یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ -
- 19 Jan 2020
22 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
علی جنتی: اگر نظام موافق باشد، انتقال پیکر دکترشریعتی به ایران را پیگیری می‌کنیم
جرس: علي جنتي عصر دوشنبه در جمع هنرمندان سبزوار اظهار داشت: شهرستان سبزوار خاستگاه عالمان، فیلسوفان، فرهیختگان، شاعران و دیار شهیدان است.

 

به گزارش مهر، وي بيان كرد: تاریخ کهن این سرزمین شاهد است که دانشمندان برجسته و بزرگی از این منطقه به پا خواسته‌اند که هریک مانند ستارگان درخشان در آسمان علم و معرفت دیار سربداران می‌درخشند.

 

وی حاج ملا هادی سبزواری، فیلسوف بزرگ فلسفه و عرفان، ابولفضل بیهقی تاریخ نگار دربار غزنوی و دکتر علی شریعتی را از جمله این بزرگان دانست.

 

 

وی بیست هشتم خرداد ماه سالگرد شهادت دکتر علی شریعتی را گرامی داشت و بیان کرد: بنده تا اندازه زیادی مرهون سخنرانی و نوشته های وی هستم.

 

جنتی گفت: در شرایطی که جریانات انقلابی و مبارزاتی به خصوص در محیط های علمی شکل گرفته بود و جریانات مارکسسیتی و سوسیالیستی با شدت به دنبال جذب جوانان این سرزمین بودند مرحوم دکتر شریعتی با سخنرانی‌هایش در حسینیه ارشاد توانست فضای روشنفکری آن روز دانشگاه ها را تغییر دهد و تاثیر بسیار عمیقی در جهت بارور کردن نهضت اسلامی به وجود آورد.

 

وی با بیان این که در اواخر دهه 40 و اوایل دهه 50 ارتباط فرواوانی با دکتر شریعتی داشتم به چگونگی خاکسپاری دکتر شریعتی در جوار بارگاه حضرت زینب(ع) در دمشق پرداخت.

 

 

جنتی اینگونه بیان کرد: بنده از سال 54 تا بهمن 57 در منطقه خاورمیانه به خصوص کشورهای سوریه، لبنان و عراق رفت و آمد می کردم. وقتی دکتر شریعتی فوت کرد ما خودمان را آماده استقبال از جنازه وی کردیم.

 

وي افزود: یکی دو روز بعد از رحلت دکتر شریعی جنازه وی را به دمشق آوردند که بنده افتخار داشتم با صادق قطب‌زاده، دکتر ابراهیم یزدی، شهید چمران، خانواده دکتر شریعتی و جمعی از دانشجویان اتحادیه دانشجویان مسلمانان اروپا جنازه وی را در فروگاه دمشق تحویل گرفتیم و به طواف مرقد حضرت زینب بردیم.

 

جنتی افزود: سپس توسط یکی از روحانیون تلقین خوانده شد و پیکر دکتر شریعتی توسط شهید چمران در آن جا دفن و به امانت گذاشته شد.

 

وزیر فرهنگ در ادامه خاطره‌اش گفت: خوشبختانه توانستیم برای دکتر شریعتی مراسم بزرگداشتی با حضور تعدادی از شخصیت‌های برجسته و نماینده جنبش آزادی بخش فلسطین و نماینده یاسر عرفات در دانشگاه بیروت برگزار کنیم در این مراسم امام موسی صدر سخنرانی کردند که تمام سخنرانی‌های آن مراسم موجود است و مکتوب شده است.

 

جنتی افزود: تا پیروزی انقلاب که در آن جا بودیم از مرقد ایشان که یک محفظه شیشه‌ای بود حراست می‌کردیم و افراد علاقه‌مند را برای زیارت قبر وی راهنمایی می‌کردیم.

 

 وی همچنین در پاسخ سوال یکی از حضار مبنی بر عملی کردن وصیت دکتر شریعتی جهت انتقال جسد وی از دمشق به حسینیه ارشاد تهران گفت: ما موافقیم و اگر نظام موافق این کار باشد این موضوع را پیگیری می‌کنیم. 

ارسال به :