دوشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۸ -
- 26 Aug 2019
24 ذو الحجة 1440 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
سانحه در معادن؛ قابل پیشگیری یا اجتناب ناپذیر؟!
جرس: رجب طیب اردوغان وقوع سوانح در معادن را «طبیعت این کار» خوانده است. 

 

به دلیل وقوع آتش سوزی در روز ۱۳ می‌در اعماق یک معدن زغال سنگ در حومه شهر سوما واقع در استان مانیسا، طبق آخرین اخبار ۲۷۴ کارگر کشته شده و ۱۲۰ نفر دیگر (۱) هم در زیر زمین گیر افتاده‌اند. تانر ییلدیز (۲)، وزیر انرژی ترکیه با اشاره به افزایش آمار قربانیان اذعان کرد که احتمالا این فاجعه به بد‌ترین حادثه از نوع خود در تاریخ ترکیه تبدیل خواهد شد. فجیع‌ترین حادثه قبلی در یک معدن که در نزدیکی بندر زونگولداک، در حاشیه دریای سیاه قرار داشت، به خاطر انفجار گاز در سال ۱۹۹۲ اتفاق افتاد؛ طی آن حادثه ۲۶۳ معدنچی جان باخته بودند.
خبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه گزارش داد که بعد از سال ۱۹۴۱، سه هزار نفر در حوادث معادن ترکیه کشته، و بیش از ۱۰۰ هزار نفر هم مجروح شده‌اند. همچنین آخرین گزارش موسسه آماری ترکیه در این زمینه نشان می‌دهد که معادن مختلف ترکیه محل وقوع شایع‌ترین سوانح کاری کشور هستند. علت وقوع اکثر این حوادث، شرایط غیر استاندارد ایمنی و ناکارآمدی ساز و کار نظارت بر معادن است.
با این وجود در ۱۴ می‌، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه بعد از بازدید از محل حادثه، در یک کنفرانس خبری گفت که شرایط ایمنی و سلامت معدن سوما در ماه مارس تائید شده است. او افزود «لطفا طوری تظاهر نکنیم که انگار در معدن‌ها چنین حوادثی رخ نمی‌دهند... این حوادث معمول هستند. در ادبیات و نوشته‌ها هم [موارد مشابه بسیاری] پیرامون سوانح کاری وجود دارد. این بخشی است از طبیعت این کسب و کار.»


اردوغان همچنین موارد متعددی از حوادث معدنی را برشمرد که در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم در کشورهایی چون ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و ژاپن رخ داده است. او گفت «در انگلیس ۲۰۴ معدنچی به علت یک رانش در سال ۱۸۶۲ کشته شدند و ۳۶۱ کارگر در سال ۱۸۶۶، و ۲۹۰ نفر هم در سال ۱۸۹۴ به علت انفجار در معدن جان باختند... مرگبار‌ترین حادثه معادن فرانسه در سال ۱۹۰۶ رخ داد که در آن ماجرا ۱۰۹۹ نفر کشته شدند. بعد از آن، سال ۱۹۱۴ در ژاپن ۶۸۷ معدنچی قربانی شدند. در سال ۱۹۴۲ مسمومیت کارگران چینی به خاطر استنشاق گاز و زغال سنگ، ۱۵۴۹ تلفات برجای گذاشت. دوباره در چین، در سال ۱۹۶۰ تعداد ۶۸۴ معدنچی جان باختند. سپس در سال ۱۹۶۳ انفجار گاز در معدنی در ژاپن جان ۴۵۸ نفر را گرفت.... در ایالات متحده که در این زمینه پیشرفته‌ترین فناوری را در اختیار دارد، ۳۶۱ معدنچی در سال ۱۹۰۷ کشته شدند.»


هرچند که اردوغان اعلام کرد که روند تحقیقات قضایی درمورد فاجعه سوما آغاز شده است، ولی خطاب سوانح این چنینی با صفت عادی، با توجه به رویکرد او نسبت به حوادث مشابه در گذشته، عکس العمل‌های متفاوتی را درپی داشته است. از جمله چندین تظاهرات اعتراضی پرحادثه که در آنکارا و استانبول انجام گرفت. البته این اولین باری نیست که او نظرهای جنجالی خود درباره این موضوع را بیان می‌کند؛ به دنبال انفجاری که در سال ۲۰۱۰ جان ۳۰ نفر را در معدن زونگولداک گرفت، آقای اردوغان گفته بود «سرنوشت معدنچیان مرگ است.» افراد زیادی در فضای مجازی به این اظهار نظر آقای اردوغان اعتراض کردند.


روز ۱۴ می‌، روزنامه کثیر الانتشار پستا (۳) در گزارشی از وضعیت آلمان، عمده‌ترین تولیدکننده زغال سنگ جهان، به عنوان مثال نقضی استفاده کرد تا ثابت کند که مرگ در زیرِ زمین سرنوشت کارگران معدن نیست. طی دو دهه گذشته، فقط سه نفر در معادن آلمان کشته شده‌اند. در این گزارش می‌خوانیم «تمام معادن آلمان توسط دولت اداره می‌شوند، ولی در مقابل، ترکیه معادن خود را به پیمانکاران دست دوم داده و در نتیحه میزان مرگ و میر سه برابر شده است.»


