سه‌شنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۶ -
- 20 Feb 2018
04 جمادى الثانية 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
شرایط غیر عادی در بند ۳۵۰ اوین/ محرومیت از دریافت کتاب و خرید مواد غذایی از فروشگاه
جرس: با وجود گذشت بیش از یک ماه از وقایع پنجشنبه ۲۸ فروردین در بند ۳۵۰ اوین، شرایط بند زندانیان سیاسی هنوز به روال عادی بازنگشته است.  

 

به گزارش کلمه، به رغم تغییر رییس سازمان زندان های کل کشور در پی تهاجم خونین ۲۸ فروردین به بند ۳۵۰ و در آستانه انتشار گزارش دولت از این حادثه، زندانیان این بند همچنان در شرایط ویژه نگهداری می شوند و بسیاری از خدمات و امکانات معمول نیز حذف شده است.

 

بر اساس این گزارش، تحویل کتاب از سوی خانواده ها و دسترسی به اجناس فروشگاه ها از جمله مواد غذایی به دستور حفاظت زندان تا اطلاع ثانوی برای زندانیان ممنوع شده است.

 

در همین حال معاون دادستان تهران و دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی نیز طی این مدت به بند ۳۵۰ مراجعه نکرده و بسیاری از پیگیری های حقوقی و قضایی زندانیان با وقفه یک ماهه مواجه شده است.

 

۲۸ فروردین ماه سال جاری کلمه خبر داده بود که تعداد زیادی از ماموران زندان و لباس شخصی ها در یورش به بند ۳۵۰ زندان اوین پس از ضرب و شتم زندانیان، ۳۲ تن از آنها را به انفرادی فرستادند. اتفاقی که با اعتراضات وسیع فعالان سیاسی، زندانیان سیاسی در ۶ زندان کشور، خانواده های زندانیان سیاسی و … مواجه شد.

 

اسماعیلی، رییس معزول سازمان زندان ها، در ساعات ابتدایی انتشار خبر آن را تکذیب کرد. تکذیبی که با شهادت نامه های زندانیانی که شاهد ماجرا بودند و اعتصاب های پیاپی زندانیان در انفرادی و همراهان آن ها در بند عمومی در اوین و چند زندان دیگر به زودی رنگ باخت و اسماعیلی را واداشت در گفت و گوهای بعدی خود با رسانه ها و نهایتا با صدا و سیمای ضرغامی به تحریف آنچه روی داده بود بپردازد و نهایتا از این سمت عزل شد.

 

خانواده های زندانیان سیاسی در این مدت علاوه بر پیگیری خود در مقابل نهاد ریاست جمهوری تحصن کردند و پس از دعوت از نمایندگان خانواده ها به داخل نهاد و ارائه ی گزارش کاملی از آنچه گذشت وعده ی پیگیری از سوی ریاست جمهوری را گرفتند. هرچند در این میان دو تن از اعضای خانواده ها بازداشت شدند و احمدرضا حائری برادر سعید حائری همچنان در بازداشت به سر می برد.

 

درهمین حال به نظر می رسد تنها نهادی که اندک پاسخگویی به این ماجرا را دارد دولت است. چهارشنبه ی گذشته محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت گفته بود که وزارتخانه‌های اطلاعات و دادگستری درباره وقایع بند ۳۵۰ زندان اوین گزارشی تهیه خواهند کرد و این گزارش از طریق دولت به اطلاع مردم خواهد رسید. روز گذشته نیز وزیر اطلاعات در مورد اینکه سخنگوی دولت اعلام کرده وزارت اطلاعات مسئول تهیه گزارشی در ارتباط با حوادث بند ۳۵۰ اوین شده است، گفت: کارهایی در این زمینه انجام شده است.

 

این گزارش ها از سوی دولت درحالی صورت می گیرد که مقامات قضایی و زندان حتی در همین حد هم خود را ملزم به پاسخگویی نمی کنند و فشارها بر زندانیان ادامه دارد. تا آنجا که روز پنج شنبه نیز یکی از زندانیان سبز بند ۳۵۰ بر خلاف قانون تفکیک جرایم به بند ۷ زندان اوین منتقل شد. 

ارسال به :