دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ -
- 24 Feb 2020
29 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
صادق لاریجانی: بازدید سرزده  رئیس‌جمهور از زندان‌ها را قبول نداریم
 جرس: رئیس قوه قضاییه با ادعای حمایت از استقلال قضایی، گفت: رئیس جمهور پیشین می خواست سرزده و بدون موافقت قوه قضائیه از زندان بازدید کند که ما این موضوع را قبول نداریم. ما از استقلال قضایی حمایت می کنیم.  

 

به گزارش خبرآنلاین لاریجانی امروز شنبه سی‌ و یکم خرداد در همایش در قوه قضاییه گفت: قاضی مستقل به نفع همه است و حفظ استقلال دستگاه قضایی امری مقبول و همگانی است. در دولت قبل با چالش هایی مانند بحث زندان و ارسال لوایح روبرو بودیم که در برابر آن ایستادگی کردیم.

به ویژه پس از برخوردهای شدید این قوه با معترضان انتخابات 88، اخبار بسیاری از برخورد سیاسی و تحت نظردستور  نیروهای امنیتی غیرقضایی، قضات منتشر شد.

رئیس قوه قضائیه توجه به خروجی دستگاه قضایی را مورد تاکید قرار داد و گفت: قبول داریم مسئولان عالی و قضات شریف در حال کار و خدمت هستند و برخی فراتر از توان کار می کنند اما در این میان خروجی دستگاه قضایی مهم است. صحبت با مردم نشان می دهد خروجی دستگاه قضایی بهبود یافته اما برخی ناهنجاری ها در دادگاهها و دفاتر به قوه قضائیه لطمه می زند.

 

گلایه از وجود برخی قضات که مبانی اعتقادی و دینی را قبول ندارند

 

رئیس قوه قضائیه در ادامه سخنانش توجه به آموزه‌های معرفتی و اعتقادی را از جمله عوامل ارتقاء دهنده کیفی قضات عنوان کرد و گفت: قضات باید علاوه بر ارتقای اطلاعات خود در حیطه قضایی نسبت به کسب اطلاعات در حوزه‌های اعتقادی، دینی و معرفتی خود نیز توجه کنند چرا که توجه به این حوزه علاوه بر ارتقای شخصیت آنها باعث افزایش اطلاعات در حیطه قضایی نیز می‌شود.

 

ارشدترین مقام قضایی کشور همچنین در بخشی از سخنانانش از برخی همکاران خود انتقاد کرد و از وجود برخی قضات که به هیچ وجه مبانی اعتقادی و دینی را قبول ندارند، گلایه کرد و گفت: متاسفانه در ابتدای دوره 5 ساله در قوه قضائیه یکی از مدیران این قوه کتابی را در بحث حقوق جزا به من اهداء‌ کرد که متاسفانه نویسنده آن مطلقاً ساختار دینی و اعتقادی و معرفتی حاکم بر جامعه را قبول نداشت؛ این در حالی است که در برخی موارد شاهدیم که چنین افرادی از مقبولیت نیز برخوردارند.

 

جانی یک ساعت به مامور بدرقه می دهد و فرار می کند

 

 

 

رئیس دستگاه قضا با اشاره به اینکه لایحه پلیس قضایی مسئله مهمی برای قوه قضاییه است گفت: امیدواریم این لایحه به زودی در اختیار مجلس قرار گرفته و قوه مقننه نیز آن را تصویب کند. نظر دولت را در این مورد گرفته ایم و با تلاش وزیر دادگستری این لایحه نهایی شده است. تمامی روسای دادگستری نیز اعلام کردند که لایحه پلیس قضایی از واجبات برای این قوه قوه است.

به گفته آملی لاریجانی ابلاغ اوراق قضایی و جابجایی مجرم نیاز به یک فرد تعلیم دیده و شناخته شده در قوه قضاییه دارد. مواردی داشته ایم که گاهی یک جانی با دادن یک ساعت به یک سرباز فرار کرده است.

رئیس قوه قضائیه گفت: ما در جهت نظامی پلیس قضایی دخالتی نداریم و آنها تحت نظر فرماندهی دیگر فعالیت می کنند. ما نیروی مسلحی می خواهیم که دستورات را از قوه قضائیه بگیرد اما تحت فرماندهی جای دیگری باشد.

او با اعلام اینکه ساعت ها کار کارشناسی در حوزه ریاست قوه قضائیه و معاونت حقوقی برای لایحه جامعه وکالت انجام شد گفت: سعی کرده ایم استقلال وکلا از بین نرود و این لایحه بین نظارت و استقلال باشد. اینکه عده ای می گویند نظارت بر وکالت بر عهد قوه قضائیه نبوده مطلب صحیحی نیست باید کاری کنیم.

به گفته رئیس قوه قضائیه ابلاغ قاضی در دست رئیس قوه قضائیه است اما باید بدانیم که من در هیچ موردی و هیچ رای قضای دخالت نکرده ام که بگویم این رای را صادر کن. استقلال قاضی با ابلاغ از بین نمی رود.


سرنوشت لایحه جامع وکالت

رئیس دستگاه قضا گفت: لایحه جامع وکالت در دولت قبلی به سرنوشت پلیس قضایی دچار شد و تصرف های نابجایی در این لایحه صورت گرفت. در حال حاضر این لایحه اصلاح شده و به مجلس ارجاع شده است.

او با انتقاد برخی وکلا درباره اینکه گفته بودند وکالت امر قضایی نیست، گفت: در بند 13 سیاستهای کلی قضایی نظام ضوابط امور قضایی، قضاوت، وکالت و ضابطان و نظارت بر حسن اجرای آن بر عهده قوه قضائیه است ضمن اینکه تهیه لایحه نیز از وظایف دیگر رئیس قوه قضائیه محسوب می شود. 

ارسال به :