پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ -
- 21 Nov 2019
23 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
تصمیم‌های از جنس احساس برای آشتی با طبیعت کردستان

 

خجسته سحر آشتی با طبیعت در کردستان؛ چند وقتی است که با شکستن اسلحه و آزاد سازی حیوانات، رنگ عمل گرفته و اینگونه است که شبکه تلویزیونی استان فرهنگی فعال گردیده و هر چند صباحی خبری از شکستن اسلحه‌های شکاری و آزاد سازی حیوانات می دهد، اما دریغ و صد افسوس که هنوز هم در اکثریت شهرهای استان کردستان، مغازه‌ای برای فروش وسایل شکار مشغول فعالیت است. اینگونه است که باید یاد این روایت افتاد: « رطب خورده کی منع رطب کند.» اگر قرار است حافظ طبیعت باشیم چرا مجوز شکار صادر می گردد؟ اگر طبیعت دوست هستیم چرا مغازه‌های فروش وسایل شکار هنوز هم فعالند؟ اصلا شکار چیست؟ شکارچی کیست؟


شِکار (نخجیر) به معنی کشتن یا به چنگ آوردن موجودی زنده توسط موجود زندهٔ دیگری است. به شخصی که این کار را انجام می دهد، شکارچی (نخجیربان) گویند.


انسان‌های اولیه قبل از یکجا نشینی و بعد از آنهم به شکار پرداخته اند، با این تفاوت که انسان‌های اولیه شکار را برای زنده ماندن و امرار معاش انجام می دادند؛ حالا انسان‌های قرن۲۱ برای لذت به شکار می پردازند و به فکر منقرض کردن حیوانات هستند. ساده تر بگویم امروز میلیاردها انسان در سطح کره زمین زندگی می کنند بنابراین اگر قرار باشد هر کدام عزم شکار کنند دیگر چیزی برای آینده باقی نخواهد ماند. برای همین است که باید شکار ممنوع گردد، شاید ممنوعیت بتواند خصلت درنده خویی را مهار کند.


ایران همچون سایر کشورها و برای بجا نماندن از قافله کشورهایی که در تمام موارد قانون تصویب می کنند و همچنان گرد و غبار می خورد و هیچگاه بر کرسی عمل نمی نشیند در حکومت پادشاهی و در تاریخ سوم خرداد سال۱۳۴۶ در ایران برای حفظ و حمايت و تكثير حيوانات قابل شكار و صيد سازمان شكاربانی و نظارت بر صيد تشكيل ‌شد. سازمان مزبور دارای ‌شخصيت حقوقی بوده و زير نظر شورای عالی شكاربان و نظارت بر صيد بود؛ برخی از وظایف این سازمان عبارت بودند از:


* تنظيم و اجرای مقررات شكار و صيد بر اساس هدف‌های مندرج در اين قانون

* حفظ و نگاهداری شكارگاه‌ها و فضای حياتی حيوانات قابل شكار و حمايت آنها در برابر گرسنگی و تشنگی و صيد و شكار بی‌رويه و عوامل‌و حوادث نامساعد جوی و طبيعی مانند حريق جنگل و مراتع و سيل و طغيان رودخانه‌ها و بيماري‌های واگير و مسموميت نباتی و امثال آن.

* فراهم آوردن موجبات و محيط مساعد جهت تكثير و پرورش حيوانات قابل شكار و صيد.

* كوشش در اصلاح نژاد حيوانات قابل شكار.

* بررسی و تحقيقات علمی درباره حيوانات قابل شكار.

در ‌ماده ۱۳ قانون مذکور آمده است که : كسانی كه مرتكب اعمال زير گردند به حبس تأديبی از سه ماه تا يک سال و يا به جزای نقدی از بيست هزار تا پنجاه هزار ريال محكوم‌می‌شوند:

‌* شكار و صيد يا ازبين‌بردن حيوانات قابل شكار با استفاده از سموم يا مواد منفجره مانند ديناميت و غيره.

* شكار بدون پروانه آهو و جيبير و گورخر و گوزن زرد.

* شكار و صيد بدون پروانه پستانداران و آبزيان قابل شكار و صيد كه از خارج به كشور وارد و حمايت شده اعلام گرديده باشد.

* شكار و صيد بدون پروانه در پارک‌های وحش


بعد از انقلاب هم کاروان تصویب قوانین محفاظت از محیط زیست به قوت خود بر قرار بود به گونه‌ای که؛ در قانون مجازات اسلامی؛ فصلی به نام «احراق و تخریب و اتلاف اموال و حیوانات» وجود دارد طبق ماده ۶۷۹ هر کسی که به عمد و بدون ضرورت حیوان حلال گوشت متعلق به دیگری یا حیواناتی که شکار آنها توسط دولت ممنوع اعلام شده است را تلف کند، مجازات خواهد شد.ابتدا در مورد این ماده باید به این نکته اشاره کرد که طبق ماده ۷۲۷ قانون مجازات اسلامی جرمی که بیان کردیم از جرائم قابل گذشت است یعنی اگر شاکی از شکایت خود گذشت کند پرونده بسته می شود؛ اینگونه است روایت نبودن شاکی و آزادی متهم همچنان پا بر جا است.


لذت گرفتن جان یک وجود زنده چیست که با مجوز و بی‌مجوز؛ انسان‌ها با افتخار اقدام به شکار می کنند؟ آیا اعمال انسانی ما خیلی شایسته بوده و تجدید نسل حیوانات حلال گوشت آنقدر افزایش یافته که زندگی انسانی ما به خطر افتاده؟ متاسفاته روایت صید و صیاد را در همان مقطع ابتدائی به دانش آموزان می آموزند و اینگونه نظام آموزشی اقدام به ترویج فرهنگ طبیعت دوستی می کند و امروزه شاهد هستیم که هر روز اشخاصی را به نام شکارچی غیر قانونی دستگیر می کنند. دیگر بر این باوریم که روایت شکستن اسلحه و آزاد سازی حیوانات فقط مبحثی احساسی و زود گذری است که دوستان توبه کرده به صحنه شکار بر می گردند. 

 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.