پنج‌شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ -
- 14 Nov 2019
15 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
هنر در کردستان رنگ ماتم گرفته


گلفروشان این دیار روبان سیاه را می شناسند، دسته گل های عذا در صف انتظار سفارش نمی ماند و آسمان لباس ماتم به تن کرده در فراغ بزرگ مردان دیار فرهنگی؛ سکوت و بازهم سکوت؛ اینگونه روایت سفرکردگان کردستان در لابه لای خاطرات می ماند و کودکی ماتم گرفته در اوج شادی هایش، اشک را نثار راه بزرگان فرهنگ کردستان می کند. دانه های اشک، آه های جدائی و.....روایت جدائی گل از شاخه نیست بلکه نشانی از ماتم کردستان در مرگ هنرمندان است.

هنر و هنرمند از شاخصه های اصلی ترقی فرهنگ در جامعه است. هنر ظرفیت لازم برای متحد کردن مردم را دارد. هنر یک ارتباط احساسی بین هنرمند و مخاطب است. به نحوی که مخاطب را تحت تاثیر قرار می دهد. هنر جایگاه والایی در جهان دارد. هنرمند، با دست و ایده های بکر، هر آنچه که در ذهن و فکرش نقش می بندد؛ می آفریند. گزافه نیست اگر گفته شود هنر، عمری به قدمت عمر بشر دارد. تاریخچه هنر، به عصر حجر باز می گردد. هنرمندان با شناخت ارزش‌های اصیل تاریخی، ارزش‌های غیراصیل را کنار گذاشته؛ منظور آن دسته از ارزش ‌هایی است که بعضی از آن ‌ها در عرف انسانی وجود دارد، بنابراین در نگاه به هنرمند، مفهوم گسترده ‌یی برای هنرمندان تداعی می ‌کند که بسیار فراتر از تولید آثار هنری است. هنر نظام اعتقادات اساسی شکل‌ دهنده‌ ی جهان که از درون آن ارزش‌های حاکم بر همه ‌ی روابط ‌سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و ... استخراج می‌ گردد و در شکل ‌دهی به سازمان‌ها و نهادهایی که اهداف سیاسی، اقتصادی و ... جامعه را دنبال می ‌کنند مداخله می‌ نماید و رفتارهای روزمره‌ی جامعه را جهت دهد.

هنرمند دستاورد فرهنگ و تمدن هر ملتی است. اما برای یک هنرمند چقدر هزینه می‌شود؟ آیا هنرمند برایندی از اعتبار فرهنگی کشورش نیست؟ هنر از دیدگاه اجتماعی معمولا فراتر از یک شغل و حرفه به حساب می آید و می توان آنرا در چهارچوب روابط اجتماعی و فرهنگی تعریف کرد. یکی از سختی های ذاتی هنرمند بودن قرار گرفتن در جایگاه یک هنرمند واقعی است که دشواری های خاص خود را دارد و کسب این جایگاه به معنای واقعی آن نیازمند طی مسیرهای سخت و پر دردسری است که بدون داشتن انگیزه و پشتکار ممکن نیست. با مردم بودن و اعتقاد به تداوم در اين راه برای رسيدن به اهداف بزرگ؛ از جمله ويژگی های هنرمند واقعی است. آنان صبر را همخانه خود می دانند و در لابلای مشكلات بر اين باورند كه آينده روشن است. متاسفانه اکثر هنرمندان کردستان با مشکلات مادی خاصی روبه رو هستند به گونه ای که در ارائه آثارشان دچار معذورات بوده و بدبختانه نهادهای مرتبط در این راستا یا اصلا اقدامی نمی کنند و یا اینکه حامی هنرمندان سفارشی هستند و تا زمان مرگ هنرمندان مردمی، بزرگ مردان هنر را در گوشه انزوا قرار می دهند.

هنرمند؛ این کلمه چند کارکردی، بيشتر وقت ‌ها پرمعنی است، خیلی‌ وقت ‌ها و در خیلی از موقعیت‌ ها هم خیلی ‌ها را از دردسر و زحمت پاسخ‌ جویی و پاسخ ‌گویی نجات داده است؛ اما انگار افرادی هم هستند که در خیلی از شرایط، آن ‌را مخل کمال و بهبود می ‌بینند و نمی ‌خواهند که ندانند یا خودشان را به ندانستن بزنند. هنرمند بر اين باور است یک جامعه در گام نخست، باید قابل تحول باشد پس در اين راستا برای داشتن آثار مناسب و در حد شان یک ملت، بیشرین بازخورد را در جامعه داشته باشد. اما صفينه مرگ چند صباحی است که در استان فرهنگی کردستان و در دل هنرمندان لانه برگزیده و هر چند وقت یکبار از لانه نحيف و از باغچه كوچک اين باغ؛ گلی را می چيند كه نبودنشان خسران بزرگی بری دوستداران هنر است.

سایه سار مرگ در آسمان کردستان مسکن گزیده، اشک تنها تداعی کوچ بزرگ مردان نیست، بلکه آخرین سلاح کردستانی ها است در فراغ بزرگ مردان هنر؛ هنرمندان کردستانی در لابلای ناباوری ها؛ ساكت و بی صدا به آسمان سفر می کنند و کردستانی ها می مانند، خاطرات و آرزوهائی كه بايد تنها و بی هنرمندان در راه رسيدن به آنها گام بردارند.
 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.