یکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸ -
- 17 Nov 2019
18 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
سپاه پناهندگان افغان را به جنگ سوریه می‌فرستد
جرس: وال استریت ژورنال مدعی شده که سپاه پاسداران با سوء استفاده از وضعیت بد اقتصادی و اجتماعی پناهندگان افغان در ایران آن‌ها را به کمک ارتش سوریه می‌فرستد.  

 

ایران تلاش کرده است که هزاران پناهنده افغان را برای جنگ به سوریه بفرستد. بنا به گفته افغان‌ها و مقامات غربی، ایران به آن‌ها پیشنهاد داده که در ازای پرداخت مقرری ۵۰۰ دلاری و اعطای اقامت ایران در مبارزه با نیروهای شورشی به رژیم اسد کمک کنند.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شبه نظامیان شیعه را استخدام کرده و برای جنگیدن در سوریه تمرین می‌دهد. در هفته جاری یک وبلاگ متمرکز بر روی اوضاع پناهندگان افغان در ایران، جزئیات تلاش‌های سپاه پاسداران جهت استخدام نیرو را منتشر کرد. یک عضو سپاه پاسداران و همچنین دفتر آیت الله العظمی محقق کابلی، رهبر مذهبی و افغان ساکن قم، این اطلاعات را تائید کرده‌اند.
رئیس دفتر آیت الله کابلی از شهر قم تلفنی گفت «آن‌ها [سپاه] یک پل ارتباطی با جامعه پناهندگان پیدا کرده‌اند، و در تلاشند تا جوانان ما را به رفتن و جنگیدن در سوریه مجاب کنند... به آن‌ها همه چیز می‌دهند؛ از پول گرفته تا اقامت.» اجازه ثبت نام فرزندان مهاجران در مدرسه، کمک‌های خیریه، مقرری ۵۰۰ دلاری و اعطای اقامت از جمله پیشنهادهای ایران به این افراد است.


دفتر آیت الله کابلی می‌گوید که تعداد کثیری از جوانان افغان به او نامه نوشته‌اند و پرسیده‌اند که حکم شرعی جنگیدن در سوریه چیست؟ او در پاسخ گفته که تنها در صورتی که مبارزان از زیارتگاه‌های شیعیان دفاع کنند، این کار مجاز است. گفته می‌شود که او اخیرا سکوت اختیار کرده است و حتی در مراسم تشییع افغان‌هایی که در سوریه کشته می‌شوند هم شرکت نمی‌کند.


پنجشنبه برای چهار پناهنده افغان که در سوریه کشته شده بودند مراسم تشییع بزرگی در شهر مشهد، درشمال شرق ایران در نزدیکی مرز افغانستان برگزار شد. مقامات محلی و مذهبی در این مراسم شرکت کردند. طبق گزارش وب سایت‌های شیعی و یک خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران، تابوت‌ها با پارچه سبز پوشانده و عکس این افراد به آن‌ها متصل شده بود. از ماه نوامبر، گزارشاتی منتشر شد مبنی بر تدفین نیروهای استخدام شده افغان که در سوریه کشته شده‌اند. چنین خبرهایی اخیرا در رسانه‌ها بیشتر دیده می‌شوند.


حمید بابایی، سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل گفت اتهامات مبنی بر اینکه کشورش پناهندگان افغان را برای جنگیدن به سوریه می‌فرستد، بی‌اساس است. او افزود «حضور ایران در این کشور [سوریه] صرفا برای مشاوره و به منظور مقابله با بنیادگرایان... گروه‌های وابسته به القاعده و جلوگیری از قتل و خونریزی آنهاست.»


از سه سال پیش، زمان آغاز درگیری‌ها در سوریه، جمهوری اسلامی نقش موثری در نگه داشتن بشار اسد در قدرت ایفا کرده است. ایران گروه‌هایی از فرماندهان و سربازان پیاده نظام را با پشتیبانی مالی، مسلح کرده، آموزش داده و برای کمک به ارتش اسد به سوریه فرستاده است.


دیگر متحد نزدیک ایران، گروه نظامی-سیاسی شیعی حزب الله هم فرماندهان و نیروهای شبه نظامی خود را برای دفاع از رژیم اسد به سوریه فرستاده است. البته، مسئولیت سازماندهی و فرماندهی شبه نظامیان شیعه که در سوریه می‌جنگند به عهده سپاهی هاست. بنا به گفته مقامات سپاه، فرماندهان پاسدار در چینش استراتژیک و آماده کردن سربازان سوری برای جنگ‌های چریکی با فرماندهان ارتش سوریه همکاری نزدیکی دارند.


