جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ -
- 17 Jan 2020
21 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
آقابزرگ؛ خامنه ای ها و میردامادی های کوچک
آقابزرگ احتمالا خواهد گفت: «آن قاب تصویر اول، زیبا بود و شاد، چرا حذفش کردید؟این قاب تصویر دوم، دلگیر است و..


این روزها دو تصویر از خاندان آقابزرگ (مرحوم آیت الله سیدهاشم میردامادی نجف‌آبادی) در قاب تصویری بر بستر واقعیات مُنقّش شده است. این دو تصویر، آیینه ای از اوضاع روزگار ما و حکایتی از بُرش هایی از واقعیاتِ زندگی روزمرّه، در یک سرزمین آشناست.


قاب تصویر اول؛ خامنه ای های کوچک:
نوادگان آیت الله سید علی خامنه ای، فرزند مرحومه سیده خدیجه خانم میردامادی، فرزند مرحوم آیت الله سیدهاشم میردامادی.

در این قاب تصویر، کودکانی را می بینیم که در محفلی رسمی (نماز عید فطر)، رسمیت تاریخ را به شوخی گرفته اند و با بازی های کودکانه خویش در جمعی رسمی و جدّی، معصومیت زیبای کودکی خویش را بی دغدغه از دوربین ها و نگاه ها، فریاد می کنند و گویا بزرگترها را نیز به بزم خویش فرا خوانده و همبازی می طلبند.
نگارنده، آن تصاویر را بسیار زیبا و شاد و دیدنی می بیند و بر آن قاب تصویر اشکالی روا نمی دارد. آن کودکان نه از موقعیتی سوء استفاده کرده اند و نه می توان به آنان خرده ای گرفت که چرا در جایگاهی رسمی، شوخی می کنند که به طبع کودکی عمل کرده اند. اگر آیت الله خامنه ای برای هوادارانش، نایب ولایت الاهی بوده و از جایگاهی قدسی برخوردار باشد، و منتقدان و مخالفانش ناقد ایشان باشند، برای آن کودکان، پدربزرگی هست که دوست دارند در برابر وی شادی کنند و شاید هم می خواهند با نمک ریزی خویش، وی را نیز به تبسم آورده و اندکی بخندانند.

تصویر زیبایی هست از معصومیت های کودکانه. به ویژه اینکه به نظر نمی رسد که شبیه آن تصاویری که استالین بچه ها را در آغوش می گرفت و نوازش می کرد تا تصویری از پدر ملت بودن را در حافظه ها جا بیندازد، ساختگی و تصنعی باشد. بلکه به نظر می رسد که تصویری طبیعی بوده، عکاسی لحظه را شکار کرده، و سپس منتشر شده است و بعد از آن، به هر دلیلی حذف شده است.
(اگر احیانا آن تصاویر واقعی نباشد و یا انتساب آن به نوادگان ایشان صحیح نباشد، نگارنده پیشاپیش از آنان پوزش می طلبد).
 

قاب تصویر دوم؛ میردامادی کوچک:
متین، فرزند سید سراج الدین، فرزند استاد سید حسین میردامادی، فرزند مرحوم آیت الله سیدهاشم میردامادی.

در این قاب تصویر، کودکی را می بینیم که این روزها، علیرغم دلتنگی هایش، تمایلی ندارد به دیدن پدر برود. چند هفته پیش که به ایران بازگشت، روزهای اول حاضر نبود به اوین برود می گفت: «اوین ترسناک است».

متین در پاسخ مادر بردبارش (بانوی مکرمه، سرکارخانم فاطمه موسوی که این روزها، برای متین هم پدر است و هم مادر) هنگامی که وی را دعوت می کرد که از کنج تنهایی خانه بیرون بیاید و با کودکان همسن و سالش بازی کند، می گفت «من با کودکان دیگر فرق دارم! آنها بازی می کنند ولی پدرشان که در زندان نیست!».

* * *

در برابر این دو قاب تصویر، آقابزرگ چه موضعی خواهد داشت؟ آیا به آن نوه ای که در قدرت است خواهد گفت «او که با پای خودش آمده بود! نه بیم فرار است! نه خوف تبانی! و نه ترس از براندازی! به فرمایش مولا علی إذا قَدَرْتَ عَلي‏ عَدُوِّكَ فَاْجعَلِ الْعَفْوَ شُكْراً لِلِقُدْرَةِ عَلَيْهِ، برای سپاس از خداوند، عفو و بخشش را پیشه ساز! هرچند دایی ات از تو تقاضایی نکرده، ولی تو می توانی به حرمت دایی، اندکی مروت بخواهی از قاضی! تا دستِ کم قوانین مصوبه کشور را پیروی کند!». شاید اگر ایشان از آقابزرگ اطاعت کرد و فرمان داد تا درب را باز کنند، آقابزرگ ادامه بدهد: «حالا که درب را گشودی، دیگران را نیز... و آن سه تا که محصورند را نیز، یکی اش هم که ضمنا فامیل مرحوم ابوی ات است!». شاید هم نه، آقابزرگ به آن نوه دیگر تندی کند.

نگارنده هیچ نمی داند و هیچ نمی تواند موضع احتمالی سیاسی آقابزرگ را حدس بزند. دو خاندان محترم خامنه ای و میردامادی سزاوارتر هستند که نظر آن مرحوم را حدس بزنند «اهل البیت ادری بما فی البیت».

اما نگارنده یک نکته را می تواند حدس بزند. بدون تردید آقابزرگ در برابر این دو قاب تصویر بی تفاوت نخواهد بود. قاب تصویر اول، او را میهمان شادی های کودکانه نوادگانش خواهد کرد و او در برابر شکلک در آوردن و بازی های کودکانه آنان شاد و متبسم خواهد شد. اما در برابر قاب تصویر دوم، بی تردید او در غمگینی های کودکانه آن دیگری، دلگیر خواهد شد و دوست خواهد داشت تا این یکی هم بتواند با پدر و در کنار پدر، کودکی کند و اندکی خوش باشد.

آقابزرگ احتمالا خواهد گفت: «آن قاب تصویر اول، زیبا بود و شاد، چرا حذفش کردید!؟ این قاب تصویر دوم، دلگیر است و ناشاد، چرا حذفش نمی کنید!؟ هنوز فرصت تجدید نظر هست!».
 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.