دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 30 Mar 2020
04 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
جرس در پنجمین سال حیات خود پویا و زنده است
جرس، فعالیت خود را همزمان با جنبش مردمی در ایران پس از انتخابات بحث برانگیز سال ۱۳۸۸ و در راستای تلاش برای حاکمیت مردم و مبارزه با استبداد آغاز کرد. این رسانه امسال وارد ششمین سال فعالیت خود شده است. 

جرس به عنوان شبکه‌ای راهبردی، تحلیلی و خبری در مدت حیات رسانه ای خود، بازتاب دهنده صدای جنبش سبز و شهروندان آزادیخواه ایرانی بود که از حقوق شهروندی، مدنی و سیاسی خود محروم شده اند. شهروندانی که با وجود حرکت در لبه تیغه سانسور حاکمیت در طول پنج سال گذشته با همراهی و دلگرمیهای خود، چراغ استمرار فعالیت جرس را در میان سایر رسانه ها کماکان روشن نگاه داشته اند.


کورش زعیم از اعضای جبهه ملی ایران در گفتگو با جرس، تارنمای جنبش راه سبز (جرس) را در راستای بازتاب دادن خبرها، دیدگاهها و فعالیت های کنشگران حقوق بشری و مدنی، شخصیتها و سازمانهای سیاسی دموکراسی خواه به ویژه پشتیبانان نامزدهای انتخابات سال ۸۸ میداند که حقوق قانونیشان پایمال و صدای هوادارانشان همراه با فعالان سیاسی و مدنی دموکراسی خواه مستقل و سکولاردر خفقاق قرار گرفت.

 


وی فعالیت رسانه ای جرس را کاری ارزنده و ستایش برانگیز توصیف کرده و می افزاید: «طراحی تارنما بسیار زیبا و کاربردی است و پیوندهای گسترده با تارنماها و رسانه های همسو ارتباط با این رسانه ها را سریع و آسان می کند. کاری نیک در دورانی نه چندان نیک.»


غلامرضا مهاجری نژاد، از فعالان جنبش دانشجویی ضمن تبریک به مناسبت سالگرد تاسیس سایت جرس میگوید: «پس از انتخابات فرمایشی ۸۸ که با جان باختن بسیاری از شهروندان معترض به این انتخابات همراه بود نام جرس همراه با جنبش سبز واعتراضات مردمی در آن زمان به منظور انتشار و انعکاس این اعتراضات به وجود آمد و این رویداد، رسالت بزرگی برای جرس ایجاد کرد.»


فعال جنبش دانشجویی در زمان ۱۸تیرماه ۱۳۷۸ ابراز امیدواری کرد که جرس، همواره در مسیر مردم سالاری و دموکراسی انعکاسی برای بازتاب صدای آزادیخواهی مردم ایران برعلیه استبداد حاکم باشد و برای یکپارچگی و همبستگی مردم که نیاز کنونی جامعه ایران است از هیچ تلاشی فروگذار نکند.


دست اندرکاران جرس همواره تلاش کرده اند با توجه به انتقادها، نظرات و پیشنهادات مخاطبان و هموطنان داخل و خارج ایران، به تدریج از کاستیهای جرس بکاهند و بر نقاط قوت و ارتقای آن بیفزایند.

 

آیت الله عبدالحمید معصومی تهرانی، نیز در گفتگو با جرس دیدگاه خود را در مورد عملکرد رسانه ای جرس اینگونه مطرح میکند: «تا جایی که بنده سایت جرس را مطالعه کرده ام، این رسانه، حاوی مطالب و مقالات عالی و آگاهی دهنده است، منتها تنها در برگیرنده آراء و نظرات و اخبار طیفی مشخص از فعالین سیاسی و مدنی است. جسته و گریخته نیز برخی از دوستان گاهاً از عملکرد سایت جرس گله مند بوده و بر این باورند که مسئولین سایت گزینشی عمل میکنند. البته بنده اشکالی در گزینشی عمل کردن نمیبینم به شرطی که آن رسانه، ارگان حزب و یا گروهی مشخص باشد. اما زمانی که عنوان جنبش راه سبز انتخاب میشود، عملکرد گزینشی و خودی ناخودی کردن مناسب نیست زیرا جنبش سبز طیفهای مختلفی را در بر میگیرد و متعلق به یک طیف خاص نیست، کمااینکه آقایان موسوی و کروبی نیز به تکثر و تعدد طیفهای سیاسی و مدنی در این جنبش تاکید کرده بودند. به هر روی، هیچ عملی بدون اشکال نیست اما میتوان با تکثر آراء و نظرات اشکالات را به حداقل رساند. با تمام این اوصاف، برای همه عزیزانی که در سایت جرس فعالیت دارند آرزوی توفیق روزافزون دارم».


