یکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ -
- 23 Feb 2020
27 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
سیدحسین میردامادی: به صرف یک مصاحبه، نمی شود نظام را برانداخت
جرس- مژگان مدرس علوم: روز شنبه بیستم اردیبهشت ماه سراج الدین میردامادی، روزنامه نگار در پی مراجعه به دادسرا برای ارائه پارهای از توضیحات بازداشت شد. به گفته وکیل وی قرار بازداشت موقت برای او صادر شده است اما از محل نگهداری وی تاکنون اطلاعی در دست نیست.


وی پس از بازگشت به ایران در مرداد ماه سال گذشته چندین بار توسط وزارت اطلاعات و سپاه مورد بازجویی قرار گرفت. اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام از جمله اتهاماتی است که به وی وارد شده است.


سید حسین میردامادی (دایی علی خامنه ای) با ابراز تاسف از بازداشت فرزندش می گوید: "در بازجویی ها با استناد به مصاحبه هایش می گفتند چرا علیه نظام صحبت کرده است و تاکید بیشتر بر روی این بود که چرا از شخص رهبری انتقاد کرده است. بر روی مواضع آقای میردامادی و حمایتشان از جنبش سبز و رهبران آن هم حساس بودند و در بازجویی ها آن را مطرح می کردند. متاسفانه گویا برای آقایان تفاوتی بین جریان اصلاح طلب و نیروهای برانداز نیست و ایشان را برانداز قلمداد کردند."


این استاد بازنشسته دانشگاه در بخش دیگری از صحبتهایش تاکید می کند: "سخن ما با عزیزان در سپاه و قوه قضاییه این است که به صرف یک مصاحبه و گفتگو نمی شود یک نظام را براندازی کرد."


سراج الدین میردامادی سابقه فعالیت در روزنامه های جهان اسلام، توس و حیات نو و تلویزیون رسا را دارد. او همچنین عضو اسبق شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت است و در سالهای ۷۸ تا ۸۱ معاون مدیرکل انتخابات وزارت کشور دولت محمد خاتمی بود.


متن گفتگوی "جرس" با سید حسین میردامادی، پدر سراج میردامادی را با هم می خوانیم:


آقای میردامادی لطفا در ابتدا در خصوص نحوه بازداشت فرزندتان صحبت بفرمایید.


دیروز صبح ایشان بنا به احضار دادسرای شهید مقدس زندان اوین برای ارائه پاره ای از توضیحات در مورد پرونده اش به آنجا مراجعه کرد و بعد از آن گوشی موبایلش خاموش شد و تا امروز صبح هیچ اطلاعی از ایشان نداشتیم. امروز صبح که یکی از بستگان به اتفاق خانم پورفاضل وکیل آقای میردامادی برای پیگیری به دادسرا مراجعه کردند، مطلع شدیم که بازپرس پرونده یعنی بازپرس شعبه دو دادسرای اوین برای ایشان بازداشت موقت صادر کرده اند.


اشاره ای به زمان بازداشت موقت نکردند؟


به وکیلشان خانم پورفاضل گفته بودند که این بازداشت تا زمان برگزاری دادگاه برای ایشان ادامه دارد.


از محل و شرایط نگهداری آقای میردامادی اطلاعی دارید؟


خبر بیشتری به ما ندادند اما احتمال می دهیم که در قرنطینه انفرادی ایشان را نگه داشته باشند؛ البته اینها همه در حد گمان است زیرا حتی وکیل آقای میردامادی هم نتوانسته ملاقاتی با ایشان داشته باشد.


خود آقای میردامادی تماسی هم با خانواده نداشته اند؟


نخیر، نه تماس تلفنی و نه ملاقات. در حقیقت دیروز ما منتظر بودیم که مانند دفعات قبل که برای بازجویی می رفتند بعد از چند ساعت برگردند و از ظهر که گوشی موبایلشان خاموش بود نگران شدیم، تا امروز که شرح آن را بیان کردم.


