شنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۸ -
- 24 Aug 2019
21 ذو الحجة 1440 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
کیانوش راد:حرکت در فضای سایه روشن قابل قبول نیست
جرس: زمزمه‌ها درباره راه افتادن تشکلی تازه که اعضای آن خود را نزدیک به « محمد خاتمی » می‌‌‌دانند به بحث‌های فراوان در میان اصلاح‌طلبان منجر شده است. 

تشکل « ندا » از سوی «صادق خرازی» دیپلمات سابق هدایت می‌شود که سابقه‌‌ای از حضور در احزاب اصلاح‌طلب  ندارد و اصلاح‌طلبان را متهم می‌کند که در گذشته تندروی کرده‌اند. گروهی که حول او جمع شده‌اند عمدتا جوانانی هستند که قبلا سابقه فعالیت در تشکل‌های عمده اصلاح طلب نظیر جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی را داشته‌اند اما حالا با ممنوعیت فعالیت این احزاب راه برون رفت از بن‌بست سیاسی موجود را در این دیده‌اند که با تاسیس یک حزب تازه به دنبال تعامل بیشتر با حکومت باشند. اعلام مواضع آنان در شرایطی که چهره‌های ارشد اصلاح‌طلبان کماکان تاوان فعالیت‌های سیاسی خود در انتخابات سال ۱۳۸۸ را می‌پردازند و تحت فشارهای‌ شدید نهادهای امنیتی قرار دارند با موجی از واکنش مواجه شده است. منتقدان می‌گویند که تاسیس یک حزب تازه آن هم بر مبنای مواضعی که تعبیر به عقب‌نشینی از اهداف اصلاح‌طلبان می‌شود عملا بازی در زمین حریف است و خدمتی به اصلاح‌طلبان نمی‌کند. جرس در گفتگو با محمد کیانوش راد عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی و نماینده مجلس ششم از او درباره راه افتادن این تشکل پرسیده است.

متن کامل گفتگو را بخوانید:

آقای کیانوش راد، با توجه به فضای بسته سیاسی کشور٬ نظر شما در مورد تکثر احزاب اصلاح طلب چیست؟


ایجاد هر تشکیلاتی را باید مثبت تلقی کرد من بار‌ها گفته‌ام که از هر تشکیلات دو نفره‌ای ولو در میان اصولگرایان می‌بایست استقبال کرد زیرا نقیصه کار جمعی در جامعه ایرانی به نوعی مرتفع خواهد شد. تشکیل هر جریان سیاسی با هر دیدگاه ولو دگراندیشانه به نفع جامعه است و همه نیروهای مترقی باید از آن استقبال و حمایت کنند. اما این حمایت صرفا دلیل ایجاد یک تشکل مبتنی بر کار جمعی است نه لزوما تایید مواضع حزب سیاسی تشکیل شده.
بنابراین، در شرایط فعلی ایجاد تشکیلات یا حزب سیاسی اگر در راستای اهدافی است که تاکنون چهره‌های شناخته شده اصلاحات که پیرامون جنبش سبز و شخص آقای خاتمی تعیین شده‌اند حرکت کند، قاعدتا توجه اصلی جامعه را به سوی خود جلب خواهد کرد. اما اگر هر جریانی با بهره گیری از صرف نام اصلاحات بخواهد حزبی را ایجاد کند که در گذشته نیز با آن مواجه بودیم و با این تاکتیک بخواهند جریان اصلی اصلاحات را به سمت و سوی دیگری ببرند توفیق چندانی نخواهند داشت و جز ایجاد ضربه‌ای به جریان کلی اصلاحات نتیجه دیگری در بر نخواهد داشت.

