شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ -
- 14 Dec 2019
15 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
نماینده دائم سوریه در سازمان ملل: مطلع بودن سوریه از حملات آمریکا به معنای موافقت نیست
جرس: بشار الجعفری نماینده دائم سوریه در سازمان ملل با نامشروع خواندن ائتلاف غرب علیه تروریسم به دلیل مقابله با داعش در سوریه و عراق، مدعی شد که در حال حاضر بسیاری از کشورها به حقانیت سوریه در مبارزه با تروریسم پی برده اند.


 

 

به گزارش ایرنا؛ وی شنبه شب درگفت وگو با شبکه الاخباریه سوریه با اشاره به پیروزی های اخیر نیروهای سوری درشهر'عدرا' و دیگر مناطق سوریه، نسبت به پیروزی کامل ارتش این کشور بر تروریسم ابراز امیداوری کرد.

 

الجعفری درباره پیام نماینده آمریکا در سازمان ملل درباره حمله به مواضع داعش نیز گفت: وی قبل از آنکه حملات آغاز شود مرا در جریان مقاصد ارتش آمریکا برای حمله به اهدافی مشخص یعنی مواضع تروریست های داعش و جبهه النصره قرار داد و من نیز جزئیات این پیام را به مقامات دمشق اعلام کردم و پس از آن بیانیه ای دراین باره صادرشد.

 

نماینده دائم سوریه با اشاره به گفت و گوهای خود با نماینده آمریکا در این زمینه خاطرنشان کرد که در این گفتگوها ضرورت عدم حمله به مناطق مسکونی و متمرکز بودن حملات بر داعش و جبهه النصره مورد تاکید قرار گرفت.

 

وی افزود: در این گفت و گوها همچنین تاکید شد که جبهه النصره و سایر گروه های پیرامونی آن جزو سازمانهای تروریستی هستند و مبارزه و نبرد علیه آنها، اقدامات هماهنگ را می طلبد.

 

بشارالجعفری گفت: من در این دیدارمسائل بسیاری را برای نماینده آمریکا تشریح کردم و پاسخ های او را از جمله درباره حمایت قطر و ترکیه از گروه های تروریستی خواستار شدم.

 

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل افزود: درست است که طرف آمریکایی ما را در جریان حملات قرار داده اما این مسئله هرگز به معنای موافقت سوریه با این حملات نبوده است و ما موافقت دولت سوریه را به آنها اعلام نکردیم.

 

وی افزود: آمریکا نمی تواند ائتلافی برای مبارزه با تروریسم راه بیاندازد ولی ابعاد سیاسی و دیپلماتیک موضوع یعنی شورای امنیت و عدم هماهنگی با دولت سوریه و عراق را در نظر نگیرد.

 

الجعفری هرگونه حمله دراین زمینه را بدون مجوز شورای امنیت و موافقت سوریه نامشروع خواند و افزود: ما از آنها خواستیم هرگونه تحرکی در این زمینه به صورت مشروع و با مجوز شورای امنیت و با هماهنگی دولت سوریه باشد.

 

الجعفری خاطرنشان کرد که هدف نیروهای ائتلاف از اینکه سوریه را در جریان حملات خود قرار داده اند این بوده است که هواپیماهای آنها با آتش پدافند سوریه مواجه نشوند. زیرا اگر چنین اطلاع رسانی نبود خطر شکست حملات آنها بسیار بالا می رفت.

 

وی گفت: اکنون بعد از گذشت سه سال از درگیری در سوریه بسیاری از کشورهای عضو شورای امنیت به حقانیت سوریه پی برده اند و نمایندگان بسیاری از کشورها به ما می گویند که شما راست می گفتید و ما در محاسبات خود اشتباه می کردیم.

 

الجعفری افزود: در همین راستا صحبت های رئیس جمهوری آرژانتین خطاب به اوباما جالب توجه بود چرا که وی گفت: کسانی که دیروز از تروریست ها حمایت می کردند اکنون به بخشی از ائتلاف مبارزه با تروریسم تبدیل شده اند. ما از اینکه بهار عربی نوعی بنیادگرایی اسلامی بود شگفت زده شدیم. نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا نیز گفت: اگر شما موفق می شدید دولت سوریه را سرنگون کنید اکنون داعش همه منطقه را گرفته بود.

 

الجعفری با اشاره به جنگ تبلیغاتی و احتمال خارج شدن عملیات از مسیر خود به خاطر اطلاعات گمراه کننده و غلط که با اهدافی معین مطرح می شود گفت: ملت های زیادی هستند که هزاران کیلومتر با ما فاصله دارند اما تصویر و وقایع را بسیار درست تر از برخی عرب ها درک می کنند.
 

ارسال به :