چهارشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ -
- 22 Jan 2020
26 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
تکنولوژی سهپاد
سهپادها تا زمانی که هدایت پذیر باشند دارای حاشیه امن سیاسی، امنیتی و قضایی هستند 


با واژه "پهپاد" همه آشنا هستند. بخصوص وقتی یک پهپاد پیشرفتۀ آمریکائی از نوع RQ170 از خاک افغانستان وارد ایران گردید و سالم به زمین نشانده شد، آشنایی با این واژه فراگیر شد. مهندسی معکوس این پهپاد و پهپاد آمریکائی دیگری از نوع اسکن ایگل که مدتی بعد در مرزهای جنوبی کشور بدست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افتاد توانست تکنولوژی پیشرفته این "پرنده های هدایت پذیر از دور" که مخفف آن همان "پهپاد" می شود را در اختیار سپاه قرار دهد و امروز ایران به این تکنولوژی پیشرفته که در جنگ های مدرن اهمیت بسزائی دارد دست پیدا کرده است. پهپادهای امریکائی نه تنها برای جمع آوری اطلاعات بلکه به عنوان بمب افکن های بدون سرنشین هر روز در فضای پاکستان و افغانستان جولان می دهند و مناطق مسکونی را با هدف شکار رهبران طالبان بمباران می کنند و البته موجب کشته شدن افراد بیگناه نیز می شوند. دولت های پاکستان و افغانستان به پرواز و عملیات غیر قانونی این پهپاد ها در فضای کشورشان معترض هستند ولی اعتراض آنها تاکنون به جایی نرسیده است.

درایران علاوه بر تکنولوژی پهپاد که کاربرد اطلاعاتی– نظامی دارد، تکنولوژی دیگری بنام سهپاد وجود دارد که کاربرد آن در عرصه سیاست داخلی است. سهپاد مخفف "سرخودهای هدایت پذیر از دور" است. البته اگر گفته شود "خودسرهای هدایت پذیر از دور" می شود خهپاد که زیاد خوش بیان نیست. ممکن است کسی بگوید " خود سر" با " هدایت پذیر" در تناقض است و نمی شود یک نیرویی هم خودسر باشد و هم هدایت پذیر! اما پیچیدگی این تکنولوژی دقیقاً بر همین اساس است. این نیروها در حقیقت سرخود یا خودسر نیستند. سرخودنما یا خودسرنما و دقیقاً هدایت پذیر هستند. در گذشته اطلاعات تعدادی از این عناصر از جمله "الف.ف.الف" و "ک.م" افشاء و رمزگشایی شده است. علاوه بر این، شواهد متعدد دیگری وجود دارد که این نیروهای سرخودنما کاملاً هدایت پذیر هستند.

ورود سهپادها به مناقشات سیاسی دقیقاً از جایی آغاز می شود که رقابت سیاسی و بازی قدرت در عرصه قانونی به ضرر هدایت کنندگان آنها رقم می خورد و به تعبیر بهتر آنها در مصاف سیاسی کم می آورند. مثلاً پس از دوم خرداد سال 76 و یا اکنون پس از 24 خرداد سال 92 که رئیس جمهور منتخب ملت همانی نیست که هدایت کنندگان سهپادها می خواسته اند. البته از این تکنولوژی در حوادث پس از انتخابات سال 88 علیه رهبران جنبش سبز و چهره های محبوب ملی نظیر سیدحسن خمینی و سیدمحمد خاتمی نیز بارها استفاده شد. علت استفاده از سهپادها در آن دوره عدم کارآیی ابزارهای قانونی برای فرونشاندن اعتراضات قانونی و مردمی بود. خشن ترین و وقیحانه ترین رفتار سهپادها در این دوره در اجتماع چند شبانه روزی آنها در مقابل منزل آقای کروبی رخ داد. نگارنده خود سنگ های حدوداً ده کیلوئی که با استفاده از جرثقیل به قصد شکستن شیشه های طبقه دوم ساختمان پرتاب شده بود را روز بعد در کف هال منزل آقای کروبی شاهد بوده است.

