چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ -
- 20 Nov 2019
21 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
گفتگوی جرس با عالی پیام و همسر عبدالحسین هراتی
جرس- مژگان مدرس علوم: در پی انتقال عبدالحسین هراتی، از بازداشتگاه به درمانگاه و همزمان ابلاغ حکم حبس برای محمدرضا عالی پیام، شاعر و طنزپرداز مردمی، جرس گفتگوهایی جهت آگاهی افکار عمومی پیرامون وضعیت این دو فعال منتقد انجام داده است.


همسر هراتی: وی را به حالت نیمه کما از زندان به بیمارستان منتقل کردند
عبدالحسین هراتی، مشاور پیشین رئیس تشخیص مصلحت نظام که در شامگاه ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ بازداشت شده بود در زندان به حالت نیمه کما رفت و پس از انتقال در بیمارستان تحت درمان قرار گرفت.


همسر آقای هراتی در این زمینه به "جرس" می گوید: "پنج روز پیش به حالت نیمه کما از زندان به بیمارستان طالقانی منتقل کردند و روز گذشته هم با قرار کفالت آزاد شدند و از سی سی یو بیمارستان به منزل منتقل شدند."


وی ادامه می دهد: "قبل از بازداشت از بابت ریه خیلی مشکل داشتند بطوریکه دکتر ابتدا سرطان تشخیص داد اما بعد گفتند سرطان نیست و رگ های ریه اشان گرفتگی دارد و گفتند باید داروها را مصرف کنند و تحت نظر پزشک باشند اما در زندان به دلیل عدم رسیدگی و نرساندن داروهایشان به آمبولی دچار شدند و زمین خوردند و ضربان قلبشان بالا رفت بطوریکه خود مسئولین زندان او را از آنجا به بیمارستان منتقلش می کنند. از بیمارستان هم به من زنگ زدند و گفتند بیایید او را در بیمارستان تحویل بگیرید. ما هم رفتیم و ایشان چند روز زیر دستگاه بودند و الان با یه عالمه دارو در منزل تحت درمان هستند."


عبدالحسین هراتی از جمله ایرانیان جلای وطن کرده بود که پس از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۹۲، در پی درخواست دولت حسن روحانی برای بازگشت ایرانیان به کشور از استرالیا به تهران بازگشت. وی پس از بازگشت به ایران در ۲۰ اسفند ۱۳۹۲، طی حکمی از سوی طه هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان سرپرست اداره کل اسناد و مدارک دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شد اما با بازپخش خبرِ نامهٔ وی به کروبی در ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ از این سمت برکنار شد. اما کار به برکناری وی خاتمه نیافت و به دستور محسنی اژه ای در ۲۹ خرداد ماه در منزل شخصی اش بازداشت شد.


وی در نامه خود از اقدامات میرحسین موسوی و مهدی کروبی تقدیر و از انقلاب اسلامی و عملکرد و افکار آیت الله خمینی بشدت انتقاد کرده بود.


عبدالحسین هراتی در نامه ای سرگشاده به مهدی کروبی، دهه ۶۰ را تونل وحشت تاریخ معاصر ایران خواند که به نام آیت الله خمینی ثبت شده و از اینکه او و میرحسین موسوی در سخنان خود پیوسته از روح‌الله خمینی یاد می کردند انتقاد کرد.


به گفته همسر عبدالحسین هراتی، آقای روحانی از کسانی که از کشور رفته بودند خواستند به کشور خود بازگردند ایشان هم برای خدمت به کشور و مردمش به ایران بازگشت. اما بدون هیچ احضارییه ای بطور ناگهانی به منزل ریختند در حالیکه می توانستند در بزنند و حکم نشان دهند اما گفتند یک ماشین سرقتی جلوی خانه مال کی است و ریختند توی خانه و بعد حکم را به همسرم نشان دادند که حکم از سوی آقای محسنی اژه ای بوده است. ما اصلا فکر نمی کردیم اینطور برخورد کنند.


خانم هراتی در ادامه خاطرنشان می کند: "الان پرونده قضایی هنوز باز است و اتهامی که به ایشان زده اند بخاطر همان نامه ای بود که چند سال پیش به آقای کروبی نوشته بودند. بعد از اینکه رئیس اسناد دانشگاه آزاد شدند اما بدلیل این نامه انتقادی ابتدا عزل شدند و بعد به حکم آقای محسنی اژه ای او را بازداشت کردند. الان هم به حدی حالشان بد است و نیاز به آرامش و استراحت دارند که اصلا در مورد زندان سوال نمی کنم زیرا خاطرات بازداشت و سلول انفرادی برایشان ناراحت کننده هست و منتظریم انشالله بهبودی کاملشان را بدست بیاورند."


پرونده سازی علیه وی زمانی اوج گرفت که صفار هرندی در یکی از نشست های مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به رئیس مجمع به انتصاب هراتی اعتراض کرد. او مدعی بود که هاشمی رفسنجانی برای فردی حکم مشاوره زده که سابقه توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی را دارد.


عالی پیام: به حکم اعتراض خواهم کرد
محمدرضا عالی پیام ملقب به هالو شاعر و طنزپرداز مردمی است که تنها به دلیل سرودن و انتشار یک شعر انتقادی در زندان به یک سال و سه ماه و یک روز حبس محکوم شد.


عالی پیام با بیان اینکه به هیچ وجه انتظار نداشتم برای سرودن یک شعر حکم زندان صادر شود به جرس می گوید که بیست روز فرصت دارم به حکم اعتراض کنم و قطعا به این حکم اعتراض خواهم کرد.


به گفته این شاعر منتقد موارد اتهامی در حکم صادره، فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران با سرودن اشعار طنز در بین مردم وارسال آن از طریق پیامک و اینترنت برای افراد دیگر؛ توهین به مقدسات قرآن کریم و امام زمان (عج)؛ توهین به حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری؛ و توهین به ریاست محترم جمهوری اسلامی و مسئولین نظام” ذکر شده است.


عالی پیام عضویت در کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران، عضویت در شورای مرکزی و دبیری انجمن تهیه کنندگان مستقل سینمای ایران، انجمن صنفی شرکت های تبلیغاتی و عضو دائمی آکادمی داوری خانه سینما، عضویت در چند انجمن ادبی هنری در تهران، مدیرعاملی موسسه مینا فیلم و با حفظ سمت، مدیر مسئولی موسسه تبلیغاتی دایره مینا را در کارنامه فعالیت های خود دارد اما در عین حال شعر می سراید.


عالی پیام دو سال پیش در بند ۳۵۰ زندان اوین، شعری را با عنوان «این گونه زندان گشت دانشگاه» سروده بود:
در بهمن پنجاه و هفت، این را
دارم به خاطر بین آن آشوب
بر روی دیوار اوین، شخصی
بنوشت این جمله به خط خوب
مردم بدانید این که خیلی زود
با سرنگونی رژیم شاه
با همت روحانیون، زندان
تبدیل می گردد به دانشگاه
بعد از گذشت سال های سال
همواره با خود کرده ام تکرار
پس کو؟ چه شد آن وعده های خوب
پس کی محقق می شود این کار؟
تا این که افتادم به زندان و
دیدم به چشم خویشتن اینجا
مملو دانشجو و استاد است
این گونه زندان گشت: دانشگاه
 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.