پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
15 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
یک نماینده مجلس: مقاومت هیات رییسه مجلس نبود دولت در عرض دو هفته سقوط می‌كرد
جرس: یك نماینده مجلس مدعی است كه اگر مقاومت هیات رییسه و نمایندگان معتدل مجلس وجود نداشته باشد دولت یازدهم در عرض دو هفته سقوط می‌كند چراكه نیمی از این وزرا در معرض استیضاح قرار دارند.

 

عزت الله یوسفیان ملا در گفت‌وگو با ایلنا در ارتباط با برخی اخبار مبنی بر اینکه برخی از نمایندگان به دنبال استیضاح‌ برخی از وزرا هستند، گفت: در مورد استیضاح وزیر ارشاد باید گفت كه شاید تنها یكی دو نفر از نمایندگان به دنبال استیضاح او باشند ولی هنوز چیزی به عنوان استیضاح وجود ندارد. البته استیضاح جز ابزارهای نظارتی نمایندگان است و شاید در برخی مقاطع به دنبال آن باشند كه این ابزار را به رخ وزرا بكشند اما هنوز در مورد علی جنتی استیضاحی وجود ندارد.

 

راهیافته‌ی آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح سوال‌های متعدد از علی جنتی در كمیسیون‌های مجلس و احتمال گرفتن كارت قرمز از این طریق نیز گفت: سوالات هیچ دلیلی بر استیضاح نیست. كلمات كارت زرد و كارت قرمز نیز به هیچ عنوان جایگاه قانونی ندارد. یك وزیر حتی اگر 10 بار هم كارت زرد بگیرد بازهم برای استیضاح او نیاز به 10 امضا است. در نتیجه در قانون اصلا جایگاهی برای كارت زرد در نظر گرفته نشده است.

 

رییس كمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس در مورد استیضاح وزیر كشور كه اخیرا مطرح شده و گفته می‌شود بیش از 60 امضا دارد نیز گفت: استیضاح آقای رحمانی فضلی نوشته شده است. به هر حال نظر برخی نمایندگان مجلس این بود كه وزیر كشور كم لطفی‌هایی هم داشته است. از جمله آنكه بنا بوده وزیر كشور در انتصاب استانداران و فرمانداران نظر نمایندگان را جویا شود اما چنین كاری را انجام نداده است. البته متن استیضاح وزیر كشور هم اكنون در اختیار من است و من برای مطرح نشدن این استیضاح وساطت كردم و از آنان خواستم اجازه دهند وزیر كشور كارش را انجام دهد.

 

یوسفیان ملا در مورد طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش نیز اظهار کرد: اتفاقا متن این استیضاح نیز نزد من است. دوستان اصرار داشتند كه من این استیضاح را امضا كنم اما تعطیلات شد و این استیضاح نزد من ماند.

 

نمایندگان جنوب كشور اصرار زیادی در مورد این استیضاح داشتند اما هیات رییسه مجلس این استیضاح را تحویل نگرفته است. البته در مورد این استیضاح تا اندازه‌ای حق با نمایندگان است. فردی كه 15 سال پیش بازنشسته شده و در خارج از كشور بود حالا به كشور بازگشته و مدیر شده است. خب مگر قحط الرجال شده است كه چنین مدیری انتخاب شده است؟

 

این عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: مدیرانی كه آقای فانی انتخاب كرده است دستورات او را رعایت نمی‌كنند و در برخی موارد حتی جواب تلفن وزیر را هم نمی‌دهند. ما 12 نماینده در استان مازندارن داریم كه همگی از مدیران استانی ناراضی هستیم. من هم معتقدم كه اصلا نباید استیضاح صورت بگیرد اما باید بدانید كه اگر هیات رییسه مجلس و برخی نمایندگان مجلس مقاومت نكنند دولت سقوط می كند چراكه نزدیك به نصفی از وزرا در معرض استیضاح قرار دارند. به هر حال دولت هم باید ببیند كه این استیضاح ها چیست؟ قابل حل است یا خیر؟ به هر حال این استیضاح نزدیك به 50 امضا دارد.

 

یوسفیان ملا در مورد استیضاح چیت چیان وزیر نیرو نیز گفت: این استیضاح از سال قبل مطرح است. نمایندگان جلسه‌ای با وزیر گذاشتند و یك ماه به او مهلت دادند اما به هر حال وزیر نیرو در مدیریت برنامه‌های آبی كشور ضعف دارد. می‌گویند اعتبار ندارد اما به دنبال منابع هم نمی‌روند اما از وقتی كه استیضاح مطرح شده است به دنبال منابع رفته‌اند. الان وزیر راه به هر قیمتی كه شده است دنبال این است كه پروژه‌های خود را نگه دارد و یا وزیر بهداشت شخصا به كمیسیون تلفیق می رود و اعتبار می‌گیرد.

 

این نماینده مجلس در آسیب شناسی این استیضاح‌ها گفت: بدون شك اگر آقای رییس جمهور به جلسه استیضاح وزیر علوم می‌آمد آقای فرجی دانا عزل نمی شد. او با اختلاف 11 رای افتاد یعنی اگر رییس جمهور می آمد این 11 رای درست نمی‌شد؟ به نظر من دولت باید جلو بیاید و مشكلات را حل كند حتی اگر صحبت‌های نمایندگان به ناحق باشد اینكه بی اعتنایی كنند كار را بدتر می كند.

 

وی افزود: اینكه یك وزیر در معرض استیضاح باشد اصلا درست نیست. ذهن وزیر باید مستقل باشد. این بزرگترین ضربه به یك وزارت خانه است كه وزیرش در حال استیضاح باشد. تمام معاونان و مدیران استانی آن وزارت‌خانه پیش خود می گویند وزیر كه در حال استیضاح است و شیرازه دستگاه اجرایی از هم پاشیده می‌شود به همین علت تا جایی كه می‌شود باید دست به قلم استیضاح نبرد.

 

یوسفیان ملا ادامه داد: ببینید اگر همین حالا هیات رییسه مجلس اعلام كند كه طبق قانون عمل می‌كند و هر استیضاحی كه نمایندگان ارئه دهند را اعلام وصول می‌كند، دولت در عرض دو هفته سقوط خواهد کرد.ما باید حرمت استیضاح را بدانیم و آخرین قدم ما باشد و در آن تنها منابع ملت را در نظر بگیریم. باید به عنوان نماینده بدانیم كه كلمه استیضاح وزارت‌خانه را به خاك سیاه می نشاند. اما دولت هم باید بیاید و بگوید كه حرفتان چیست؟
 

ارسال به :