یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ -
- 08 Dec 2019
10 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
سپاه و حجاب


در چند هفته‌ی اخیر جناح تندرو، بسیاری از ائمه‌ی جمعه و بعضی از اصولگرایان در مورد وضعیت حجاب به دولت انتقادات جدی وارد کرده‌اند. در آخرین تحول ۱۹۵ نمایند‌ی مجلس (حدود ۷۰ درصد کل نمایندگان) در نامه‌ای نارضایتی خود را علنی کرده‌اند. به ادعای این منتقدان وضعیت حجاب در جامعه به وضعیت خطرناک رسیده یا به زودی خواهد رسید بطوریکه سلامت جامعه و از آن بالاتر کیان نظام را تهدید می‌کند. عمده‌ی مطالبه‌ی منتقدان در این خلاصه می‌شود که چرا وزیر کشور، به واسطه‌ی تفویض اختیار از طرف رهبر، از بازوی نیروی انتظامی برای سروسامان دادن (بخوانید بگیروببند) بدحجابان استفاده نمی‌کند.


سوال اساسی اینجاست که اگر نگرانی منتقدان تا به این حد جدی است چرا سپاه پاسداران در این حوزه ورود پیدا نمی‌کند. تجربه‌ی ۳۵ سال گذشته نشان می‌دهد که سپاه هر جا احساس خطر کند، با اذن یا بی‌اذن، وارد صحنه می‌شود. به عنوان مثال، سپاه هر جا حداقل رضایت و اطمینان از عملکرد وزارت اطلاعات را نداشته است راسا وارد حوزه‌ی عملیاتی شده و کار را به دست گرفته است. به عنوان مثال دیگر، هر جا سپاه توانائی لازم در ارتش یا نیروی انتظامی را ندیده است، وارد شده و میدان را به دست گرفته است. در مسئله‌ی حجاب چه اشکال دارد تا نیرویهای سپاه دوشادوش نیروی انتظامی گردانهای عملیاتی را وارد کند و به قول معروف در جمع‌کردن قائله به این بزرگی دخالت یا دستکم همکاری کند. چرا سپاه چنین نمی‌کند؟


جواب به این سوال از دو حال خارج نیست. یا سپاه اصولاً احساس خطر نمی‌کند و عمده‌ی سروصداها در این حوزه را کشاکش‌های سیاسی بین جناحها می‌داند. یا سپاه تا حدی هشدارهای منتقدان را وارد می‌داند، ولی راه مقابله با آن را سخت‌افزاری و بگیروببند نمی‌داند. در هر دو حال منتقدان باید توضیح دهند که چطور در مورد چیزی بینهایت «دلواپس‌اند» و نسخه‌ی سخت‌افزاری می‌دهند، که اصلی‌ترین ارگان «پاسداری» از نظام با آنها همراه نیست؟!


در واقع کیست که نداند که حجاب مسئله‌ای است که ریشه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، زیستی، ... دارد و اگر قرار بود سخت‌افزاری حل شود تا به حال شده بود.


به عنوان یک پیشنهاد به دولت، حتی می‌توان با عودت تفویض، مسئولیت هدایت نیروی انتظامی را به عالیترین مقام کشور برگرداند تا به صلاح خود از این نیرو برای به کاربردن روشهای سخت‌افزاری استفاده کند و مسئولیت هزینه-فایده این اقدامات را شخصاً قبول کند. 
 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.