سه‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 12 Nov 2019
14 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
رقص تانگوی ایران با آمریکای لاتین
ماکیاولی یک قرن پیش در کتاب شهریار هشدار داده بود که «وقتی بتوان تهدید را به خوبی شناسایی کرد، به سرعت هم می‌توان به وضعیت آن رسیدگی کرد، اما وقتی نتوان آن را شناسایی کرد، مشکل به گونه‌ای رشد می‌کند که همه متوجه آن می‌شوند ولی آن زمان، برای رفع مشکل خیلی دیر شده است»   

شاید هیچ مثالی بهتر از عواقب دراماتیک شکست از داعش نباشد. در این مورد هم علائم نادیده گرفته شدند. هیچ اقدامی برای جلوگیری از وقوع این مشکل انجام نشد و داعش تبدیل به یک تهدید جهانی شد.


بوکو حرام در نیجریه که آن‌ها تشکیل خلافت اسلامی داده‌اند و شهرهای بورنو و یوبه را ویران کرده‌اند، نمونه‌ی دیگری از مثال ماکیاولی هستند. در اواخر سال ۲۰۱۲ و هنگامی که بوکو حرام چندین حملهٔ مرگبار انجام دادند، کنگره خطر بوکو حرام را درک کرد و آن را در لیست گروه‌های تروریستی خارجی قرار داد. اما این اقدام بعد از یک سال و زمانی که افراد زیادی قربانی این حملات شدند، صورت گرفت. به نظر می‌رسد ایالات متحده قصد تکرار اشتباه مشابهی در رابطه با ایران را دارد. ۲۰ ژوئن فرا رسید ولی توافقی در مورد برنامه هسته‌ای ایران به دست نیامد. مذاکرات برای چهار ماه تمدید شد و توقف تصویب تحریم‌های جدید به نفع ایران بوده است.


این مسئله پیروزی دیگری برای تهران بود. یک بار دیگر مذاکره کنندگان ایرانی به تمام جهان نشان دادند که بر سر مسئله هسته‌ای مسئولیت پذیر هستند. دولت ایران در کشورهای همسایه و منطقه - عراق، نوار غزه، سوریه، لبنان و کشورهای منطقه خلیج فارس- دارای نفوذ به ایفای نقش می‌پردازد. با این حال، مشغول ایجاد اتحادی برای محاصره دشمنانش است تا بتواند هزینه‌ی واقعی سیاست‌هایش را کاهش دهد. یکی از مناطقی که دولتمردان ایران به دنبال نفوذ در ان هستند، نیمکره‌ی غربی است.


اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران اخیرا دیداری با نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا داشت. جهانگیری هم مانند بسیاری از دولتمردان ایران، قبل از سفر به ونزوئلا، روابط ایران و ونزوئلا را بنیادی توصیف کرد و تاکید کرد تهران تمایل به گسترش روابط با ونزوئلا در تمام سطوح دارد. سفیر ونزوئلا در ایران ماه گذشته در مصاحبه‌ای با خبرنگار فارس گفت که کشورش آماده است تا مرکزی برای صادرات ایران به دیگر کشورهای آمریکای لاتین باشد. ابزار نفوذ ایران چندان تفاوتی نمی‌کند، آن‌ها دست به صدور ایدئولوژی خودشان می‌زنند.


بعضی از موسسات مورد حمایت ایران همانند «خانه‌ی آمریکای لاتین» که در ایران تشکیل شده است، با اینکه هدف ظاهری‌اش «تقویت روابط مردم ایران و آمریکای لاتین» عنوان شده است، اما هدف واقعیشان آسیب رساندن به منافع ایالات متحده است. خانه‌ی آمریکای لاتین تاکنون میزبان دنیل اورتگا، رئیس جمهور نیکاراگوئه و پسر و دختر چه گوارا بوده است. این موسسه همچنین کتاب‌های هوگو چاوز و فیدل کاسترو را به فارسی ترجمه کرده است. خانه‌ی آمریکای لاتین اخیرا هم اعلام کرده است که قصد انتشار خلاصه‌ای از مقالات کاسترو، رهبر سابق کوبا در رابطه با «کمپین همبستگی ایران و کوبا» دارد.


روابط دو جانبه میان ایران و کوبا بعد از دیدار کاسترو از ایران در می‌۲۰۱۱ وارد فاز جدیدی شد. کاسترو در جریان این سفر دیداری با آیت الله علی خامنه‌ای رهبر عالی ایران داشت و در این دیدار گفت «ایران و کوبا با متحد شدن با یکدیگر می‌توانند آمریکا را به زانو درآورند» رهبر ایران هم با تایید این سخن گفتند «ایالات متحده امروزه بسیار ضعیف و آسیب پذیر است. عظمت ایالات متحده می‌تواند شکسته شود» کار‌شناسان روابط بین الملل و اعضای کنگره ایالات متحده در طول یک دهه‌ی گذشته دربارهٔ تلاش سیستماتیک اطلاعاتی و عملیاتی ایران در منطقه آمریکای لاتین هشدار داده‌اند. همچنین مقامات اطلاعاتی و نظامی ایالات متحده درباره حضور فزاینده ایران در آمریکای لاتین، به ویژه ونزوئلا هشدار داده‌اند. 

منبع: دیپلماسی ایرانی 

منبع اصلی: نشنال اینترست

 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.