اگر جریانی بخواهد از درون جریان اصلاحات حزبی تشکیل دهد چطور؟

اگر جریانی از درون جریان اصلاحات بخواهد مدعای جدیدی را مطرح کند بایستی به صورت شفاف تغییراتی را به لحاظ گفتمانی و یا به لحاظ تاکتیکی و تشکیلاتی که در خود می‌بیند مطرح کند. باید توضیح دهند حزب جدیدی را که می‌خواهند ذیل عنوان اصلاحات تشکیل دهند نسبت‌اش با آقای خاتمی و حاکمیت و چارچوب‌های قانون اساسی و رهبران جنبش سبز یعنی آقایان موسوی و کروبی دقیقا به چه شکل است؟ اما اینکه در یک فضای سایه و روشن بخواهیم حرکت کنیم توسط هیچ حزب سیاسی قابل قبول نیست. اولین شرط صداقت در رفتار سیاسی اعلام موضع صریح افرادی است که دنبال تشکیل یک حزب جدید هستند.
البته سخنگوی هیات موسس تشکل ندای ایرانیان می‌گوید که این تشکل با محوریت سیدمحمد خاتمی فعالیت خواهد کرد.
آنچه برای هر جریانی که ادعای اصلاح طلبی دارد اهمیت دارد عیاری است که با عیار آقای خاتمی سنجیده می‌شود. ممکن است در مواردی ما به مواضع آقای خاتمی انتقاد داشته باشیم اما این واقعیت را نمی‌توان کتمان کرد که نقش محوری آقای خاتمی در تعیین سیاست‌های کلی بسیار قابل اهمیت است و اگر آقای خاتمی نمی‌بود و شورای مشاورین ایشان شکل نمی‌گرفت، قاعدتا با کناره گیری آقای عارف و پیروزی آقای روحانی مواجه نبودیم. تعجب از کسانی است که محوریت آقای خاتمی را به عنوان اصل اساسی در حرکت سیاسی خود اعلام می‌کنند اما در مقابل هجمه شب و روز صدا و سیما و عوامل شناخته شده آشکار و پنهان برخی از ارگان‌های حکومتی سکوت می‌کنند. اگر گروه جدیدی می‌خواهد شکل بگیرد و در مظان برخی اتهامات قرار می‌گیرد می‌بایستی در جهت رفع ابهام زدایی تلاش کند. مثلا اگر تشکیلاتی شکل گرفته و متهم به آن است که می‌خواهد جریان فرعی در درون اصلاحات بسازد می‌بایستی تا می‌تواند با نفی جریان مخالف اصلاحات نشان دهد که در این مسیر حرکت نمی‌کند؛ در واقع از مواضع تهمت می‌بایستی دوری کند. در هر حال اگر جریانی امروز بخواهد جریان موازی حرکت آقای خاتمی داشته باشد مورد اقبال جامعه ایران قرار نخواهد گرفت.

آیا اصولا به نظرتان احزاب ایران جز کارکرد انتخاباتی تاثیر واقعی دیگری هم دارند؟

البته حزب سیاسی کارکرد انتخاباتی ندارد. احزاب از جهت جذب، سازماندهی، نیروسازی، هدایت و به کارگیری مجموع نیرو‌ها در فرآیند کسب قدرت یا تاثیرگذاری بر قدرت نقش دارند. یک حزب سیاسی در یک فرایند طولانی مدت و پیچیده مبتنی بر آموزش کادر‌ها است که معنا پیدا می‌کند اما خواهی نخواهی به دلیل اینکه در جامعه ایران در هنگامه انتخابات فرصتی برای بروز فعالیت‌های جمعی است قاعدتا حزب تنها در آن مقاطع کارکرد خود را دارد. به عبارت دیگر احزاب در ایام انتخابات تشکیل می‌شوند و بلافاصله پس از آن محو می‌شوند؛ بطور مشخص الان آمار احزاب و تشکل‌های سیاسی در وزارت کشور شاید بیش از ۲۰۰ و ۳۰۰ حزب سیاسی در آمار وزارت کشور ثبت شده اما کمتر نامی را به تعداد انگشتان دست می‌توانید بشمارید. این نشان دهنده آن است که صرف تشکیل یک حزب سیاسی کارآمد نخواهد بود و ایجاد یک حزب سیاسی باید مبتنی بر شکاف‌های موجود اجتماعی باشد تا بتواند اقشار و طبقات خاصی را بطور مشخص به لحاظ سیاسی ایدئولوژی فرهنگی نمایندگی کند. احزابی که قادر به تعریف پایگاه اجتماعی خود نیستند و اصلی‌ترین مسايل و شکاف‌های موجود جامعه را نمی‌شناسند و یا قدرت و توان لازم برای ارائه نسخه برای حل آن‌ها را ندارند قاعدتا به نامی در روی کاغذ خلاصه می‌شوند و جز گرفتن مجوز از وزارت کشور و شرکت در یکی و دو انتخابات هیچگونه فعالیت و تاثیری دیگری بر جای نخواهند گذاشت.

 

احزاب مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی به عنوان احزاب عمده اصلاح طلبان کماکان اجازه فعالیت ندارند و برخی چهره‌های ارشد آن کماکان در زندان هستند. آیا در این شرایط چشم‌اندازی برای فعالیت اعضای آن در انتخابات آتی وجود دارد؟


نیروهای مشارکت و مجاهدین در سراسر کشور هستند و در حد توان و مقدوراتی که وجود دارد در حال فعالیت سیاسی هستند. فعالیت سیاسی هم فعالیتی است که طبق قانون اساسی نیازی به مجوز ندارد و یک کار جمعی است که در جامعه ایران صورت می‌گیرد و تاثیرگذاری خاص خود را در انتخابات آینده نشان خواهند داد. این دو حزب به عنوان یک جریان فکری و تاثیرگذار در جامعه ایران شناخته شده هستند اگرچه تضییقات متعددی به ویژه برای این دو حزب اصلاح طلب برای ایجاد سازماندهی و تشکیلات وجود دارد اما چهره‌های شاخص و شناخته شده این دو حزب تاثیرگذار در صورتی که در انتخابات مجلس شورای اسلامی به اعلام موضع و تعیین کاندیداهای خود بپردازند به عنوان یک علامت و نشانه برای بخش قابل توجهی از جامعه که دغدغه اصلاحات آنهم اصلاحاتی که با آقای خاتمی و استراتژی‌ها و تاکتیک‌های ایشان شناخته شده است٬ رای خواهند آورد.
 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.