شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ -
- 18 Jan 2020
22 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مهدی‌کروبی دربیمارستان بستری شد
جرس: مهدی کروبی بار دیگر از محل حصر به بیمارستان برده و بستری شد.

 

به گزارش سحام، وی که مدتی ست که به منزلی درجماران منتقل شده و دوران حبس خود را در ساختمانی دیگر می گذراند، اما آثار سه سال حصرِ بدون دسترسی به هوای آزاد، نورآفتاب، امکانات اولیه پزشکی و بهداشتی و… هم‌چنان در بدن وی نمایان است و او را آزار می دهد.

 

فاطمه کروبی در گفت وگویی درباره آخرین روند درمانی و وضعیت جسمانی همسر محصورش گفته است: سه سال و هفت ماه از آغازحصر گذشته و همان‌طور که هم‌وطنان عزیزمان می‌دانند، همسرم سه سال از این زمان را در مکانی غیراز منزل مسکونی‌شان سپری کردند. نگهداری دریک آپارتمان اداری فاقد امکانات لازم و نیز محرومیت از نورآفتاب و هوای تازه، سلامت ایشان را به‌طورجدی به خطر انداخت. در یک‌سال گذشته، چندعمل جراحی داشتند. در۴هفته گذشته، درکنار درد شدید زانو، بیماری«زونا» که منشا اصلی اش ضعف شدید جسمی بوده را تحمل کردند. روند درمان درحصر پیگیری می شد تا این‌که به تشخیص پزشک محترم اطلاعات و درخواست خانواده نسبت به نگرانی داخلی و گوارشی شان به بیمارستان منتقل شدند. الان روند درمانی آقای کروبی در بیمارستان توسط متخصصین مورد اعتماد خانواده، درحال انجام است. شرایط جسمی شان خیلی آسیب دیده، اما شرایط روحی شان عالی است، به تعبیرخودشان بیش از هر زمانی خدا را از انتخاب این مسیر شاکرند.

 

برخورد ماموران در روند درمان چگونه بوده و هست؟

 

مشکلی دراین زمینه نداشتیم. دراین مورد باید بگویم که مقامات و ماموران امنیتی خللی در روند درمانی و انتقال به بیمارستان ایجاد نکردند. همکاری این مجموعه با تیم پزشکی مورد نظر خانواده هم خوب بوده است.

 

در مورد شرایط حصر بگوئید، آیا از زمان به قدرت رسیدن «دولت تدبیروامید» تغییری در شرایط حصر مثلا ملاقات ها، دسترسی به تلفن و دیگر حقوق یک زندانی ایجاد شده؟

 

واقعیتش تغییر محسوسی درحصر ایجاد نشده و روال هم‌چون گذشته است. درحق برخورداری از حقوق یک زندانی هم تغییری ایجاد نشده. اگراطلاع رسانی نکردیم، بدین جهت بوده که تغییر ایجاد نشده. اگر تغییری ایجاد شود، حتما توسط خانواده اطلاع رسانی می شود. واقعیتش این است که تغییر دولت تاکنون تاثیراساسی در وضعیت حصر نداشته. ظاهرا حصر و حبس های غیر قانونی اولویت دوستان دولتی نیست. تغییرات اندک، مانند همکاری در روند درمان و یا انتقال به بیمارستان مانند این بار، محصول تغییر فضای کشوراست. درارتباط با اصل حصر و حبس غیر قانونی، تاکنون هیچ کس مبنای قضائی آن را به ما اعلام نکرده وانتظار جامعه و خانواده درارائه مستندات این حبس و حصر بلامدت، حتی ازسوی رئیس و دبیرشواری‌عالی امنیت ملی فعلی هم انجام نگرفته. ملاقات فرزندان هفته ای یک‌باراست.«حسین آقا» به تشخیص آقایان، هنوزاز ملاقات پدرشان محروم اند، البته امروز در بیمارستان اجازه ملاقات یافتند.

 

یک‌سال از زمام‌داری دولت تدبیروامید گذشته و جامعه هنوز درانتظارعمل به وعده های داده شده آقای روحانی درایام انتخابات است. دریک‌سال گذشته، دولت در برخی از حوزه ها موفق عمل کرده، اما برخلاف انتظارجامعه در امورمدنی و سیاسی به شدت منفعل بوده است. بارزترین نمونه آن نیز«تداوم حصر» است. به نظر شما دلیل این انفعال چیست؟

 

به نظر می رسد تمرکز دولت درحل و فصل موضوع هسته ای و روابط کشور درعرصه های بین المللی است؛ لذا درکنار تلاش‌های بین المللی شان، کاستی‌های جدی در داخل مشاهده می شود. الان قصد ندارم به این موضوع بپردازم، اما دریک جمله باید بگویم که حقوق و آزادی های سیاسی و مدنی مردم، تاکنون اولویت مقامات قوه مجریه نبوده.

 

بعضا در جامعه شایعاتی مبنی بر ملاقات برخی مقامات دولت یا شورای عالی امنیت ملی با عزیزان در حصر مطرح می شود. آیا این اخبار صحت دارد؟

نه؛ اصلا صحت ندارد.

ارسال به :