یکشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ -
- 26 Jan 2020
30 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
تنش‌های تازه در راه؛  دولت رو در روی انصار حزب‌الله
جرس: انصار حزب الله اعلام کرده که گشت‌های مبارزه با « بدحجابی» را علیرغم مخالفت دولت از هفته آینده به راه خواهد انداخت. 

گشت‌هایی که شامل ۳ هزار زن و ۱۰۰۰ مرد خواهد بود و قرار است که به صورت کشوری به اجرا درآید. عبدالحمید محتشم دبیرکل انصار حزب الله گفته که اعضای این گشت‌ها کارت شناسایی ندارد ولی وظیفه‌شان این است که به زن های کم حجاب به صورت « جدی و موثر» تذکر زبانی بدهند.

 

بی‌اعتنا به هشدارهای دولت

وزارت کشور تهدید کرده که با گشت‌های انصار حزب‌الله مقابله خواهد کرد و اجازه فعالیت به آنها نمی‌دهد. «حسینعلی امیری»، سخنگوی وزارت کشور ایران با اشاره به عوارض راه افتادن این گشت‌ها هشدار داده که « قطعا این وضعیت موجب سلب آسایش و آرامش جامعه می‌شود و وزارت کشور و نیروی انتظامی به عنوان حافظین امنیت، به وظیفه خود عمل خواهند کرد.» او گفته « وزارت کشور در برابر هیچ گروهی که بخواهد کار بدون مجوز انجام دهد، عقب نمی‌نشیند.» عبدالرضا رحمانی فضلی وزیرکشور نیز با رد فعالیت گشت‌های انصار حزب الله گفته که « هر فعالیت اجتماعی باید مبتنی بر قانون باشد و وزارت کشور نیز « در این زمینه متناسب با اقدام‌های صورت گرفته رفتار خواهد کرد.» انصار حزب‌الله به هشدارهای وزارت کشور بی‌اعتنایی کرده و انتظار می‌رود که رویارویی دو طرف پس از راه‌اندازی گشت‌های حزب‌الله صورت جدی‌‌تری به خود بگیرد.


سابقه‌ای طولانی در سرکوب

مشخص نیست که هشدار وزارت کشور برای برخورد با انصار حزب‌الله به معنای اقدام‌های انتظامی در خیابان خواهد بود یا نه اما اگر این وزارتخانه مصمم به برخورد عملی باشد باید انتظار بالاگرفتن تنش‌های سیاسی در هفته‌های پیش رو داشت. نیروهای انصار حزب‌الله را بسیجی‌های تندرویی تشکیل می‌دهند که به ویژه در سالهای دولت «محمدخاتمی» با هدف برهم زدن تجمع‌های اصلاح طلبان و تظاهرات دانشجویی به میدان می‌امد و یک نیروی سرکوب آموزش دیده را شامل می‌شود. آنها در جریان سرکوب اعتراضهای پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ هم نقشی جدی داشتند و هدف فعلی‌شان مقابله با دولت حسن روحانی است. در سخنان دبیرکل انصار حزب‌الله تاکید شده که « مفسدان» به دلیل « فضای تسامح حکومتی تجری یافته‌اند» و بنابراین باید « منکوب» شوند و حامیان آنان نیز از « صفحه عمل» حذف شوند. چنین خط و نشانی می‌تواند دولت روحانی را به دردسر بزرگی دچار کند. روحانی هفته گذشته در شهر مشهد با انتقاد از اقدام‌های انتظامی برای موضوع حجاب گفته بود: «با ون و مینی‌بوس و پاسبان که فرهنگ درست نمی‌شود بلکه راه ارتقای فرهنگ با علما و محققین و اساتید دانشگاه است.» سخنان او نه تنها تاثیری در اراده انصار حزب‌الله برای راه‌اندازی گشت‌هایش نداشته است بلکه « صادق لاریجانی» رییس قوه قضاییه هم از او بابت این سخنان انتقاد کرده و گفته اظهارنظرهایی مانند اینکه رفع معضل «بدحجابی» فقط کار علمی می‌خواهد «مقرون به صواب» نیست

یک تیر و چند نشان انصار حزب‌الله

تنشهایی که میان دولت و انصار حزب‌الله ایجاد شده است فقط در حوزه درگیری‌های سیاسی محدود نمی‌ماند بلکه از هفته آینده دامن‌گیر بسیاری از شهروندان خواهد بود که حالا علاوه بر گشت‌های ارشاد وابسته به نیروهای انتظامی باید در هر کوی و خیابان نظاره‌گر رفتارهای تند انصار حزب‌الله نیز باشند. رضا اکرمی رییس شورای فرهنگی ریاست جمهوری این رفتارها را ایجاد نوعی « هرج و مرج» در جامعه دانسته و گفته که « وقتی برادران انصار حزب الله تصمیم می گیرند که با موتور به سطح شهر بیایند و به صورت سازماندهی شده به امر به معروف و نهی از منکر بپردازند چون نه عملشان در قالب تذکر فردی می گنجد و نه حکم ضابط قضایی را دارند، اقدام آنها برای امر به معروف و نهی از منکر غیر قانونی است.» حتی علی‌اکبر جوانفکر مشاور رسانه‌ای دولت در دوره‌ی « محمود احمدی‌نژاد» نیز گفته که « انصار حزب‌الله» از راه‌اندازی گشت‌های مقابله با « بدحجابی» انگیزه‌های سیاسی را دنبال می‌کند. سخنان او در واکنش به بیانیه انصار‌حزب‌الله انجام شده که در آن آمده بود: « سرنوشت احمدی‌نژاد یکی از فرجام‌های شومی است که روحانی باید بداند که (این سرنوشت) او را هم تهدید می‌کند.» ادبیاتی چنین هشدار دهنده بیانگر آن است که انصار حزب‌الله به این راحتی قصد کوتاه آمدن ندارد و تضاد و درگیری آنها با دولت حین اجرای گشت‌های مقابله با « بدحجابی» گریزناپذیر خواهد بود. آنها با یک تیر چند نشان می‌زنند. یکی این که زمینه ناامیدسازی حامیان دولت نسبت به گسترش آزادی‌های سیاسی و اجتماعی فراهم می‌کنند٬ دوم این که دولت را به حاشیه می‌کشانند و سوم هم این که نیروی انتظامی را تشویق می‌کنند تا برای عقب نماندن از میدان مبارزه با « بدحجابی» با قدرت بیشتری به سرکوب حق شهروندان در انتخاب « نوع پوشش » بپردازد. در نهایت این که تضاد و درگیری آنها با دولت به نیروهای این تشکل تندرو انگیزه‌ای مضاعف می‌دهد و آنها برای اقدام‌های بعدی‌شان مصمم‌تر می‌کند. 

ارسال به :