در میان صحبتهایتان به پرونده باز آقای میردامادی اشاره کردید. می توانید در مورد این پرونده و اتهامات وارده به ایشان برایمان بگویید.


پرونده ایشان توسط وزارت اطلاعات دولت آقای احمدی نژاد مفتوح بود و در ابتداي دولت جديد چند بازجویی توسط وزارت اطلاعات داشتند اما بعد پرونده ایشان به مشهد منتقل شد و بخشی از بازجویی های ایشان در مشهد انجام شد. البته در حین بازجویی در مشهد چند بار از تهران هم ایشان را خواستند و اتهام "تبلیغ علیه نظام" بخاطر مصاحبه ها و فعالیت های روزنامه نگاری اشان به ایشان تفهیم شد. و بعد از یکماه دادگاه اول به ریاست قاضی صلواتی برایشان برگزار شد.


یعنی قبل از اتمام بازجویی برای آقای میردامادی دادگاه تشکیل دادند؟


بله، خود آقای میردامادی به قاضی صلواتی اعتراض کردند که الان از ایشان بازجویی می شود چطور دادگاه تشکیل می دهید! آقای صلواتی هم به صراحت گفته بودند پرونده ایشان از دست وزارت اطلاعات خارج است و در واقع شاکی سپاه (حالا بخش اطلاعاتی یا بخش حقوقی سپاه) است. در جلسه اول هم قاضی صلواتی اخطار رفع نقص را به دلیل تکمیل نبودن اطلاعات داده بودند و سپاه هنوز بازجوی های خود را انجام نداده و پرونده دوباره از دادگاه انقلاب به دادسرای اوین عودت داده شد. پس از آن هم بازجویی های سپاه شروع شد که البته در دوران بازجویی هیچ وقت بازداشت نشدند و فقط برای چند ساعت بازجویی می رفتند و بر می گشتند. در مجموع حدود ١٠٠ساعت با وزارت اطلاعات و ١٠٠ ساعت توسط سپاه مورد بازجويي قرار گرفتند.


در روند بازجویی های سپاه چه اتهامی به آقای میردادمادی وارد می کردند؟


سپاه تنها به تبلیغ علیه نظام راضی نبود و معتقد بود که این اتهام برای ایشان کم است و اتهام ایشان را همان ماده 610 قانون مجازات اسلامی ناظر بر اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی می دانستند. حدود 99 درصد بازجویی ها پرینت مصاحبه های ایشان در قالب مصاحبه شونده یا مصاحبه کننده را گرفته بودند و تمام آن هم معطوف به سال 88 بود. حتی اطلاعات سپاه در این زمینه به حدی ناقص بود که به ایشان گفته بودند در سال 88 از کشور فرار کرده است، در حالیکه آقای میردامادی در سال 80 بطور قانونی از کشور خارج شده و در فرانسه مشغول کار و فعالیت های روزنامه نگاری بودند. خلاصه در بازجویی ها با استناد به مصاحبه هایش می گفتند چرا علیه نظام صحبت کرده است و تاکید بیشتر بر روی این بود که چرا از شخص رهبری انتقاد کرده است. بر روی مواضع آقای میردامادی و حمایتشان از جنبش سبز و رهبران آن هم حساس بودند و در بازجویی ها آن را مطرح می کردند. خود آقای میردامادی هم در بازجویی ها نسبت به اتهامات وارده از خودشان دفاع کردند و تاکید داشتند که تمام فعالیت هایشان نقد سازنده بوده است. اما متاسفانه گویا برای آقایان تفاوتی بین جریان اصلاح طلب و نیروهای برانداز نیست و ایشان را برانداز قلمداد کردند.


حکم ممنوع الخروجی آقای میردامادی مربوط به چه سالی است؟


قرار ممنوع الخروجی که به اواخر سال 90 و اوایل سال 91 برمی گردد و این حکم قبل از ورود ایشان به کشور صادر شده بود. زمانی که به کشور بازگشتند بلافاصله پاسپورتشان ضبط شد.


