چهارشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ -
- 22 Jan 2020
25 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مرتضی نبوی: وزارت ارشاد روحانی یادآور مسائل فرهنگی دوره‌ اصلاحات است
جرس: تنها دو روز پس از رای عدم اعتماد مجلس‌نشینان به وزیر علوم کابینه روحانی، یکی از نیروهای اصلی اصول‌گرایان به سیاست‌های وزارت ارشاد حمله و از این که "سهم قابل توجهی در کابینه به اصلاح‌طلبان داده شده" شکایت کرد.

 

به گزارش فارس، سیدمرتضی نبوی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار نظر کرد: دولت یازدهم با شرایطی روی کار آمد که هم کارگزاران و هم اصلاح طلب‌ها ‌از رئیس‌جمهور فعلی حمایت کردند و تعاملی بین این دو گروه انجام شد که سهم قابل توجهی نیز به اصلاح طلب‌ها داده شده که از حزب عدالت و توسعه نیز عده‌ای حضور دارند، هرچند توجه اصلاح‌طلب‌ها بیشتر به وزارت فرهنگ و ارشاد و آموزش و پرورش بود.

 

وی مدعی شد: امروز در وزارت ارشاد یک رها شدگی حس می‌شود که یادآور مسائل فرهنگی در زمان دولت اصلاحات است که البته من کل اصلاحات را نفی نمی‌کنم و بیشترین نگرانی از سوی مقام معظم رهبری نیز در ارتباط با وزارت ارشاد است.

 

نبوی گفت: باید در ارتباط با تحول در نظام آموزش و پرورش اقدامات جدی صورت بگیرد که البته در دولت قبلی سند تحول آموزش و پرورش و سند علمی کشور به تصویب رسید و همچنین شورایی تخصصی برای تحول در علوم انسانی تشکیل شد و در رشته علوم سیاسی نیز سر فصل‌ها به صورت کلی تغییر کرد.

 

نبوی ابراز نظر کرد: امروز مدرنیته و انقلاب اسلامی در برابر هم قرار گرفتند که البته روز به روز بال و پر مدرنیته بیشتر از بین می‌رود و با شکل‌گیری هلال مقاومت، انقلاب اسلامی رشد بسیاری داشته است و از سویی یکی از مکان‌هایی که در آن رخنه فرهنگی نفوذ بسیار کرد همین انقلاب‌های رنگی بود که انتخاب رنگ سبز در ایران نیز شاخص فرهنگی داشت اما با تمام این سرمایه‌گذاری‌های دشمن، و البته به دلیل ظرفیت و نقش فرهنگی مقام معظم رهبری به جایی نرسیدند.

 

وی در ارتباط با شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز گفت: شورای انقلاب فرهنگی در هشت سال گذشته اقدامات بسیار مفیدی را انجام داده و سندهای مختلفی که برای رهبری نیز حائز اهمیت بوده را به تصویب رسانده است اما متاسفانه شورای انقلاب فرهنگی در قانون اساسی نیست که امیدوارم در صورت نیاز تغییر قانون اساسی این موضوع نیز گنجانده شود.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در مکتب لیبرالیسیم، حرام است که دولت‌ها در موارد ارزشی وارد شوند اما در عمل اینگونه نیست و امروز در ترکیه که چند سال است اسلام گرایان روی کار هستند هنوز زنان حق حجاب در دستگاه‌های دولتی را ندارند و یا در فرانسه که خود را مهد دموکراسی می‌داند محجبه‌ها حق تحصیل ندارند.

 

امام جمعه تهران: رئیس‌جمهور به دلایل رای نیاوردن وزیر علوم توجه کند

 


امام جمعه موقت تهران در خطبه های نماز جمعه موضوع به عدم رأی اعتماد مجلس به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد وگفت : به هر حال با عدم رأی مجلس دولت فرد دیگری را برای وزارتخانه معرفی خواهد کرد و در این راستا از رئیس جمهور تقاضا داریم که توجه کنندحساسیت های مجلس در مورد وزیر معزول چه بود و این که وزیر رأی نیاورد چه علتی داشت.

 

به گزارش خبرگزاری مهر،‌ موحدی کرمانی ابراز نظر کرد: باید بررسی شود که نمایندگان مردم چه نقاط ضعفی را در وزیر دیدند و رأی ندادند. بنابراین تقاضا می‌کنیم فردی معرفی شود که دیگر این ضعف‌ها را نداشته باشد و از نقاط قوت بالایی برخوردار باشد.

 

وی با بیان اینکه متأسفانه باید به این حقیقت تلخ اعتراف کنم که اخلاق در جامعه ما خیلی ضعیف شده است، گفت: نباید به انسان‌ها اهانت کرد و مؤمنان را سبک شمرد و نسبت به آنها بی‌اعتنا بود، گفت: من خصوصاً این تذکر را به مسئولان می‌دهم.

 

 

وی عصاره دین و خلاصه کتب آسمانی را اخلاق عنوان کرد و گفت: متأسفانه باید به این حقیقت تلخ اعتراف کنم که اخلاق در جامعه ما خیلی ضعیف شده است.

 

موحدی کرمانی با طرح این پرسش که مسئولان دانشگاه‌ها، مدارس و معلمان چقدر اخلاق اسلامی را رعایت می‌کنند تصریح کرد: مبادا خدای‌ناکرده سخنی که بوی اهانت به انقلاب و نظام دارد از آنها شنیده شود.

 

موحدی کرمانی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه سخنی با دولت محترم دارم و برهمین اساس به دولت و شخص رئیس جمهور به دلیل حمایت  رهبری از دولت تبریک می‌گویم، اظهار داشت: این حمایت و تأیید رهبر معظم انقلاب به این معنی است که آقا راضی نیستند دولت تضعیف شود. البته رهبر انقلاب فرموده‌اند که بنده همه دولت‌ها را تأیید کرده‌ام و همه دولت‌ها هم نقطه قوت و مثبت و هم نقطه ضعف دارند و معنای این جمله این است که دولت دقت کند نقاط ضعف خود را شناخته و آن را جبران کند و نگوید که این طبیعی است و هر نظام و دولتی ممکن است نقطه ضعفی داشته باشد و ما هم این ضعف را داریم؛ خیر این غلط است.

 

وی اضافه کرد: معنای تذکر رهبر انقلاب این است که دولت نقطه ضعف را بشناسد و آن را علاج کند.

 

خطیب موقت نمازجمعه تهران در ادامه یکی از نقاط ضعف دولت را تفسیر غلط از اعتدال کرد و گفت: اعتدال معنایش این نیست که همه جا نرمش و سازندگی و یا دست به سر همه کشیدن باشد؛ معنای اعتدال این است که در جایی که نیاز به محبت است محبت کند و در جایی هم نیاز به برخورد است برخورد کند و هردوی این باید در کنار هم باشد.

 

موحدی کرمانی برهمین اساس به روایتی از امام علی(ع) در خصوص سیره پیغمبر(ص) اشاره کرد و گفت: پیغمبر برای علاج جامعه و برقراری صلح از دو وسیله استفاده می‌کردند؛ هم مرهم داشتند و هم وسیله سوزاندن تا میکروب‌ها سوخته شوند. بنابراین سوزاندن هم در جای خود لازم است.


 

ارسال به :