسان‌ها را گوسفند حساب کرده‌اند».


همین حضرت آیت الله (با بادی که اطرافیانِ خوان مرجعیت در آستینش می‌اندازند که مرجعی مثلاً جهانی است) می‌تواند دورتر‌ها را ببیند و به حال مصریان اندوهگین شود، اما از دیدن نوک بینی‌اش در جامعه‌ای که زندگی می‌کند تغافل می‌کند. او نمی‌خواهد به روی خود بیاورد که در همین جامعه حاکمان مردم را گوسفند هم به حساب نمی‌آورند. لازم نیست ایشان اعدام‌های سال ۶۷ را به یاد آورد، نیازی نیست به احکام فله‌ای دادگاه‌های چند ده نفری همه‌ی این سال‌ها توجه کند، نیازی نیست به بازداشت‌ها و حبس‌های غیرقانونی و آنچه در زندان‌ها می‌گذرد، عنایتی کند، لازم نیست به ستمی که بر پیروان سایر دین‌ها می‌رود نظری بیاندازد، فقط کافی است به جای مصر در آن دوردست‌ها، به همین رتبه‌ی فلاکت بیخ گوش خود نگاه کند که چطور می‌تواند آدم‌ها به رتبه‌ای مادون گوسفند پرتاب کند.


البته که حضرت آیت الله و هم سلکانش، که یکی از نهادهای سنتی جامعه‌ی مدنی را به دولت فروختند، نمی‌توانند به این چیز‌ها نگاه کنند. تجارت شکر و لاستیک و سنگ آهک و صد‌ها چیز بی‌ربط دیگر از خوان یغمای این ملک به آنان آموخته است که در این موارد سر در عبای خود کنند و خود را به ندیدن بزنند که مبادا آسه نرفتنشان ایشان را با شاخ گربه‌ای دراندازد که گربه‌ی ایران را به چنین فلاکتی انداخته است. 

منبع: فیس بووک نویسنده 


نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.

 
ارسال به :