دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ -
- 06 Apr 2020
12 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
انتقاد شهلا لاهیجی از وضعیت ممیزی: همه نمی‌توانند بله قربان‌گو باشند
جرس: مدیر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان گفت: ممیزی‌های سلیقه‌ای غیر‌قانونی و غیر‌شفاف؛ وضعیت نشر را نامطلوب کرده است.  

 

شهلا لاهیجی در مصاحبه با خبرنگار ایلنا گفت: این روزها صنعت نشر وضع خوبی ندارد و هر سال نسبت به سال گذشته بدتر می‌شود. من به عنوان ناشری که سی سال در این حوزه فعالیت کرده‌ام؛ ممیزی‌های بی‌دلیل و بررسی‌های طولانی را یکی از عوامل مهم وضع بد نشر کتاب می‌دانم.

 

وی ادامه داد: وضعیت نشر کلا شفاف نیست و همه چیز در پستو و فراقانونی و خارج قاعده عمل انجام می‌شود. این نشان می‌دهد که آقایان چیزی می‌بینند که دیگران نمی‌بینند.

 

لاهیجی با اشاره به اصلاحاتی که در بررسی کتاب‌ها انجام می‌شود؛ عنوان کرد: این اصلاحات شبیه به دستبرد است و خواننده را نسبت به متن بی‌اعتماد می‌کند.

 

وی بابیان اینکه گفتار و عمل در وزارت فرهنگ و ارشاد یکی نیست؛ گفت: ما از دولت جدید انتظار معجزه نداریم ولی طبق قانون اساسی انتقاد حق ناشر و نویسنده و با توهین متفاوت است و همه نمی‌توانند بله قربان‌گو باشند.

 

وی اضافه کرد: باید از این حق دفاع شود و کسی امکان نقض آن را ندارد؛ یعنی اگر قانونی برخورد شود قانون‌های خوبی وجود دارد اما متأسفانه در حوزه ممیزی کتاب همیشه فراقانونی برخورد می‌شود.

 

مدیر انتشارات روشنگران با ارشاره به کتاب «جاناوبلادور» بهرام بیضای و 44 عنوان کتاب دیگر این انتشارات که در پروسه‌ی بررسی مجوز نگرفته‌اند؛ گفت: این موضوع‌ها باعث می‌شود که ناشران علاقه‌ای برای کار جدید و خوانندگان اعتمادی به کتاب نداشته باشند.

 

وی در پایان تاکید کرد: بهترین راهکار برای حل این موضوع اجرای مصوبه شورای انقلاب فرهنگی است که حق بررسی قبل از چاپ در آن وجود ندارد. 

 

ارسال به :