یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ -
- 08 Dec 2019
10 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
ملاک رفتار متقلبانه است

یکی-دو روز اخیر معاون سابق خبرگزاری ایرنا در صفحه‌ی فیس‌بوک خود خبر داد که در سال ۸۸ از طرف نهاد ریاست جمهوری و برخی نهادهای دیگر فشار بی حد و غیرقابل توضیحی به این خبرگزاری وارد شد تا حتا قبل از پایان زمان اخذ رای، پیروزی خیره‌کننده‌ی رئیس فعلی از طرف خبرگزاری اعلام شود، که آخر هم چنان می‌شود. جالب اینکه یکی از اتهامات میرحسین این است که چرا زود اعلام پیروزی کرده است.
 

در دنیای ورزش حرفه‌ای تست دوپینگ گرفته می‌شود. مطابق مقررات اگر ورزشکار در بازه‌ی زمانی مشخص‌شده برای نمونه‌گیری حاضر نشود، آلوده محسوب می‌شود. به عبارت دیگر اگرچه ورزشکار تست نداده، ولی برخورد با او مانند فردی است که نمونه داده و جواب تستش مثبت است.

استدلال برای نمونه‌ی گفته‌شده در بالا بسیار ساده است، به این شکل  که، اگر ورزشکار از «پاکی» خود مطمئن بوده است، چرا در زمان مقرر که  آلودگی احتمالی هنوز از بدن دفع نشده، برای دادن نمونه حاضر نشده  است. به عبارت دیگر ورزشکار حق ندارد حتی «رفتار متقلبانه» انجام دهد،  اگرچه واقعاً متقلب نباشد!


اینها را کنار رفتار نهادهای ریز و درشت ایران در انتخابات سال ۸۸ بگذارید.  از صبح روز انتخابات سیستم پیامک یک کشور ۷۵ میلیونی قطع می‌شود.  این در حالی است که همه می‌دانند رقیب دولت برای اطلاع‌رسانی از آمار  صندوقها از طریق پیامک برنامه‌ریزی کرده است. این را بگذارید کنار بینظمی‌ها  در صدور کارت ناظران نامزدهای رقیب. از وضع شل‌کن-سفت‌کن اینترنت که  همه می‌دانیم. در غروب همان روز، چند ده نفر از فعالان سیاسی در  گوشه-گوشه شهرها دستگیر می‌شوند و این در حالی است که تاریخ روی  حکمهای بازداشت مربوط به چند روز پیش است، و زمان قانونی اخذ رای  تمام نشده است. به اینها اضافه کنید اختلالات و مزاحمتها در ستادهای  نامزدهای رقیب، تا جائی که حتا ستاد مرکزی نیز از این نوع رفتارها  بی‌نصیب نمی‌ماند.


شیوه‌ی اعلام نتایج که خود داستانی مجزاست. در مونیتور شکبه‌ی خبر  عددها به طرز غیرقابل توضیحی بالا و پائین می‌روند، که گاه خنده‌دار  می‌شوند. در همان زمان برای خبرنگاران مستقر در وزارت کشور محدودیتها  و موانع غیرقابل توضیحی اعمال می‌شود. اعترافات رئیس وقت خبرگزاری ...  که در بالا اشاره شد.


پس از اعلام نتایج نهائی، تقاضای مکرر نامزدهای رقیب برای اعلام نتایج به  تفکیک حوزه‌ها بی‌جواب می‌ماند. پس از یک تاخیر غیرقابل توضیح، اطلاعات  در سایت شورای نگهبان گذاشته و سپس برداشته می‌شود! دوباره با یک  تاخیر بی‌توضیح اعدادی متفاوت از اعداد نوبت اول در سایت گذاشته می‌شود،  و لابد با این انتظار که همه باور کنند همه چیز فقط ظاهراً متقلبانه به نظر  می‌رسند، ولی درست هستند! 

 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.