سه‌شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ -
- 22 Oct 2019
22 صفر 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
اولین نتیجه‌ی پیروزی اسد در انتخابات
جشن و شادی پس از انتخابات، بار دیگر سرگردانی سیاست های آمریکا در قبال سوریه و منطقه را به نمایش گذاشت.  

 

بیروت، لبنان – دیروز (چهارشنبه) بشار اسد پیروزی قاطع خود در انتخابات بحث برانگیز سوریه را جشن گرفت. طرفدارانش این پیروزی را نشانه ای از خنثی سازی سیاست های ایالات متحده می دانند، او هم دوباره بر اطمینان و مقاومت در نزاع داخلی سوریه تاکید کرده است.


مسئولان دولتی سوریه اعلام کردند که آقای اسد با بیش از ۸۸ درصد آرا مجددا به عنوان رئیس جمهور انتخاب شده، و طبق گزارشات رسمی میزان مشارکت بیش از ۷۳ درصد بوده است. پیرامون صحت و سقم این اعداد در سطوح مختلفی سوال وجود دارد، ولی این مساله اهمیت چندانی ندارد. چرا که برگزاری انتخابات در درجه اول نمایشی بود از تداوم کنترل اسد بر شهرهای مهم سوریه؛ همچنین وفاداری هوادارانش و شکست مخالفان و حامیان آنها.


در مقابل اما، برای مقامات ایالات متحده چهارشنبه روز موفقیت آمیزی نبود. در دمشق، طرفداران آقای اسد با شلیک هوایی شادمانی می کردند و حتی در کشور همسایه، لبنان، جایی که جان کری برای دیدار به آنجا رفته بود، آنها جشن گرفته بودند. اما این جشن و شادی، بار دیگر سرگردانی سیاست های آمریکا در سوریه و منطقه را به نمایش گذاشت.


یک شب قبل از آن، رابرت اس. فورد(1) دیپلمات عالی رتبه ایالات متحده که تا همین اواخر به صورت نمادین سفیر آمریکا در امور سوریه و مجری اصلی سیاست های ایالت متحده در آنجا بود، در برنامه «ساعت خبر» شبکه پی بی اس گفت که به علت شکست سیاست های ایالات متحده در قبال سوریه و اینکه در برابر افکار عمومی او دیگر نمی توانسته از این سیاست ها دفاع کند، در ماه فوریه از مقام خود استعفا کرده است. وی اذعان کرد که ایالات متحده هیچ رغبتی به پشتیبانی از متحدان احتمالی خود در سوریه ندارد، این در حالی است که ایران و روسیه جنگ سوریه را به جلو «می رانند» و حمایت های خود از آقای اسد را به شکل وسیعی افزایش داده اند.


سفر آقای کری به لبنان سرزده و برق آسا بود، در بیروت یک خبرنگار لبنانی از او پرسید که با توجه به زمان بندی سفر درست یک روز بعد از انتخابات سوریه، آیا ورود شتاب زده او به منطقه «به علت محاسبات غلط» مسئولان آمریکایی در اعلام «معدود» بودن روزهای ماندن آقای اسد در قدرت بوده است؟ مقامات ایالات متحده از دو سال پیش سرنگونی آقای اسد را پیش بینی و قریب الوقوع اعلام می کردند، به واسطه این اظهارت٬ انتظار مخالفان برای دریافت کمک های اساسی بالا رفت. البته چنین کمک هایی هرگز انجام نگرفت.


آقای کری می خواست پس از اعلام کمک ۲۹۰ میلیون دلاری کشورش به آژانس های مرتبط با بحران پناهندگان سوری در منطقه، و پاسخ به سوالات از پیش تعیین شده، کنفرانس خبری را ترک کند، اما او برای پاسخ به پشت تریبون بازگشت. او انتخابات سوریه را «یک صفر بزرگ» خواند، و افزود امتداد امواج جنگ داخلی سوریه و سرازیر شدن خیل عظیم پناهندگان به لبنان و دیگر کشورهای همسایه، کل منطقه را بی ثبات کرده است.


او در سخنان خود، این بار حامیان آقای اسد را با لحنی متفاوت خطاب قرار داد. وی آنها را به خاطر به درازا کشیدن این جنگ «مشمئز کننده» ملامت کرد، ولی در عین حال افزود «من از آنها؛ از ایران، روسیه و حزب الله که همین جا در لبنان مستقر است، می خواهم که به تلاش های مشروع و قانونی برای پایان دادن به این جنگ بپیوندند.»
هرچند بعید است سخنان آقای کری به معنی تغییر جهت سیاست آمریکا در قبال شبه نظامیان حزب الله، که آن را گروهی تروریستی می داند، بوده باشد، اما به گفته رندا سلیم(۲)، تحلیلگر موسسه خاورمیانه، همین که آقای کری مستقیما حزب الله را در زمره طرف های ذینفعی قرار داده که می توانند در حل و فصل ماجرا نقش ایفا کنند، خود قابل توجه است.


