سه‌شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ -
- 10 Dec 2019
12 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
العبادی خواستار تعقیب داعش در سراسر جهان شد
 جرس: نخست‌وزیر جدید عراق خطر تروریسم را خطری برای همه کشورهای منطقه و جهان دانست و خواستار تعقیب و دستگیری عناصر داعش در سراسر جهان شد.  

 

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه عراقی سومریه نیوز، حیدر العبادی، نخست‌وزیر جدید عراق گفت: تروریسم نه فقط عراق بلکه همه کشورهای منطقه را تهدید می کند.

 

وی افزود: با در دست گرفتن زمام امور توسط نیروهای امنیتی عراق، اوضاع امنیتی کشور به سوی بهبود پیش می‌رود.

 

العبادی در حاشیه استقبال از جبران باسیل، وزیر امور خارجه لبنان، در بیانیه‌ای اعلام کرد که همه طرف‌ها باید برای دفع خطر واقعی تروریسم و از بین بردن آن با یکدیگر متحد شوند.

 

وی ابراز امیدواری کرد که همه جناح‌ها با تشکیل یک مجموعه اطلاعاتی جهانی، عناصر گروه تروریستی داعش و حامیان آن را تعقیب، شناسایی و بازداشت کنند.

 

مامور تشکیل دولت جدید عراق گفت: نیروهای عشایر عراق برای بیرون راندن عناصر داعش از مناطق خود به حالت آماده باش درآمده‌اند و این وضعیت بر اوضاع عمومی کشور تأثیر می‌گذارد.

 

العبادی اعلام کرد که امیدوار است با پاکسازی همه مناطق اشغال شده توسط داعش و آزادسازی این مناطق، ساکنان هر منطقه به منازل خود بازگردند.

 

نخست‌وزیر جدید عراق تاکید کرد که هم وی و هم مرجعیت عالی دینی، به وضعیت اقلیت‌ها در مناطق تحت سلطه داعش توجه دارند.

 

در همین حال، وزیر امور خارجه لبنان در سفرش به عراق بر وحدت و تمامیت ارضی این کشور تأکید کرد و گفت: خطر گروه داعش نه فقط عراق بلکه همه کشورهای منطقه را تحت تأثیر قرار می دهد. 

 

توافق اهل سنت و کردستان عراق برای آزادی موصل/68 حمله هوایی آمریکا به مواضع داعش

 

نیروهای عراقی درصدد هستند تا دست به حمله‌ای به شهر موصل واقع در شمال عراق بزنند تا این شهر را از کنترل گروه تروریستی "دولت اسلامی" (داعش) خارج کنند.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، صباح نوری، سخنگوی یگان مبارزه با تروریسم در عراق عنوان داشت که نیروهای عراقی مصمم هستند تا برای بازپس‌گیری موصل از تروریست‌های داعش دست به یک ضد حمله‌ در این شهر بزنند.

 

وی در مصاحبه با رویترز گفت: تاکتیک جدیدی برای حمله سریع و سری به این شهر در پیش گرفته خواهد شد چرا که این امر موفقیت‌آمیز بودن خود را ثابت کرده است. نیروهای عراقی مصمم هستند که با کمک اطلاعاتی که آمریکایی‌ها ارائه می‌دهند به این روش ادامه دهند.

 

در همین حال، وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که ارتش آمریکا دست به 68 حمله هوایی به پایگاه‌های وابسته به داعش در عراق زده است.

 

در این بیانیه آمده است که گروهی از جنگنده‌ها روز دوشنبه در حملاتی مشارکت کردند که تلفاتی را به داعش رساند و شش خودروی زرهی و همچنین خودروهای مجهز به ضد هوایی را در مناطق نزدیک به سد موصل منهدم کرد.

 

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد: ارتش آمریکا از هشتم اوت جاری دست به 68 حمله هوایی در عراق زده است که 35 حمله در نزدیکی سد موصل بوده است.

 

آلمان هفته آتی صادرات تجهیزات نظامی به کردستان را آغاز می‌کند

 

وزارت دفاع آلمان نیز اعلام کرد که اوایل هفته آتی صادرات تجهیزات نظامی به کردهای عراق را آغاز می‌کند.

 

سخنگوی وزارت دفاع آلمان عنوان داشت: تجهیزاتی که ما به کردها خواهیم داد شامل سلاح نمی‌شود بلکه محدود به خودرو و کلاه و لباس‌های ضد گلوله و دوربین‌های دید در شب است.

 

این مقام آلمانی عنوان داشت: هدف ارتش آلمان از طریق این کمک‌ها حمایت از کردها در مقابله با شبه‌نظامیان داعش است.

 

وی در خصوص کمک‌های انسانی نیز گفت: ارتش آلمان اواسط هفته آتی انتقال کمک‌های انسانی به مناطق شمال عراق را از سر می‌گیرد و هواپیماهای ترابری حدود 75 تن مواد غذایی و 25 تن دارو و کمک به شهر اربیل انتقال خواهند داد.

 

کمک‌های اروپا به آوارگان عراقی به 17 میلیون یورو می‌رسد

 

از سوی دیگر، کمیساریای اتحادیه اروپا مبالغ حمایت مالی خود به عراق را تا 17 میلیون یورو افزایش داد که آن برای کمک به آوارگان در مناطقی که در معرض تهدید گروه‌های تروریستی هستند، اختصاص خواهد یافت.

 

کمیسیونر اتحادیه اروپا در امور همکاری بین‌المللی و کمک‌های انسانی در سخنانی عنوان داشت: اتحادیه اروپا برای کمک به عراق عمل می‌کند و مبلغ حمایت‌های مالی را به 17 میلیون یورو افزایش داده است.

 

کشورهایی در اتحادیه اروپا یک کریدور هوایی را برای ارسال کمک‌ها به افراد نیازمند در چندین منطقه در عراق ایجاد کرده‌اند.

 

وی عنوان داشت: شدت درگیری‌ها در مناطق ناآرام بر سر ارسال کمک‌ها به تمامی آوارگان موانعی ایجاد می‌کند.

 

توافق گروه‌های سنی مسلح با اقلیم کردستان برای حمله به داعش

 

در همین حال، یک گروه سنی مسلح اعلام کرد که تعدادی از گروه‌های سنی در نینوا در خصوص حمله به داعش و آزادسازی موصل از داخل با کمک اقلیم کردستان به توافق دست یافته‌اند.

 

مازن السامرائی از افسران ارتش سابق عراق و سخنگوی جبهه "رهایی ملی" که یکی از گروه‌های سنی است در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط گفت: توافق میان گروه‌های اهل تسنن با اقلیم کردستان برای بیرون راندن داعش از داخل موصل وجود دارد. داعش در حال حاضر کشتار اهل تسنن را آغاز کرده است. به همین دلیل گروه سنی با دولت اقلیم کردستان در خصوص آزادسازی شهر موصل از دست افراد مسلح داعش به توافق رسیده‌اند.

 

وی عنوان داشت: گروه‌های نقشبندیه و جیش الراشدین و جیش المجاهدین و الجیش الاسلامی و دیگر گروه‌ها در چارچوب شورای نظامی انقلابی‌های عشایر متحد شدند و آن‌ها در حال حاضر درصدد آزادسازی موصل هستند.

 

مازن السامرائی در عین حال هرگونه توافق با دولت مرکزی عراق و آمریکا در این خصوص را تکذیب کرد.

 

ارسال به :