تارنمای جرس درطول مدت فعالیت خود در راستای انطباق با جنبش سبز همه تلاش خود را بکار بست تا با انعکاس اخبار جنبش سبز، گزارشها و مصاحبه ها و نیز رعایت اساس نامه خود، رسانه ای حرفه ای، فراگیر، نقدپذیر، منصف و صادق باشد و اعتماد مخاطبان را به سوی خود جلب کند.


امجد حسین پناهی، فعال حقوق بشر کرد وعضو کمپین دفاع از زندانیان سیاسی نیز دیدگاه خود را به مناسبت سالگرد تاسیس جرس این گونه عنوان میکند: «در مجموع میتوان گفت که سایت جرس در این پنج سالی که به طور مداوم کار و فعالیت داشته به یکی از سایتهای خبری و تحلیلی و رسانه ای تبدیل شده و توانسته است در میان سایر رسانه ها ایرانی جایگاه خاص خود را پیدا کند.»


این عضو خانواده زندانیان سیاسی در ایران می افزاید: «همه شاهد بوده ایم که پس از انتخابات ۱۳۸۸ و تظاهرات مردمی، جرس موفق شد به عنوان یکی از منابع خبری در این زمینه به خوبی عمل کند و تاحدود زیادی توانست در این زمینه نقش مثبتی ایفا کند اما نباید فراموش کنیم که همواره تلاش داشته که از طیف خاصی جانبداری کند وگاه مواردی را نیز نادیده گرفته است.»


حسین پناهی با بیان اینکه تارنمای جرس، هم زمان که به عنوان سایتی منتقد نظام عمل کرد اما موفق نشد به عنوان یک منبع قابل اطمینان در همه موارد جایگاه خود را در میان تمام طیفهای اپوزیسیون ایرانی و به خصوص کردها پیدا کند معتقد است: «اگر سایت جرس بتواند در آینده در بخش گزارش و خبرهای خود، بیشتر به مناطق حاشیه ایران توجیه کند میتواند به یک منبع خبری مهمی تبدیل شود.»


وی با اشاره به اینکه هم اکنون موارد نقض حقوق بشر در شهرهای کردستان بسیار بالاست تاکید میکند: «هم اکنون در ایران بیش از ۶۰ فعال سیاسی و سنی مذهب کرد حکم اعدام دارند، بیش از ۳۰۰ زندانی سیاسی کرد در زندانهای ایران به سر میبرند در زندانهای ایران به سر میبرند، شاهدیم که در شهرهای کردستان فعالان کرد، بازداشت و روانه زندان میشوند، همه روزه در مرزها، کاسبکاران مرزی کشته میشوند و بسیاری موارد دیگر.» این فعال حقوق بشر تاکید کرد که باید سایت جرس به عنوان یک رسانه بیطرف، همواره موارد نقض حقوق بشر در ایران را منعکس کند.


بر اساس مصوبه مورخ ششم خردادماه ۱۳۸۹ شورای سیاست گذاری جرس، «جرس دفاع از حقوق شهروندی کلیه ایرانیان را بدون لحاظ باور دینی، موضع سیاسی و برحق بودن وظیفه خود میداند و در انعکاس ظلم به هر کس و دفاع از عدالت و انصاف، مطلقا ملاحظه ای نمیشناسد. هر آنچه ارزش خبری داشته باشد در جرس قابل درج است.»


برهمین اساس، جرس به زعم بیشتر ناظران، همانند هر رسانه دیگری در طول مدت فعالیت خود از درستی و صداقت حرفهای خود دور نیفتاد. در طول این چند سال، روایتگر آلام و دردهای خانواده شهدا و آسیب دیدگان جنبش سبز و از سوی دیگر بازتاب دهنده نظرات و تفکرات رهبران درحصر و در حقیقت، انعکاس پیوستگی صدای سبز و امید جنبش سبز ایران بود.

ارسال به :