بعضی از تحلیلگران، این را به معنی به رسمیت شناختن نقش تمام طرف های درگیر در مسیر پیدا کردن راه حلی برای پایان جنگ تفسیر کرده اند. پیش از این ایالات متحده از شرکت ایران در مذاکرات صلح سوریه جلوگیری کرده بود.
خبرنگاران موفق نشدند از آقای کری سوال کنند که آیا او هم مثل آقای فورد معتقد است که سیاست ایالات متحده در سوریه شکست خورده و اینکه علیرغم توصیه های وزارت خارجه، آیا ایالات متحده شانس مسلح کردن شورشیان غیر بنیادگرا را از دست داده است؟ ماری هارف(۳)، سخنگوی وزارت خارجه گفت که آقای فورد در بیان نظرات شخصی خود به عنوان یک شهروند عادی آزاد است، البته او اذعان داشت که هیچ کس در وزارت خارجه از آنچه که در سوریه می گذرد، راضی نیست.


در زمان آغاز اعتراضات در سال ۲۰۱۱ آقای فورد سفیر ایالات متحده در سوریه بود، وقتی که در همان ابتدای ناآرامی ها، در شهر مرکزی حما برای معترضان سخن گفت و آنها را به قیام علیه حکومت آقای اسد تشویق کرد، نقش او به صورت جنجالی در اوضاع نابسامان سوریه برجسته شد. به علت وجود تهدیدات جدی امنیتی علیه آقای فورد، ایالات متحده وی را از سوریه بیرون آورد. از آن پس، او به یکی از مهم ترین افرادی تبدیل شد که برای همکاری ایالات متحده با گروه های مسلح و غیر مسلح مخالفان سوری تلاش می کردند.
سه شنبه، آقای فورد مدعی شد «ما به طور مداوم پشت یک منحنی قرار داشته ایم.» وی افزود «ما به این نیاز داریم، و مدتهاست که نیاز داشته ایم، تا از طریق تسلیح و به شکل های دیگر، از مخالفان میانه روی سوری حمایت کنیم.»


دیروز (چهارشنبه)، یک مقام ارشد ناظر بر فرآیند نابودی تسلیحات شیمیایی سوریه تائید کرد که احتمالا آقای اسد نمی تواند طبق ضرب الاجل شورای امنیت، تا ۳۰ ژوئن زرادخانه شیمیایی خود را کاملا نابود کند.
سیگرید کاگ(۴)، همان مقام سازمان ملل، به خبرنگاران گفت که هفت و دو دهم درصد از کل مواد شیمیایی سوریه برای خروج از کشور و نابودی آماده شده، اما در یک منطقه جنگی گیر افتاده است.
نوشته: آنه برنارد(۵)


منبع: نیویورک تایمز


۱- Robert S. Ford
دیپلمات بازنشسته آمریکایی که از ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ سفیر ایالات متحده در الجزایر و از ۲۰۱۰ تا ۲۸ فوریه ۲۰۱۴ سفیر این کشور در سوریه بوده است. در سال ۱۹۸۳، او در رشته مطالعات پیشرفته بین الملل از دانشگاه جان هاپکینز فارغ التحصیل شد. رابرت فورد علاوه بر انگلیسی به زبان های فرانسوی، ترکی، آلمانی و البته عربی مسلط است. بسیاری از اعراب او را بهترین متکلم عربی در وزارت خارجه آمریکا می دانند. مواضع رادیکال آقای فورد در قبال دولت اسد، باعث خروج او از سوریه و سپس از وزارت خارجه آمریکا شد.

۲- رندا سلیم
او از پژوهشگران بنیاد نیو آمریکا، و یکی از مدیران موسسه مطالعات خاورمیانه است. وی سابقه مشاوره به صندوق برادران راکفلر، محقق میهمان در موسسه صلح آمریکا و مدیر طرح در بنیاد کترینگ را داراست. او تا مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه آمریکایی بیروت تحصیل کرد. وی مدرک دکترای خود را از دانشگاه کارولینای شمالی اخذ کرده است. خانم سلیم یکی از بنیان گذاران شبکه مطالعات دموکراسی اعراب در سال 2007 بود. مسائل پس از درگیری ها، ایجاد صلح و سیاست های خاورمیانه در حوزه تخصصی او قرار دارد. خانم سلیم مشغول به نگارش کتابی پیرامون حزب الله است.
۳- Marie Harf
۴- Sigrid Kaag
خانم کاگ یک دیپلمات هلندی است. وی در سازمان ملل مشغول است. بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل در ۱۶ اکتبر سال گذشته وی را مسئول نابودی تسلیحات شیمیایی سوریه کرد. سابقه مشاوره دبیر کلی سازمان ملل در کارنامه او دیده می شود. خانم کاگ به شش زبان هلندی، انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی و عربی صحبت می کند. او تا مقطع کارشناسی ارشد در رشته فلسفه تحصیل کرده است.
۵- Anne Barnard
خانم برنارد یکی از خبرنگار نیویورک تایمز است. او قبلا از خاورمیانه برای بوستون گلوب گزارش تهیه می کرد. در این مدت، وی دو سال تمام در بغداد ماند و به صورت مداوم از جنگ و پیامدهای آن در عراق گزارش تهیه می کرد. سابقه کار در فیلادلفیا اینکویرر هم در کارنامه او دیده می شود. او از سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵ در مسکو و در بخش بین الملل و اقتصاد روزنامه تایمز مسکو مشغول بوده است. وی در رشته زبان انگلیسی از دانشگاه ییل فارغ التحصیل شده است.
 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.