چهارشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 23 Oct 2019
22 صفر 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
تعاملی در وصف رسانه وجایگاهش در سیاست


آیا این حرف بی ربطی است که رسانه از سیاست جدا نیست؟ برخی ها این جمله را صحیح نمی داند، درست و یا اشتباه بودن این جمله را باید در لابه لای کتب تاریخی جستجو کرد. سیاست همواره در رسانه دخالت داشته است. مخصوصا در کشورهای غیرپیشرفته که سیاسیون سعی می کنند با توسل جستن به موقعیت رسانه ها؛ اسمی برای خود پیدا کنند. در دفاتر روزنامه ها حضور می یابند؛ وقت انتقاد از دولت مردان، با لباس های اتو کشیده در جمع اصحاب رسانه حاضر شده و با نوشتن چند سطر، فضای انتقاد را به سمت تخریب می برند. این گونه است که سیاست های جهانی بر رسانه ها تاثیر می گذارد. در برخی موارد انتخاب سردبیر، خبرنگار و تایپیست رنگ سیاسی به خود می گیرد و تفاوت بین رسانه ها؛ در نوع ایدئولوژی حاکم بر فضای رسانه براساس منافع جناحی مشخص می شود و اینگونه منافع ملی را زیر مجموعه منافع خصوصی می داند.

روزنامه و روزنامه نگاری در گذشته جنبه جمعی داشته؛ در حالی که این موضوع امروزه بیشتر جنبه خصوصی پیدا کرده است. هر رسانه در گذشته عاملی برای آموزش، اظهار انتقادات، بیان دغدغه های اجتماعی و... بود. اما می توان گفت؛ در بستر موجود رسانه ها اکثرا تریبون صاحبان قدرت شده اند.

رابطه رسانه و سیاست پدیده چندان نوینی نیست. به گونه ای که رسانه را رکن چهارم دمکراسی می دانند. از آغاز پیدایش رسانه تا کنون رابطه تنگاتنگی بین اهالی قدرت وعوامل رسانه وجود داشته است. در برخی موارد عده ای در وصف اعمال مسئولین اقدام به نگارش می کنند و در جبهه مقابل، روزنامه نگاران متعهدی حضور داشته که بر اساس وظیفه در بیان واقعیت ها، مشکلات و...مشغول اطلاع رسانی هستند. در هر صورت و با هر انتخابی که صورت می گیرید، به صورت غیر رسمی هم باشد روزنامه نگاران در امور سیاست دخالت دارند.

برای این که بتوان در زمینه‌ های متفاوت در جامعه موفقیت‌ کسب گردد، نیازمند بسترسازی مناسب هستیم. یکی از بسترهای مهم‌ و تأثیرگذار در امور سیاسی،‌ اقتصادی، اجتماعی و...ارتباط متقابل مردم و مسئولین است. برای هر نوع‌ توسعه ‌ای نیازمند فرهنگ سازی هستیم که بدون حضور رسانه و عوامل رسانه نمی توانیم به فرهنگ سازی صحیحی رسید. با وجود ضعف مبانی فرهنگی در جامعه و عدم درک‌ درست مسائل تأثیرگذار بر آن‌ جامعه، نمی ‌توان انتظار موفقیت در همه زمینه ‌های موجود را داشت. به عبارت دیگر، رسانه ها با بیان مشکلات از نهادهای مرتبط خواهان پیگیری و ارائه راه حل هستند.

باید گفت؛ حفظ رسانه دشوارتر از به دست آوردن آن است. در جوامع امروزی، رسانه عامل اصلی‌ در تحلیل‌ های جامعه شناختی محسوب می‌شود نقش و کارکرد آن‌ نسبت به گذشته بیش ‌تر شده است. به همراه آن، ضرورت هماهنگی‌ و هم سویی صاحب ‌نظران و کارشناسان و برنامه ریزان هر کشور با نیازهای جامعه نیز بیش ‌تر احساس می ‌شود. روزنامه نگاران پویا در برخورد با مشکلات نوین، به دنبال جواب‌های قانع‌ کننده ‌ای هستند، چرا که در تقابل ناشایست با مشکلات، جامعه پویایی خود را از دست می ‌دهد. شرط لازم برای تحقق یافتن چنین مواردی آن است که زمام داران بتوانند به منظور همراهی با جریان عظیم و اصیل اطلاع رسانی‌ در جامعه و نیز پاسخ به نیازهای تازه، به سیاست ‌گذاری و برنامه‌ ریزی بپردازند و محورهای لازم برای این حرکت را تشخیص‌ دهند.

براساس کنش متقابل اقتصاد در رسانه و اهمیت‌ رابطه ‌ی آنها، به موضوعی با عنوان اقتصاد رسانه ای که منتج از رابطه ‌ی سه پارامتر اساسی رسانه، یعنی اقتصاد، سیاست و فرهنگ‌ است می پردازیم، در ساختار جامعه، سیاست پایگاه همبستگی تمایلات اجتماعی است؛ یعنی زمانی جامعه شکل می‌گیرد که میل و طلب اجتماعی حول‌ یک محور جمع شود. فرهنگ‌ مرحله‌ ای است که در آن، پذیرش نسبت به یک گرایش پیدا می‌شود. و اقتصاد در تمام امور به صورت نبض تپنده در آمده که نمی توان آنرا نادیده گرفت.

بنابراین، حوزه رسانه حوزه‌ پذیرش است و مادامی که‌ جامعه امری را نپذیرد، آن امر جزو فرهنگ محسوب نمی ‌شود. رسانه جایگاه تفاهم اجتماعی نیز به شمار می ‌آید و به ‌طور قطع، میزان تفاهم جامعه به پایگاه فلسفی و نظری‌ آن بستگی دارد. پس رسانه بیانگر بنیان نظام فکری جامعه است‌ و اگر بخواهیم سطح فرهنگ جامعه ‌ای را بدانیم، باید میزان فعالیت رسانه واهالی رسانه را در نظر بگیریم. به این ترتیب، رسانه همان شناسنامه هویت نظام‌ فکری جامعه محسوب می شود
 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.