شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ -
- 14 Dec 2019
16 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
درباره همکاری ایران و دولت کردستان در دفع داعش
 سیاست مثبت و صلح سازی  باید مورد حمایت و تائید همه نیروهای میهن دوست ما قرار گیرد


همکاری فعال و همه جانبه ایران در دفع داعش، از طریق حمایت از دولت کُردی در اربیل، و حمایت از تشکیل دولت وحدت ملی در بغداد، سیاست مثبت و صلح سازی است که باید مورد حمایت و تائید همه نیروهای میهن دوست ما قرار گیرد.

هفته گذشته آقای ظریف از اربیل دیدن کرد. این اولین دیدار یک وزیر خارجه ایران از اربیل بود. او، در دیدار با مسعود بارزانی رئیس حکومت اقلیم خودمختار کردستان عراق، اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران قاطعانه از مبارزه کردها علیه داعش، دولت اسلامی عراق، حمایت می کند. اعلام پشتیبانی استراتژیک، و درازمدت جمهوری اسلامی از حکومت کردستان عراق دست آورد درخشان این دیدار بود.

این سفر البته خلق الساعه نبود. پیام قدردانی که ماه گذشته از سوی مسعود بارزانی برای جمهوری اسلامی ایران فرستاده شد برای من حُجتِ امیدبخشی شد که خوش بختانه سیاست کُردستیزِ راست های افراطی در حکومت ایران به کنار نهاده شده است.

در سال های اخیر جمهوری اسلامی با اتحادیه میهنی و در سلیمانیه همکاری های نظامی-امنیتی تنگاتنگ داشته است. قابل توجه است که بعد از افتادن موصل به دست داعش نیروهای کرد عراقی که به کرکوک اعزام شدند پیش مرگه های اتحادیه میهنی بودند و گفته می شود ایرانی ها نیز در این کار با نیروهای پیشمرگه همکاری نزدیک داشته اند.

اکنون با سفر آقای ظریف به اربیل سطح این همکاری کیفیتا تحول یافته است. این بار ایران نه فقط با یک جناح از حکومت کردستان، بلکه با تمام حکومت وارد همکاری های نظامی، امنیتی و اطلاعاتی می شود.

این چرخش در سیاست ایران نسبت به کردستان یک چرخش مثبت و در راستای نیازهای امنیتی و دفاعی کشور ماست. بدون این چرخش کار عقب راندن افراط گرایان جنایتکار داعش از پس مرزهای ایران بسیار دشوار می بود. ایالات متحده و اتحادیه اروپا بشدت از تشکیل دولت اسلامی عراق نگران و حتی هراسان شده اند. هرگاه دولت ایران از اعلام پشتیبانی استراتژیک از دولت کردستان به هر دلیل باز بماند نتیجه اش جز این نخواهد بود که امریکا و اروپا حضور پررنگ تری در جنگ کردها علیه حکومت اسلامی برعهده گیرند و نقش و حضور خود را در کردستان عراق باز هم پر رنگ تر سازند.

اما زیان بارترین حاصل امتناع ایران از همکاری نظامی موثر با حکومت اربیل، فقط بسط حضور نیروهای نظامی غیر منطقه ای در این خطه نیست. غرب و هر نیروی غیر منطقه ای دیگر هرگز نمی توانند نقشی را که ایران می تواند در شکست داعش در این منطقه ایفا کند بر عهده گیرند. و بدون حضور و حمایت فعال ایران «حکومت اسلامی عراق» (داعش سابق) قطعا ماندگارتر، و خطر سرایت این آتش به مرزهای ایران فراگیرتر خواهد شد.

پس از هجوم داعش به موصل دو حس متفاوت در میان دو گروه از صاحب نظران ایرانی پدیدار شد.

یک دسته برآمدند که ایران هرگز نباید در عراق مداخله کند و داعش خطری برای امنیت کشور ما نیست. دسته دیگر از «توطئه کُردها» و «نقشه تجزیه عراق» و «دست پنهان امریکا پشتِ داعش» صحبت کردند.

همان زمان نوشتم که ایران در بحران عراق و سوریه منافع حیاتی دارد. بدون همکاری جمهوری اسلامی با دولت بغداد و دولت اربیل مهار این بحران نامیسر است. مخالفت با ایفای نقش ایران در عراق و سوریه ناشی از ضدیت با حکومت است و نه مغایرت با منافع و امنیت ملی ایران.

دست راستی های افراطی در حکومت نیز هنوز مایلند ایران همچنان با دولت کُردی در اربیل، و با امریکا در عراق، در ستیز بماند. این ستیز لطمات غیرقابل جبران به منافع ایران و امنیت کشور ما وارد خواهد کرد.

کمک ایران به کنار رفتن مسالمت آمیز نوری المالکی و نخست وزیری حیدر عبادی، و پشتیبانی همه جناح های عراقی و قدرت های منطقه ای و جهانیِ ذینفع و ذی نفوذ در عراق، نشانه دیگری است در تائید جامعیت و همآهنگی consistency عناصر سیاست منطقه ای ایران و انطباق آن با مصالح کشور.

رویکرد تازه منطقه ای ایران - یعنی همکاری فعال در دفع داعش از طریق حمایت از دولت کُردی در اربیل و حمایت از تشکیل دولت وحدت ملی در بغداد - هم کار غرب را در طفره رفتن از توافق هسته ای با ایران دشوارتر خواهد کرد، و هم دست و زبان دلواپسان در ایران را، در ادامه ی این امریکاستیزیِ پوچ، کوتاه تر.

* * *

در حالیکه مطبوعات اصلی غرب عموما با خوش بینی از چرخش در سیاست ایران نسبت به دولت اقلیم کردستان صحبت می کنند مطبوعات اصلی منطقه ای که عموما از جانب کشورهای عربی خلیج فارس حمایت می شوند به نوعی با نگرانی و عدم اعتماد آمیخته است. نمونه ها:

عبدالرحمن الراشد: «ایران و دفاع ناگهانی از کُردها» - العربیه
http://english.alarabiya.net/en/views/news/middle-east/2014/09/01/Iran-and-its-sudden-defense-of-the-Kurds.html
طریق الحماید: «چرخش در سیاست خارجی ایران» - الشرق الاوسط
http://www.aawsat.net/2014/08/article55335965
 
منبع: فیس بوووک نویسنده 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


 

ارسال به :