دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ -
- 24 Feb 2020
29 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
پیروز شده‌ایم؛ خودمان نمی‌دانیم!


دیروز فرجی‌دانا توسط مجلس برکنار شد. اصلی‌ترین دلیل مخالفت با او را نادران  در یک ربع آخر قبل از رای‌گیری گفت (بقیه عمدتاً یا مزخرف گفتند یا به حاشیه زدند).

او گفت که چرا فرجی‌دانا برای تعیین ریاست دانشگاهها بساط انتخابات و نظرسنجی راه انداخته است؛ چون اگر شورای انقلاب فرهنگی به فرد پیشنهادی رای ندهد «مشروعیت» (دقیقاً همین کلمه) از دست می‌دهد. بعد هم اضافه کرد، اول برایش مصوبه می‌گرفتید، بعد بدون مزاحمت اجرا می‌کردید.


آیا ساختاری که فرجی‌دانا برای جاانداختن آن تلاش می‌کرد ساختارشکنانه بود؟ به باور رهبر و تندروها، بله، ولی به باور بسیاری از دانشگاهیان، ابدا. طبیعی است فرجی‌دانا در انتخاب هیاتهای مشاور از «پاستوریزه‌ترین» افرادی که نزدیک به او فکر می‌کنند، و البته هنوز داخل کشتی نظام هستند، استفاده کرده است. به علاوه فیلترها و خودسانسوریها در محیط دانشگاه و در بین اعضای هیات علمی چنان است که اصولاً تمایلات نابهنجار بروز چندانی ندارند. تازه همین اعضای هیات علمی عمدتا در همین نظام و با هنجارهای آن پرورش یافته‌اند و مدارج را طی کرده‌اند . اما باز هم با این همه رهبر و تندروها نتوانستند خروجی همین دانشگاه را هم تحمل کنند. چرا؟ چرا؟ چرا؟

جواب ساده است. رهبر و تندروها بهتر از همه، حتا بهتر از روحانی و هاشمی و خاتمی، از دانشگاهها خبر دارند. ۳۵ سال پیش فاز اول انقلاب فرهنگی، و ۵ سال پیش فاز دوم آن شروع شد، و نتیجه‌اش دانشگاهی است که به شهادت آمار رسمی سالی ۱۰ تجمع در آن برگزار می‌شود که به سران نظام توهین می‌شود (سالهای ۸۸ تا ۹۲). رهبر و تندروها می‌دانند که استاد و دانشجو «فتنه» در کَتشان نرفته است. آنها می‌دانند که حتی از بی‌خطرترین بخشهای این دانشگاه هم آبی برای ماجراجوئی‌های رهبر و تندروها گرم نمی‌شود.

کافی است اطلاعیه‌های بسیج دانشجوئی دانشگاههای طراز اول (مانند شریف و تهران و ...) را بخوانید تا ببینید با اطلاعیه‌های بسیج بقیه‌ی نهادها چقدر فرق دارند!

می‌گویند ممکن است در یک مبارزه کشته شوی یا از بین بروی، اما با این حال اگر ذهن طرف  مقابلت را پُر کرده باشی در واقع پیروزی! ما پیروز شده‌ایم؛ خودمان نمی‌دانیم! 
 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.