شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ -
- 14 Dec 2019
16 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
هاشمی رفسنجانی: افکار منحطی وجود دارند که نمی‌توانند بفهمند آزادی در دانشگاه یعنی چه
جرس: رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به استیضاح وزیر علوم گفت:دکتر فرجی دانا با همان روحیه فعالیت خواهد کرد و ما از ایشان استفاده می‌کنیم اما افکار منحطی وجود دارند که نمی‌توانند بفهمند آزادی در دانشگاه یعنی چه. مگر می‌شود در فضای خفه و بسته و ارعاب دانشمندان ناب تربیت و استعدادهای جوانان را شکوفا کرد.  

 

به گزارش ایسنا، هاشمی رفسنجانی طی سخنانی در اولین جشنواره دانشگاه آزاد (لقمان حکیم) وی با بیان این‌که بدون آمدن بخش غیردولتی در کنار نهادهای آموزشی دولت محال است یک حرکت پژوهشی علمی متناسب با استعداد جوانان شکل بگیرد، گفت: در آن زمان که جنگ شروع شده بود و دانشگاه‌ها نیز تعطیل شده بودند به فکر آن بودیم که چه کنیم. در این مسئله دکتر جاسبی نیز با من همراه بود. من افق دانشگاه آزاد را می‌دیدم، اما معلوم نبود جنگ به کجا برسد. تمام قدرت‌های جهانی پشتیبان صدام بودند و ما تنهای تنها بودیم.

 

وی افزود: در کنار این مسائل هنوز تحرکات تجزیه‌طلبانه نیز در کشور وجود داشت و در آن شرایط نمی‌شد جوانان را فراموش کرد. ما فکر کردیم که چگونه می‌توانیم دانشمان را به اقیانوس مردم وصل کنیم.

 

هاشمی رفسنجانی با اشاره به این‌که اساس کار ما توجه به احتیاج جامعه بود اظهار کرد: تا زمانی که احتیاج باشد امکانات نیز خلق می‌شود. من به خدمت امام راحل رفتم و تا چندجمله‌ای در این مورد صحبت کردم ایشان خودشان متوجه موضوع شدند. در آن زمان کسی به فکر بخش غیردولتی نبود. امام از من پرسیدند که چگونه امکانات این مسئله را فراهم می‌کنم من نیز در پاسخ گفتم از دانشمندان موجود و امکانات عمومی همچون وقت‌های خالی مدارس، مساجد و دانشگاه‌ها کمک می‌گیریم و دانشگاه آزاد را تأسیس خواهیم کرد.

 

وی در ادامه اظهار کرد: قصد داشتیم دانشگاهی تأسیس کنیم که هیچ هزینه‌ای برای دولت نداشته باشد، چرا که دولت مشکلات بسیار زیادی داشت و هزینه‌های جنگ بالا بود و در آن شرایط امام این مسئله را تأیید کردند و یک میلیون تومان نیز کمک کردند.

 

هاشمی رفسنجانی با تاکید بر این که زبان مخالفین را امام خمینی بستند، اظهار کرد: اگر امام وارد نمی‌شد و این مسئله را تأیید نمی‌کرد، کسانی که می‌خواستند همه چیز دولتی باشد تمام دستاوردها را به باد می‌دادند، اما تأیید امام تأثیرگذار بود و راه را برای ما باز کرد.

 

وی با بیان این‌که حتی برخی در شورای انقلاب فرهنگی نیز با این مسئله مشکل داشتند، افزود: بسیاری از چهره‌ها از ارائه اساسنامه امتناع می‌کردند، اما چون من از سران کشور بوده‌ام توانسته‌ایم مشکلات را پشت سر بگذاریم.

 

وی با اشاره به این‌که هنوز هم کنکور وجود دارد و برخی نمی‌توانند از دیوار آن بگذرند گفت: ما می‌خواستیم با تأسیس دانشگاهی تحت عنوان آزاد اسلامی قیدوبند تحصیل را برداریم تا هرکسی با هر سنی می‌خواهد تحصیل کند.

 

هاشمی رفسنجانی با تاکید بر این‌که دین به نظر برخی فقط احکام شرعی است، اما دین یک برنامه برای تمام امور بشر است گفت: امام راحل می‌فرمودند فقه میزانی برای بهتر کردن زندگی انسان‌ها از گهواره تا گور است. هیچ موضوعی نیست که در قرآن و فقه وجود نداشته باشد.

 

وی با تاکید بر این‌که باید به تحصیل جامعه کمک کرد اظهار کرد: اکنون بزرگ‌ترین دانشگاه‌های دنیا غیردولتی هستند، اما ما از این نعمت محروم بوده‌ایم که با آمدن دانشگاه آزاد اسلامی پیوندی به این رودخانه بی‌انتها زده شد.

 

هاشمی رفسنجانی با اشاره به این‌که در آن زمان هدف این بود که دانشجوی کارشناسی جذب کنیم اظهار کرد:‌ اما اکنون از این مساله اشباع شده‌ایم و باید به مقاطع ارشد و دکترا و پسا دکترا و تحقیقات بالاتر فکر کنیم و زمینه را در این عرصه باز کنیم. دکتر میرزاده در دانشگاه آزاد امروز به این فکر افتاده، البته دکتر جاسبی نیز همین‌گونه می‌اندیشید اما دانشگاه را از او محروم کردند. البته دکتر جاسبی در هیئت امنا حضور دارد و در حال نوشتن تاریخ دانشگاه آزاد است تا همه بدانند در این سال‌ها دانشگاه آزاد چه دستاوردهایی داشته و دچار چه بلاهایی نیز شده است.

 

هاشمی رفسنجانی با بیان این‌که خوشبختانه دو وزیر علوم و بهداشت عضو هیئت امنا هستند گفت: دکتر هاشمی و دکتر فرجی دانا کمک‌های زیادی به دانشگاه آزاد کرده‌اند و امروز جای دکتر فرجی دانا در این جمع خالی است البته ایشان با همان روحیه فعالیت خواهد کرد و ما از ایشان استفاده می‌کنیم اما افکار منحطی وجود دارند که نمی‌توانند بفهمند آزادی در دانشگاه‌ها یعنی چه. مگر می‌شود در فضای بسته و خفه و ترعیب و ارعاب دانشمندان ناب تربیت کرد.

 

رییس هیات امنای دانشگاه آزاد با بیان این‌که هزینه‌ها به آسانی تأمین نمی‌شود گفت: ما متعهد شدیم که به دانشگاه آزاد کمک کنیم که مطالبی که امروز بیان شد اجرایی شود. ما از لحاظ نیروی انسانی احتیاج داریم تا از بزرگان نامدار این عرصه استفاده کنیم. زمینه برای تحقق اهداف ایجاد شده و احتیاج داریم که دانشگاه آزاد به دوره ارشد و دکترا و پژوهش توجه ویژه‌ای داشته باشد.

 

ارسال به :