در نتیجه، آقای اسد که در آگوست گذشته به علت حملات شیمیایی به مواضع مخالفان در آستانه سقوط قرار داشت، اکنون در عرض کمتر از یک سال خود را برای شرکت در انتخابات ماه ژوئن و ماندن در قدرت به مدت چهار سال دیگر آماده می‌کند.


ایران و حزب الله، هردو آشکارا اقدامات خود در سوریه را تائید می‌کنند. سردار حسین همدانی (۱)، یکی از فرماندهان عالی رتبه سپاه پاسداران که در تعیین استراتژی‌های جنگی سوریه دخیل است، هفته گذشته گفت به یاری خدا ایران توانسته که تعداد ۱۳۰ هزار سرباز را تمرین دهد و آن‌ها منتظر اعزام به میدان نبرد در سوریه هستند. او گفت به لطف برنامه ریزی و تدبیر رهبران ایران، رژیم سوریه می‌تواند «تاحدی از ثبات» بهره‌مند شود. ۱۳۰ هزار سربازی که آقای همدانی به آن اشاره کرد تمام شبه نظامیان شیعه از جمله بسیجیان ایرانی، نیروهای حزب الله، افغان‌ها و دیگر جنگجویان خارجی را شامل می‌شود.
ایران همچنین مسئول توافق اخیر صلح میان شورشیان مخالف رژیم و دولت سوریه در شهر حمص است. به دنبال این توافق شورشیان شهر را ترک کرده و کنترل آن را به دولت سپردند. حسین شیخ الاسلام، معاون امور بین الملل رئیس مجلس گفت «هیچ اتفاق [مثبتی] در سوریه نمی‌افتد، مگر اینکه ایران در آن دستی داشته باشد.»


در عین حال، هیچ نشانه‌ای از فروکش کردن جنگ داخلی سوریه دیده نمی‌شود و ایران و حزب الله از کشته شدن نیرو‌هایشان در میدان نبرد، و همین طور واکنش شدید افکار عمومی به آوردن هفتگی اجساد قربانیان جنگ داخلی سوریه نگرانند. یک مقام غربی در ایران گفت جذب افغان‌ها و فرستادن افراد نیازمند به عنوان پیاده نظام به جبهه‌های جنگ، قسمتی از تغییر راهبرد جمهوری اسلامی است. با توجه به نفوذ و قدرت اندک جامعه پناهندگان افغان، و برای به حداقل رساندن تلفات نیروهای زبده حزب الله و اعضای سپاه پاسداران و جلوگیری از پیامدهای سیاسی احتمالی، این تصمیم اتخاذ شده است.
افغان‌هایی که برای نبرد در سوریه استخدام می‌شوند، مثل بیشتر ایرانیان و اعضای حزب الله شیعه هستند و از اقلیت علوی حاکم سوریه دفاع می‌کنند که شاخه‌ای از شیعیان محسوب می‌شوند. در مقابل، شورشیان عمدتا سنی هستند و از طرف قدرت‌های اهل سنت منطقه مثل عربستان سعودی و قطر حمایت می‌شوند.


پاسداران با تشویق افغان‌ها به شرکت در رقابت شیعه و سنی، سعی می‌کنند که آن‌ها را نسبت به جنگیدن در سوریه متقاعد کنند. به گفته مقامات غربی، آن‌ها برای اینکار روی نقش گروه‌ها و شاخه‌های مختلف القاعده تاکید می‌کنند. نادر هاشمی، کار‌شناس مسائل ایران و سوریه، و مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه در دانشگاه دنور گفت «ایران می‌خواهد که در سوریه نقش فرماندهی و کنترل را ایفا کند، و با [وعده به پناهندگان افغان] آن‌ها سعی کرده‌اند که مزدوران مورد نیاز خود در جنگ سوریه را جذب کنند.»


در واشنگتن، مقامات پنتاگون هشدار داده‌اند که ستیزه جویانی از کل کشورهای منطقه در جنگ داخلی سوریه درگیر شده‌اند، و اذعان کرده‌اند که در مورد ورود جنگجویان افغان به این نبرد هیچ شکی ندارند. متیو اسپنس (۲)، از مقامات ارشد وزارت دفاع چندی پیش به کنگره گفت «از دیدگاه امنیت ملی ایالات متحده، یکی از نگرانی‌های اصلی پیرامون درگیری سوریه این است که جنگ جویان خارجی از سرتاسر منطقه و جهان جذب این منازعه می‌شوند.» او با اشاره به دو طرف درگیر افزود «طبق تخمین ما، در مقایسه با جنگ عراق ستیزه جویان خارجی به مراتب بیشتری اکنون در سوریه می‌جنگند.»