الان دقیقا چه مدت است که آقای میردامادی بلاتکلیف هستند؟


حدود ده ماه که البته قرار کفالت هم گذاشته بودند که ظاهرا این قرار کفالت را به قرار بازداشت موقت تبدیل کرده اند. به نظر هم می رسد بازداشت موقت ترجمه انفرادی باشد.


علت بازگشت ایشان به ایران چه بود و چرا سپاه بر روی این موضوع حساس بود؟


آنچه در بازجویی ها مطرح می شد این ابهام بود که چرا آقای میردامادی به کشور بازگشته؛ یا ماموریتی دارد و یا اینکه می خواهد در دولت آقای روحانی مسئولیتی بگیرد. جواب آقای میردامادی هم واضح بود و می گفتند: "ایران کشور من است و نمی توانم تصور کنم که به کشور خودم بر نگردم. ما برای این کشور جنگیده ایم و در داخل کشور خودمان برای توسعه آن فعالیت می کنیم و جرمی هم مرتکب نشده ایم و فعالیت اصلاح طلبی ما شفاف و روشن است. بدنبال گرفتن مسئولیت داخل نظام هم نیستم، بلکه در مقام یک روزنامه نگار و منتقد فعالیت می کنم." آقای میردامادی همانطور هم که نشان داد در قبل انتخابات از حضور در انتخابات و دفاع از آراء مردم به آقای روحانی حمایت می کرد. هر چند احتمال چنین برخوردهایی را هم می دادند اما محکم بر سر مواضع خودشان بودند و آگاهانه به کشور بازگشتند.


به حساسیت سپاه در مورد نقد آقای میردامادی نسبت به رهبری اشاره کردید با توجه به نسبت فامیلی نزدیکی که با آقای خامنه ای دارید آیا این انتقادات را به خود ایشان یا به واسطه مطرح می کردید؟


در سالهای اخیر که به صورت مستقیم نبوده اما قطعا به گوش نزدیکان ایشان رسیده و این انتقادات را نه تنها آقای میردامادی بلکه اکثریت مردم و فعالین مطرح می کنند. مسئله هم این است که انتقاد آقای میردامادی یک نقد محترمانه و دلسوزانه در چارچوب قانون اساسی بوده است.


در پایان هر صحبتی با مسئولین دارید بفرمایید.


جوانانی که دلسوز نظام و انقلاب هستند مانند آقای میردامادی نشان دادند که قلبشان برای ایران می تپد و می خواهند در کشور خودشان فعالیت کنند. بازداشت امثال این جوانان و برخورد با آنان متاسفانه خلاف آن چیزی است که دولت آقای روحانی وعده داده است. البته ما تمام این مشکلات را از ناحیه دولت نمی بینیم زیرا خود دولت زیر بیشترین فشارها قرار دارد اما متاسفانه می بینیم برخلاف این وعده ها نه تنها بازگشت ایرانیان به کشور محقق نشده بلکه برخوردها تندتر و رادیکالتر شده است؛ آنهم با جوانانی که مشی اصلاح طلبی خود را حفظ کرده اند و میانه رو هستند. متاسفانه اینگونه برخوردها اتفاقات مثبتی که می خواست در آینده رخ بدهد را به تعویق انداخته و در عمل منتفی کرده است. انتظار می رفت شاهد برخوردهای معقول تری در داخل قوه قضاییه باشیم اما سپاه عملا به یک نهاد موازی تبدیل شده و جاي وزارت اطلاعات را گرفته و روند رو به بهبود را متوقف کرده است. سخن ما هم با عزیزان در سپاه و قوه قضاییه این است که به صرف یک مصاحبه و گفتگو نمی شود یک نظام را براندازی کرد. بنابراین باز امیدواریم در کشور شاهد پيشرفت اصلاحات باشیم.

 

 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.