چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ -
- 08 Apr 2020
13 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
فاجعه تاریخی در شیراز؛ دستور رئیس سازمان میراث فرهنگی برای توقف آنی روند تخریب بافت تاریخی
جرس: در پی تخریب بخشی از اماکن تاریخی اطراف مجموعه شاهچراغ، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پنج نامه جداگانه به دفتر رهبری، وزیر کشور، دادستان کل کشور، استاندار فارس و تولیت آستان حرم احمد بن موسی(ع)، خواستار توقف آنی روند تخریب بافت تاریخی شیراز شد.به نوشته روزنامه ایران، مسعود سلطانی فر طی این نامه ها اجرای هرگونه طرح توسعه و عمرانی در بافت تاریخی را منوط به اخذ مجوز از مراجع قانونی نظیر سازمان میراث فرهنگی، شورای عالی معماری و شهرسازی و داشتن طرح مصوب دانست.

 

بر اساس این گزارش، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این مکاتبه آورده است: حسب اطلاعات واصله و بازدید کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس از بافت تاریخی اطراف مجموعه شاهچراغ، متأسفانه بخشی از بافت ارزشمند تاریخی جهت الحاق به طرح بین الحرمین تخریب شده است. سلطانی فر تصریح کرده است: این سازمان حسب وظایف قانونی خود موضوع را از طریق مرجع قانونی در دست پیگیری دارد.

 

معاون رئیس جمهوری با تأکید بر لزوم صدور دستور توقف آنی این عملیات به منظور جلوگیری از تخریب عناصر ارزشمند موجود در بافت تاریخی یادآور شده است: بدیهی است اجرای هرگونه طرح توسعه و عمرانی در بافت تاریخی پس از اخذ مجوز از مراجع قانونی نظیر سازمان میراث فرهنگی، شورای عالی معماری و شهرسازی و داشتن طرح مصوب امکانپذیر خواهد بود. قدمت برخی از این خانه های تاریخی به دوره ایلخانی می رسد و جالب آن که اعضای یگان حفاظت میراث فرهنگی و تعدادی از دوستداران بافت قدیمی شیراز هنگام تخریب خانه پورنواب متعلق به دختر فتحعلی شاه هنگامی که می خواستند مانع ورود بولدوزرها شوند، کتک خوردند و این اثر ارزشمند تاریخی در برابر چشمان شان ویران شد. تاکنون هیچ نهاد، ارگان و گروهی مسئولیت حقیقی و حقوقی این فاجعه تاریخی و نیز ضرب و شتم و مجروح کردن حداقل 5 نفر از اعضای یگان حفاظت میراث فرهنگی و مردم علاقه مند را نپذیرفته است.

 


 

ارسال به :