پناهندگان افغان از فقیر‌ترین و آسیب پذیر‌ترین گروه‌های اجتماعی ایران هستند. طبق آمار آژانس پناهندگان سازمان ملل تقریبا یک میلیون پناهنده افغان در ایران ثبت شده است. اما دیدبان حقوق بشر می‌گوید که تعداد مهاجران ثبت نشده افغان در ایران چیزی نزدیک به دو میلیون نفر است. بنا به گزارش وزارت مهاجرت افغانستان، روزانه ۸۰۰ پناهجوی افغان تلاش می‌کنند که به شکل غیر قانونی از مرز دو کشور بگذرند. طبق قانون آن‌ها اجازه تحصیل و کار ندارند، همچنین نمی‌توانند ازدواج و تولد فرزندانشان را ثبت کنند. در ایران، بیشتر افغان‌ها با دستمزد ناچیزی به عنوان کارگر روز مزد در بخش عمران فعالیت می‌کنند.


رضا اسماعیلی یک پناهنده ۱۹ ساله افغان بود که در مشهد زندگی می‌کرد. طبق گزارش ماه دسامبر خبرگزاری فارس و به گفته یکی از دوستان افغان و همرزمش در سوریه، او قبل از اینکه جذب و به سوریه فرستاده شود، یک قهرمان بدنسازی بود. او بعد از چند ماه جنگیدن در سوریه به یکی از فرماندهان گروه جنگی تمام افغان فاطمیون تبدیل شد. گروهی که از روی نام دختر حضرت محمد (ص)، فاطمه (س) نام گذاری شده است. گزارشات خبری ایران می‌گویند علت حضور گردان فاطمیون در سوریه دفاع از حرم حضرت زینب (س) در نزدیکی دمشق است.


به گزارش فارس، آقای اسماعیلی ماه دسامبر در جریان درگیری با شورشیان در حومه دمشق کشته شد. ابوحیدر، یکی دیگر از پناهندگانی که به جنگ سوریه رفته است، به این خبرگزاری مرتبط با سپاه پاسداران گفت «نبرد خیلی شدید بود. به حدی که هرچند روز یکبار آن هم فقط برای چند ساعت آتش بس داشتیم.» طبق این گزارش آقای اسماعیلی به دست شورشیان اسیر، و گردن زده شد.
مجموعه‌ای از عکس‌های آقای اسماعیلی در فارس نشان داده شده است؛ جوانی با صورت بچگانه که عینک آفتابی مشکی بر چشم دارد و با لباس پلنگی با یک مسلسل ژست گرفته و در کنار یک تانک ایستاده است. عکس بعدی کنار یک موشک است که در زمین گیر کرده، و عکس آخر تصویری از سر خونین و بریده اوست که در دست یک شورشی قرار دارد. به گزارش فارس، نیروهای ایرانی بدن بدون سر او را پیدا کرده و به پدر و مادرش در ایران تحویل داده‌اند.


در وبلاگی که بر روی مسائل پناهندگان افغان در ایران متمرکز است، جوانان افغان درباره رفتن یا نرفتن به سوریه بحث می‌کنند. یکی از آن‌ها نوشته است «جنگ سوریه چه ربطی به ما دارد؟ در کشور خودمان صلح وجود ندارد و حالا باید برویم در جنگ مقدس ایران شهید شویم؟!»

نوشته: فرناز فصیحی (۳)
منبع: وال استریت ژورنال

۱- سردار حسین همدانی
او سردار بازنشسته سپاه پاسداران و از فرماندهان فعال در اعزام نیرو به سوریه است. آقای همدانی در زمان حوادث بعد از انتخابات ۸۸ به عنوان فرمانده «سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ» قسمت بزرگی از مسئولیت سرکوب معترضان را بر عهده داشت. برای جزئیات بیشتر این مطلب را بخوانید.
۲- Mathew Spence

۳- فرناز فصیحی
او در سال ۱۹۷۱ از پدر و مادری ایرانی در امریکا متولد، و در تهران و پورتلند بزرگ شد. فرناز فصیحی مدرک فارغ التحصیلی روزنامه نگاری خود را از دانشگاه کلمبیا اخذ کرد. مقالات او درباره خبرنگاری، تهیه گزارش از جنگ و شجاعت در ژورنالیسم توسط انتشارات دانشگاه‌های معتبری چون هاروارد و کلمبیا منتشر شده است. کتاب «در انتظار یک روز عادی»، خاطرات او از چهار سال پوشش جنگ عراق است. خانم فصیحی از دبیران ارشد وال استریت ژورنال و از روزنامه نگاران تحسین شده ایالات متحده است.

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.