شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ -
- 16 Nov 2019
17 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
جانشین پیشین صدام حسین و رهبر بوکوحرام از داعش حمایت کردند
جرس: عزت ابراهیم الدوری، معاون پیشین صدام حسین و ابوبکر شکاو، رهبر شبه‌نظامیان بوکو حرام در نیجریه، در دو ویدئوی جداگانه از فعالیت‌های داعش حمایت کردند.


به گزارش دویچه وله، عزت ابراهیم الدوری، معاون صدام حسین، دیکتاتور پیشین عراق، در ویدئویی از داعش ("دولت اسلامی شام و عراق" که نام خود را به دولت اسلامی تغییر داده) حمایت کرد. الدوری از زمان سرنگونی صدام حسین در سال ۲۰۰۳ مخفی شده است.

 

در ویدئویی منسوب به معاون پیشین صدام حسین که روز شنبه (۲۱ تیر/ ۱۲ ژوئیه) در اینترنت منتشر شد، او با صدایی مخدوش حمایت خود را از "قهرمانان و شهسواران" شبکه اسلام‌گرایان افراطی القاعده و داعش اعلام کرده است.

 

هنوز واقعی بودن ویدئوی معاون پیشین ۷۲ ساله صدام حسین مشخص نشده است. در ابتدای ویدئو صدایی عزت ابراهیم الدوری را معرفی می‌کند و سپس او به سخن آمده و به ستیزه‌جویان القاعده و داعش از جمله می‌گوید: «ما با غرور، تحسین و عشق به شما درود می‌فرستیم.»

 

این صدا در انتها از عفو عمومی در عراق توسط اسلام‌گرایان افراطی سخن می‌گوید که همه کسانی را شامل می‌شود که به "خدا و کشورشان" دروغ گفته‌، اما اکنون "توبه" کرده‌اند.

 

دعای رهبر بوکو حرام برای ابوبکر بغدادی

 

ابوبکر شکاو، رهبر شبه‌‌نظامیان بوکو حرام در نیجریه نیز حمایت خود را از داعش اعلام کرد.


خبرگزاری فرانسه با اشاره به ویدئویی که به این خبرگزاری رسیده، گزارش داد که رهبر شبه‌‌نظامیان بوکو حرام در نیجریه، روز یکشنبه (۱۵ تیر/ ۶ ژوئیه) در این ویدئو برای ابوبکر بغدادی، رهبر داعش، ایمن ظواهری، رهبر القاعده و ملاعمر، رهبر طالبان، دعا می‌کند و می‌گوید: «خدای من نگهدار شما باشد.»

 

گروه افراطی بوکوحرام در نیجریه که به عنوان شاخه نیجریه‌ی طالبان معروف است، از سال ۲۰۰۹ تا کنون چندین عملیات تروریستی علیه پلیس، ارتش و ادارات دولتی و نیز علیه کلیساها و مدارس این کشور انجام داده است.

 

شبه‌نظامیان بوکوحرام در  آوریل با هجوم به یک مدرسه در شمال نیجریه ۲۷۶ دختر دانش‌آموز را ربودند.

 

تنها از آغاز سال جاری میلادی (۲۰۱۴) تاکنون بیش از ۱۵۰۰ نفر بر اثر عملیات خشونت‌آمیز این گروه جان خود را از دست داده‌اند. هدف گروه بوکوحرام تشکیل "دولت اسلامی" در شمال نیجریه است. 

ارسال به :