اردوغان کایماکچی (۴)، رئیس شاخه زونگولداک اتحادیه مجمع مهندسان و معماران ترکیه به المانیتور گفت «این خصوصی سازی معادن و یا استفاده از پیمانکاران دست دوم، باعث شده که سلامت و ایمنی معدنچیان به درجه دوم اهمیت نزول کند. چرا که دغدغه اصلی [سرمایه گذاران و پیمانکاران خصوصی] تنها کسب سود بیشتر است.» کایماکچی از کسانی که فقط بعد از مراسم‌های خاکسپاری ابراز همدردی می‌کنند، بدین ترتیب انتقاد کرد «ما تنها در چنین روزهایی از شرایط کارگران معادن یاد می‌کنیم، درحالی که تلاش‌ها برای متقاعد کردن مسئولان نسبت به بالا بردن استانداردهای کار بی‌نتیجه بوده است.»
حزب جمهوری خواه خلق، مخالف اصلی دولت ترکیه، در اکتبر ۲۰۱۳ در همین زمینه طرحی را به مجلس ملی ارائه کرده بود. این طرح توجهات را مشخصا به معدن سوما جلب کرد و خواسته بود که مجلس کمیسیونی را برای بازرسی از وضعیت ایمنی معادن تشکیل دهد. وقتی که طرح در ۲۹ آوریل به صحن علنی آمد، دیگر احزاب مخالف یعنی حزب ملی گرا و حزب صلح و دموکراسی کرد‌ها از آن حمایت کردند. ولی نمایندگان حزب عدالت و توسعه با این طرح مخالفت کردند. بعد از سانحه اخیر، تصاویر و فیلم‌هایی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد زمانی که اوزگور اوزیل (۵)، نماینده جمهوری خواه استان مانیسا در مجلس با در دست گرفتن نمادین یک کلاه معدنچیان، موضوع ایمنی معادن را مطرح می‌کرد، بسیاری از نمایندگان حزب عدالت و توسعه [بی‌توجه به او] با یکدیگر مشغول گفتگو بودند.


در کنفرانس خبری روز ۱۴ می‌، اردوغان گفت که طرح پیشنهادی حزب جمهوری خواه خلق فقط خواستار تغییر برنامه‌های کلی کشور بوده و به معدن سوما ربطی نداشته است. البته، متن پیاده شده بحث آن روز پارلمان درباره این طرح نشان می‌دهد که در آن جلسه ۳۸ بار به سوما اشاره شده است. زمانی که پس از وقوع آتش سوزی کوچکی در همین معدن، طرح پیشنهادی در حال آماده سازی بود، عاکف حمزه چبی (۶)، نایب رئیس فراکسیون نمایندگان حزب جمهوری خواه خلق گفت «ما تشکیل یک کمیسیون بازرسی برای تحقیق درباره حوادث کارگاهی و مرگ‌هایی که در معدن سوما اتفاق افتاده است، را خواستار شده‌ایم.» درمقابل مظفر یورتاس (۷)، دیگر نماینده استان مانیسا و عضو حزب عدالت و توسعه به شدت از طرح پیشنهادی انتقاد کرد. او معتقد بود که مخالفان با استفاده از این طرح می‌خواستند در آستانه روز کارگر در اول ماه می‌، حزب حاکم را به عنوان دشمن حقوق کارگران جلو دهند. او گفت که حزب عدالت و توسعه برای کشور چیزی جزء آزادی و دموکراسی به ارمغان نیاورده است؛ از جمله در زمینه رسانه و آزادی استفاده از پوشش حجاب.
تمام شواهد حاکی است که این تراژدی فضای کشور را بیشتر از گذشته قطبی کرده است و در راستای بهبود استانداردهای کاری کارگران معدن نتایج کمی درپی خواهد داشت؛ اگر اصلا در این زمینه نتیجه مثبتی داشته باشد. با تمام این تفاصیل، در حالی که اردوغان سه روز عزای عمومی اعلام کرده و دستور داده است که پرچم‌های کشور به حالت نیمه افراشته درآیند، همچنان نسبت به افزایش قربانیان بیم وجود دارد.

نوشته: تولین دالوغلو (۸)
منبع: المانیتور


۱- طبق آخرین اخبار منتشر شده تعداد کشته‌ها ۲۸۲ نفر است و بیش از ۱۲۰ نفر همچنان مفقودند. با توجه به شرایط معدن، نسبت به زنده ماندن مفقودان امید کمی وجود دارد.
۲- Taner Yildiz
۳- Posta Daily
۴- Erdogan Kaymakci
۵- Ozgur Ozel
۶- Akif Hamzacebi
۷- Muzaffer Yurttas
۸- Tulin Daloglu
خانم دالوغلو از خبرنگاران المانیتور است. او همچنین با رسانه‌های ترکی و امریکایی مختلف، مثل نیویورک تایمز، اینترنشنال هرالد تریبیون، تایمز خاورمیانه، فارین پالیسی، دیلی استار لبنان و مجله تحلیلگر ترکیه (سایس) همکاری دارد. تولین دالوغلو تقریبا چهار سال در واشنگتن تایمز ستون ثابتی داشت. خانم دالوغلو در رشته روابط بین الملل با مدرک کار‌شناسی ارشد از دانشگاه بیلکنت آنکارا فارغ التحصیل شد. او همچنین در دانشگاه امریکایی واشنگتن روزنامه نگاری خوانده است. وی در سال ۲۰۰۲ به عنوان عضوی از حزب ترکیه جدید، در انتخابات پارلمانی ترکیه شرکت کرد.
 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.