چهارشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ -
- 22 Jan 2020
25 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
عجب بازی پیچیده و خطرناکی !
گوئی این ترکیه نبوده و نیست که بیشترین امکانات را برای عبور نفرات ، تجهیزات و امکانات نظامی در اختیار داعش گذاشته و می گذارد 


در آمد
بزرگواران منتقد : نوشته زیر نه دفاع از بشار اسد و کس دیگری است و نه حمله به ناتو و ترکیه و. ....نوشته ای است صرفا تحلیلی برای گمانه زنی در مورد رویدادهای خطرناک آینده در این منطقه از جهان . پس لطفا آن را از همین زاویه بخوانید .

* * *

وتوی روسیه و چین در اعلام منطقه پرواز ممنوع برای سوریه ، مانند آن چه در لیبی به اجرا گذاشته شد ، ماشین جنگی ناتو برای اجرای طرح ساکس - پیکو ( یا همان طرح برنارد لوئیس برای شمال آفریقا و خاورمیانه ) را متوقف کرد . ناتو در مصر هم نتوانست به هدف های نهائی خود برسد .

وقتی امید ناتو از ارتش آزاد سوریه و میدان داری قطر به نومیدی بدل شد ، چنین به نظر می رسید که این سازمان ( به سر پرستی ایالات متحده آمریکا ) به یک جنگ فرسایشی در سوریه راضی شده است . اعتراف می کنم خود من نیز به چنین باوری رسیده بودم ، بویژه که به نظر می رسید رویدادهای اوکراین ، به مثابه یک جبهه دوم ، بخشی از توان ناتو را به خود مشغول کرده است .

اما سر بر آوردن ناگهانی داعش و رفتارهای گیج کننده آن ، تردیدهائی را ایجاد کرد، بویژه که سازمان پیچیده رسانه ای غرب به افکار عمومی جهانیان باورانده است که آمریکا و ناتو می خواند با داعش مقابله کنند ، آن هم فقط با بمباران مواضع آن . در حالی که برای سرکوب ارتش حداکثر سی هزار نفری داعش به یک دوره بمباران یک ساله ( آن گونه که آقای اوباما گفته است ) نیازی نیست .از بین بردن این نیروی سی هزار نفری فقط با استفاده از یک پنجم امکانات ارتش سعودی در یک هفته هم ممکن است .

بدین ترتیب ، بهانه سرکوب هوائی داعش زمینه ای فراهم آورد تا یک منطقه پرواز ممنوع غیر رسمی برای هواپیماهای جنگی آمریکا ، فرانسه ، انگلیس ، استرالیا و.... ایجاد شود . اما شگفتا این بمباران ها نه تنها موجب کاهش تحرک داعش نشد ، بلکه دیدیم در همین هفته گذشته این گروه تا چند کیلومتری بغداد هم پیش رفت و مناطق مهمی ( که کوبانی سر آمد آن ها است ) را مورد تهاجم شدید قرار داد ( شاید زمانی که این مطلب را می خوانید کوبانی سقوط کرده باشد )

پرده آخر بازی پیچیده ناتو ، دیشب به اجرا گذاشته شد و دیدیم که پارلمان ترکیه در حرکتی نمایشی با جنگیدن ارتش این کشورهم در سوریه و هم درعراق موافقت کرد .

گوئی این ترکیه نبوده و نیست که بیشترین امکانات را برای عبور نفرات ، تجهیزات و امکانات نظامی در اختیار داعش گذاشته و می گذارد و هم اکنون هم مجروحان داعش در بیمارستان های ترکیه درمان می شوند !

اهمیت مصوبه دیشب پارلمان ترکیه زمانی روشن می شود که در نظر بگیریم :

الف : ترکیه عضو ناتو است و در واقع ارتش 500 هزار نفری آن پیاده نظام ناتو محسوب می شود و از همین رو ، ستاد فرماندهی نیروهای پیاده نظام ناتو در ازمیر ترکیه مستقر است

ب : ترکیه علاوه بر پایگاه بسیار بزرگ انجرلیک که از سال ها پیش در اختیار آمریکا بود ، در دو سال اخیر اجازه استقرار چند سامانه دفاعی موشک های پاتریوت کشورهای عضو ناتو را در خاک خود و در مثلثی که قاعده آن مرزهای عراق و سوریه را تشکیل می دهد داده است .

سناریو برای اجرای مراحل بعدی طرح خاورمیانه بزرگ به نظر کامل شده است . خصوصا اگر در نظر بگیریم اولین کار رئیس جمهور جدید افغانستان امضای پیمان امنیتی کشورش با آمریکا بود ( کاری که آقای کرزای با همه وابستگی هایش به آمریکا از آن سر باز زد ). نخست وزیر انگلیس نیز هم اکنون در افغانستان است و خبرهائی از یک کمک مالی بزرگ انگلیس به افغانستان نیز شنیده ایم .

اگر می خواهیم در مورد رویدادهای جاری و آتی منطقه گمانه زنی کنیم ، این واقعیات را از نظر دور نداریم 

منبع: فیس بووک نویسنده 

 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :