چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ -
- 20 Nov 2019
22 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
“امام” زنده و بازيگرانِ بازنده
امام موسى صدر زنده است تا همه بدانند راهى جز خضوع و اعتراف در برابر تجربه ى رهبرىِ بى نظير او در لبنانِ متنوع و متكثر نيست 


در حالى كه ١٣ هزار و ١٥٠ روز از ربوده شدن امام موسى صدر، رهبرِ ايرانى تبارِ شيعيان لبنان مى گذرد؛اكنون خانواده ى او در پيامى اعلام كرده اند كه بنا بر تحقيقات قضايى، معمر قذافى (ديكتاتور ساقط شده ى ليبى) و ١٣ تن از نزديكانش در اين پرونده دست داشته اند اما هنوز هيچ دليلى بر مرگ او و دو همراهش وجود ندارد؛ همراهانِ او در آن سفر بى بازگشت، محمد يعقوب (روحانىِ روشن ضمير لبنانى) و عباس بدرالدين (روزنامه نگار و سردبير "وكالة أنباء لبنان") بوده اند.


اما مهمترين نكته ى پيام خانواده اش همين جاست كه آنها مى گويند تنها به "آزادسازىِ" امام موسى صدر و همراهانش فكر مى كنند نه "حل معما"! در اين پيام آمده است:
«از رسانه‌ها همچنان می‌خواهیم که در همگام بودن خود با تحولات، مسئولانه رفتار کنند و عمداً یا سهواً به این مسئله جفا نکنند، نه به خاطر مراعات عواطف ما که زخم خورده و آکنده از درد و رنج است، بلکه به خاطر ترس بر سر حیات این عزیزان و روند پیگیری این مسئله... همان طور که امام گفت و ما نیز پس از او می‌گوییم: "آزادی جز با آزادی پاس داشته نمی‌شود"؛ ولی شما را به خدا سوگند آیا پذیرفتنی است که برخی قلم‌ها و صداها به پخش اخبار و تحلیل‌هایی ادامه دهند که کمترین چیزی که دربارۀ آن می‌توان گفت این است که خیالی و به تمام معنا مغرضانه است؟... همۀ افرادِ نزدیک و دوری که اصطلاحاتی ناسازگار با اصول ما به کار می‌برند، سرزنش کرده و می‌کنیم؛ اصطلاحاتی همچون "تعیین سرنوشت" یا "آشکار کردن حقیقت" یا "حل معما"؛ ما بر عبارت "آزادسازی" این سه عزیز پافشاری می‌کنیم و موفق شدیم که این عبارت و رویکرد در همۀ اظهارات رسمی و در همۀ بیانیه‌های کابینه‌های پی‌درپی [لبنان] و اتحادیۀ عرب و کنفرانس‌های عربی و دیگر محافل و تریبون‌ها نیز تثبیت شود».


در تحليل سياسى، ناظران مى گويند كه برخى از سران كشورهاى عربى و نيز برخى مسئولان جمهورى اسلامى در نزديك به چهار دهه ى گذشته، حياتِ امام موسى صدر را منافىِ منافع منطقه اىِ خود مى ديدند و ترجيح مى دادند نه تنها پرونده ى او را پيگيرى نكنند بلكه از او با عنوان "مرحوم" ياد كنند، بر قتل يا مرگِ اثبات نشده ى او تاكيد كنند و خيال خود را براى هميشه از حيات اش راحت بدارند؛ اما و هزار اما كه مشكل تنها در اختلاف "سياست" و سيره و مسير سياسىِ او نبود و نيست بلكه كم نبودند و نيستند آنان كه در حوزه ى "معرفت" نيز حيات او را خطرناك مى پندارند و البته حق دارند!


نگاه كنيد كه حتى روشنفكران مسلمان و غير مسلمانِ ديار ما وقتى از آزادىِ مخالف حرف مى زنند ادبيات شان ادبياتِ "تحمل" است؛ يعنى مى گويند حال كه "ديگرى" هست و اخلاقاً نمى شود او را سركوب كرد پس بايد او را تحمل كرد و به او هم اجازه ى گفتن و نفس كشيدن داد.


امام موسى صدر اما مى گفت مسئله، "تحمل ديگران" نيست بلكه نياز ما به آموختن از ديگران است؛ او در سخنانى كم نظير درباره ى تجربه ى لبنان مى گفت حتى اگر سرزمينى مانند لبنان در زمين و زمان وجود نداشت كه مجموعه اى از "ديگران" شامل شيعه و سنى و مسيحى و دروز و... كنار هم زندگى كنند بايد چنين سرزمينى را مى آفريديم و از يكديگر مى آموختيم! مى گفت وجودِ "ديگرى" ثروت است و لبنان بايد قدر ثروت اش را بداند... حالا چنين نگاهى را چگونه تحمل كنند آنانكه "ديگرى" را مرتد و منحرف و فتنه گر مى پندارند، خود را حق مطلق مى دانند و مالك و ملاكِ هستى؟!

بارى؛ بازيگرانِ بازنده در عرصه ى سياست و معرفت، حق دارند ماندلاى ديگرى را اين بار در ميان مسلمانان تحمل نكنند.


موسى صدر زنده است نه تنها به اين دليل كه هيچ شاهدى بر مرگ و قتل او وجود ندارد و بر عكس، كميته ى تحقيق پرونده شواهدى مبنى بر زنده بودنِ او و دو همراهش در زندانى از زندانهاى ليبى را در اختيار دارد؛ بلكه او زنده است تا همه بدانند راهى جز خضوع و اعتراف در برابر تجربه ى رهبرىِ بى نظير او در لبنانِ متنوع و متكثر نيست؛ او زنده است تا به يادآوريم "داعشيزمِ سياسى و معرفتى" بازنده است و چنين پديده اى نتيجه و منتهاى طبيعىِ "خودحق پندارى" است؛ تا باور كنيم جهان اسلام بيش از هميشه به بازخوانى تجربه ى او، بازگشتِ او و بازگشت به او احتياج و اضطرار دارد.
 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.