چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ -
- 13 Nov 2019
14 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مذاکرات هسته ای تبدیل به مذاکره دو جانبه شده است
در ابتدا سه کشور با ایران بر سر برنامه هسته‌ای مذاکره می‌کردند، سپس به شش کشور رسید و در حال حاضر در اکثر اوقات به یک کشور رسیده و آن ایالات متحده است.  

 واشینگتن تاکید دارد که مذاکرات ایران و شش قدرت به خوبی پیش می‌رود. اما در حالی که تنها هشت هفته به پایان مهلت مذاکرات باقی است، ایالات متحده به طور فزاینده‌ای به دنبال تغییر شکل مذاکرات از آن چیزی که در این پنج سال وجود داشته، به یک سری جلسات دو جانبه است. این مسئله نشان دهندهٔ این است که دو کشوری که به دنبال تقویت روابط از دست داده‌شان در بیش از سه دههٔ گذشته هستند، بیشترین تمایل را به حصول توافق دارند.


این تغییر از سال ۲۰۰۹ آغاز شد. زمانی که ایالات متحده بعد از ۳۰ سال- بعد از تسخیر سفارت ایالات متحده در تهران- به همراه دیگر کشور‌ها بر سر میز مذاکرات هسته‌ای حاضر شد. این اقدامات با یک سری جلسات مخفی با موضوع هسته‌ای میان ایران و ایالات متحده در سال ۲۰۱۲ ادامه یافت و سال گذشته به تماس تلفنی ۱۵ دقیقه‌ای باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا با حسن روحانی رئیس جمهور جدید ایران منجر شد.


مقامات آمریکایی به طور منظم از طریق تلفن و ایمیل با همتایان ایرانی خود در حال مذاکره هستند. جان کری وزیر خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف، از سال گذشته تاکنون چندین دیدار دربارهٔ موضوع هسته‌ای داشته‌اند، که آخرین آن‌ها جمعه‌ی گذشته به پایان رسید. درحالی که این ارتباطات بیشتر می‌شود، دو طرف به دنبال بحث درباره دیگر مسائل هستند. یکی از مقامات آمریکایی می‌گوید همهٔ جلسات میان ایالات متحده و ایران شامل صحبت دربارهٔ رابرت لوینسون، مامور سابق اف بی‌آی، جیسون رضائیان، رونامه نگار و دیگر آمریکایی‌های گم شده و زندانی در ایران می‌شود.


این مقام که خواسته نامش منتشر نشود، همچنین می‌گوید درباره تهدید مشترک داعش هم بین دو طرف صحبت شده است. این تحولات نوید دهندهٔ افزایش گفت‌و‌گو‌ها میان ایران و آمریکا است که با پایان مهلت توافق هسته‌ای در ۲۴ نوامبر روبه رو هستند.‌گری سیمور، مذاکره کننده سابق ایالات متحده در این رابطه می‌گوید حتی زمانی که گفتگو‌ها محدود به مسئله هسته‌ای است، باز هم امر خوبی است چون مذاکرات ساده میان دو بازیگر اصلی اجازه می‌دهد تا مذاکرات پیشرفت سریع تری داشته باشد.


براساس گفتهٔ سه دیپلمات که خواستار عدم افشای نامشان شده‌اند، همهٔ طرفین این حس را ندارند و بعضی از نمایندگان کشورهای غربی احساس می‌کنند با افزایش نقش ایالات متحده، آن‌ها در حاشیه قرار گرفته‌اند. اما سیمور که به مرکز بلفر در دانشگاه هاروارد رفته است، و هنوز از جزئیات مذاکرات باخبر می‌شود، می‌گوید با اینکه ایالات متحده رهبری مذاکرات را بر عهده دارد ولی چیزی را از متحدینش مخفی نمی‌کند و بین آن‌ها رایرنی وجود دارد.


یک مقام آمریکایی اذعان می‌کند که «در زمان فعلی ایران خواستار مذاکره با ما است، چون ما سهم بیشتری در تحریم‌ها داریم» در‌‌ همان زمان مقامات ادعا می‌کردند که تمام کشور‌ها درگیر مذاکرات هستند و با مذاکره کنندگان تهران ملاقات‌های دو جانبه دارند. اگر از مایکلمان، سخنگوی هیئت اتحادیه اروپا بپرسید که آیا آمریکا مذاکرات را دزدیده است، وی در پاسخ خواهد گفت که رهبری مذاکرات بر عهدهٔ کا‌ترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا است. حداقل به طور رسمی وی و دیگران هنوز در بازی قرار دارند.


در آخرین دور مذاکرات هسته‌ای که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شد، وزرای خارجهٔ روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان با ظریف درباره مسئله هسته‌ای گفتگو کردند. اشتون هم که به عنوان هماهنگ کننده مذاکرات منصوب شده است، ریاست یک جلسهٔ کامل شش کشور با ایران را بر عهده داشت. وی همچنین سه جلسه با ظریف و سه جلسه مشترک با ظریف و کری در این هشت روز مذاکرات داشت. اما سیمور با اشاره به مذاکرات هسته‌ای کره شمالی و پنج کشور این گونه استدلال می‌کند که نقش قدرتمند ایالات متحده در مذاکره با ایران ضروری است. وی می‌گوید در آن مذاکرات، ابتدا مذاکره دو جانبه‌مان پیونگ یانگ واشینگتن انجام می‌شد و بعد به اطلاع دیگر کشورهای می‌رسید، به زعم وی مذاکرات چند جانبه بیش از اندازه ضعیف و ناآزموده است. 

منبع: دیپلماسی ایرانی 

منبع اصلی: ‌آسوشیتدپرس

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.