البته برخی از سهپادها، خبر از هدایت شدگی خود ندارند و به همین دلیل گاهی دچار باور وارونۀ " خود سرخود پنداری " می شوند. جائیکه در حمله به منزل آقای کروبی در همان زمان زیاده روی کرده، وارد خانه شدند و با شلیک نیروهای موظف محافظ هدف گلوله قرار گرفته و زخمی شدند.

وقتی از تکنولوژی سهپاد در روز 14 خرداد سال 89 استفاده شد و این عده در داخلی ترین لایۀ حفاظتی مراسم مرقد امام مانع از سخنرانی آقای سیدحسن خمینی شدند این موضوع کاملاً آشکار شد که این عده اگر سرخود بودند نمی توانستند اینگونه گروهی و سازمان یافته تا داخلی ترین لایه های حفاظتی مراسمی که رهبر نظام سخنران اصلی آن است، نفوذ پیدا کرده، مأموریت خود را با موفقیت به انجام برسانند و مورد هیچ گونه پیگرد قانونی نیز قرار نگیرند.

البته سهپادها تا زمانی که هدایت پذیر باشند دارای حاشیه امن سیاسی، امنیتی و قضایی هستند. هرگز دیده نشده تجمعات بظاهر خودجوش و فاقد مجوز آنها در اخبار صدا و سیما انگ غیرقانونی بخورد و یا مأموران انتظامی همانطور که با سایرین برخورد می کنند با آنها برخورد کرده و آنها را برای رسیدگی قضایی به دادسرا و دادستانی معرفی کنند. سهپادها می دانند که هزینه ای برای رفتارهای غیرقانونی خود پرداخت نخواهند کرد بلکه از امتیازاتی نیز در آینده برخوردار خواهند شد. به همین دلیل بطور مثال با اطمینان در دادگاه سعید عسگر، ضارب حجاریان، حاضر می شوند. به پای او برخاسته و برای سلامتی او که در روز روشن با اسلحه به جمجمۀ یک عضو شورای شهر شلیک کرده و مسئولیت آن را نیز پذیرفته است، صلوات می فرستند.

حضور اخیر سهپادها در مقابل دانشگاه آیت الله بروجردی در شهر بروجرد با هدف جلوگیری از سخنرانی سیدحسن خمینی، نمونه آشکار دیگری از هدایت پذیر بودن این نیروهاست. چگونه ممکن است که نیروهای خودسر در یک شهرستان، که سابقه اقدام مشابه در گذشته نداشته اند، بناگاه هماهنگ شوند و موفق شوند فشار لازم را بر مسئولین سیاسی شهر بیاورند و موجب لغو همایشی شوند که یکی از سخنرانان آن آقای سیدحسن خمینی بوده است. اساساً گزینشی برخورد کردن با حجة الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی جز اینکه از جایی هدایت شود، امکان پذیر نیست. ایشان همیشه ملایم ترین و در چارچوب ترین سخنان را بر زبان رانده است و بطور طبیعی نمی تواند برای سهپادها که معمولاً ایشان را در کنار رهبری دیده اند، حساسیت برانگیز باشد!

البته گیرندۀ سهپادها اخیراً مثل سابق کار نمی کند. به همین دلیل ظهور و بروز آنها بسیار کم تعداد است و بعضی از آنها اساساً گیرنده هایی را که برای ارتباط در روزهای مورد نیاز در اختیارشان قرار داده شده است، خاموش کرده اند. یکی از فرماندهان اخیراً در اصفهان گفته بود که دشمن میلیونها دلار خرج کرده است تا فرهنگ "ولش کن" و بی اعتنایی را در بین جوانان- منظورش ظاهراً همین سهپادها بوده اند- جا بیاندازد. گیرنده هایی که بر روی فرکانس های ایدئولوژیک و بظاهر ارزشی تنظیم شده بودند با آشکار شدن فسادها و انحرافات در دولت گذشته، که با هیجانی ترین واژه های ارزشی تحسین و حتی گاهی تقدیس می شد، دیگر کار نمی کنند. سهپادها دیگر مثل گذشته راحت و سریع به خط نمی شوند.

تجمع های ناکام میدان فلسطین و مقابل سفارت اطریش فرماندهان را از تکرار مانورهای جمعیتی بازداشته است آنها در صدد بازسازی این ابزار و تکنولوژی با مانورهای کوچک تر هستند. 

منبع: نوروز

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.