سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ -
- 31 Mar 2020
06 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
وکیل پرونده ستار بهشتی: از طریق اس ام اس متوجه شدم رای دادگاه بدوی صادر شده است
جرس: وکیل خانواده ستار بهشتی، وبلاگ نویسی که پس از بازجویی‌های خشونت‌بار در آبان ماه ۱۳۹۱ جان سپرد گفت که پرونده متهم قتل ستار بهشتی به دادگاه تجدید نظر فرستاده شده است در حالیکه او و اولیای دم از حکم دادگاه بدوی بی خبر هستند و حکم به آنها ابلاغ نشده است. در حال حاضر پرونده متهم قتل ستار بهشتی به شعبه ۱۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران برای بررسی مجدد فرستاده شده است.  

 

گیتی پورفاضل، وکیل خانواده ستار بهشتی به کمپین بین‌المللی حقوق بشر گفت:« نه من به عنوان وکیل و نه اولیای دم هیچکدام از رای دادگاه بدوی اطلاعی نداریم. فقط یک اس ام اس برای من فرستاده شده که در آن نوشته شده، پرونده متهم قتل ستار بهشتی به شعبه ۱۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران فرستاده شده است. همین. رای دادگاه بدوی به ما ابلاغ نشده است.»

 

دادگاه ستار بهشتی روز نوزدهم فروردین ماه امسال در شعبه ۱۰۷۵ دادگاه عمومی با کیفرخواست “قتل شبه عمد” رسیدگی شد در حالیکه اولیای دم و وکیل شان به نشانه اعتراض در آن حضور نداشتند. دادگاه پس از یک جلسه، رای را صادر کرده و به متهم ابلاغ کرده و اکنون با اعتراض متهم پرونده به دادگاه تجدید نظر برای بررسی مجدد فرستاده شده است.

 

ستار بهشتی، متولد سال ۱۳۵۶، کارگر و وبلاگ‌نویس ایرانی بود که در تاریخ ۹ آبان ماه ۱۳۹۱ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در شبکه اجتماعی فیسبوک از سوی ماموران پلیس فتا بازداشت شد. در مدت بازجویی به شدت از سوی پلیس فتا شکنجه شد و در همین جریان درگذشت و در گورستان رباط کریم نزدیک محل زندگیش به خاک سپرده شد. بر اساس گزارش ثبت شده در روابط عمومی بهشت زهرای تهران تاریخ مرگ ستار بهشتی ۱۳ آبان ماه نوشته شده است.

 

خانم پور فاضل گفت: « ما از این اس ام اس فهمیدیم که رای دادگاه بدوی مشخص شده و متهم به آن اعتراض کرده و حالا پرونده به دادگاه تجدید نظر فرستاده شده است.» وکیل خانواده ستار بهشتی به کمپین گفت: «تصور من این است که حکم دادگاه بدوی دیه و یا چند سال حبس برای متهم بوده است و متهم نیز حالا به حکمش شکایت کرده است.»

 

خانم پور فاضل با اظهار اینکه خانواده ستار بهشتی دیه قبول نخواهند کرد گفت: «خانواده ستار به من اعلام کردند که آنها به هیچ وجه زیر بار دیه نخواهند رفت و دیگر پرونده را دنبال نمی کنند. افکار عمومی خودش می تواند در این پرونده داوری کند.»

 

آبان ماه ۱۳۹۲ در میان پرونده قطور ستار بهشتی، وکیل اوگزارشی را کشف کرد که پیش تر مورد توجه قرار نگرفته بود. در این گزارش خونریزی ریه، کبد، کلیه و مخچه در زمان بازداشت آقای بهشتی مطرح شده بود. پس از آن پزشکان متخصصی که این گزارش را خواندند، اظهار کردند مرگ ستار بهشتی قطعا در اثر خونریزی داخلی و مغزی او بوده است.

 

خانم پور فاضل گفت: «پرونده ستار ۳۰۰۰ هزار صفحه است که من تمام آن را خواندم. طبق نظریه خانم پور مبارکی، پزشک تالار تشریح پزشک قانونی مرگ ستار بر اثر خونریزی داخلی در اثر شکنجه و ضربه در نقاط مختلف کلیه، روده و بخش پروانه‌ای پشت مغز بوده است. من از این نظریه کپی گرفتم و به دکترهای متخصص نشان دادم. تمام دکترها اعلام کردند که مرگ بر اثر ضربه به نقاط مختلف بدن، ایجاد خونریزی داخلی و در نهایت نرسیدن اکسیژن به سلول ها اتفاق افتاده است.»

 

وکیل اولیای دم ستار بهشتی گفت: «متاسفانه پزشک قانونی حتی نظریه پزشک خودش را هم قبول ندارد و اعلام کرد که نمی داند دلیل فوت چه بوده است.»

 

پس از مرگ ستار بهشتی، با شکایت اولیاء دم، پرونده ای به اتهام قتل عمد تشکیل شد اما شعبه اول بازپرسی دادسرای جنایی تهران پس از چندین جلسه اعلام کرد که قتل ستار بهشتی شبه عمد بوده است و پرونده با همین عنوان کیفرخواست برای رسیدگی به دادگاه بدوی فرستاده شد. پس از صدور کیفرخواست قتل شبه عمد، خانواده ستار و وکیل پرونده به نشانه اعتراض در دادگاه بدوی شرکت نکردند.

 

گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی در مصاحبه ای با کمپین در مهرماه ۱۳۹۲ و در اعتراض به کیفرخواست قتل شبه عمد گفت: « روزی که قاتل ستار را به من نشان دادند، من به همراه دخترم و وکیل مان در اتاق آقای بازپرس بودیم. چهار نفر را آوردند که سه نفر آنها به دلیل قصور در خدمت از اتاق بیرون رفتند و یک نفر در اتاق ماند که ما حتی نامش را هم چند روز پیش فهمیدیم. گفتند که او مقصر اصلی و قاتل ستار است. من از او پرسیدم که ستارم چطور مرد؟ و او گفت که ستار من را مسخره می کرد و من او را می زدم. آنقدر او من را مسخره کرد و من آنقدر او را زدم که از دست رفت. به من قسم می داد که تو را به مرتضی علی او را ببخشم حالا نمی دانم چطور یکباره کیفرخواست به قتل شبه عمد تبدیل شد.»

 

خانم عشقی همچنین در مصاحبه یاد شده گفت: «تا لحظه صدور کیفرخواست هر بار آقای شهریاری، بازپرس پرونده را در جلسات می دیدیم از عمد بودن قتل ستار صحبت می کرد و همیشه به ما می گفت که شما باید قاتل ستار را ببخشید همان طور که حضرت علی بخشید. می گفت که او هم جوان است و خانواده دارد. اما حالا چطور شده که کیفرخواست شبه قتل عمد را صادر کردند من نمی دانم. تمام تلاششان این است که قاتل که یک بازجو است مجازات نشود.»

 

گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی رنج نامه ای در فروردین ماه امسال منتشر کرد که در بخشی از آن آمده بود: «اگر امروز اسم ستار در صدر بسیاری رسانه های خارجی نمایان است و این واقعه برای برخی آقایان نامطلوب است، بدانند که اثر مستقیم بی تدبیری خودشان و ادامه اصرارشان بر طی همین روند است.» 

 

ارسال به :