سه‌شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ -
- 10 Dec 2019
12 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
در این وزارتخانه چه خبر است؟
  جرس: حواشی اکران فیلم «عصبانی نیستم» در حالی که این فیلم پروانه نمایش دارد و قرارداد اکران آن در شورای صنفی نمایش ثبت شده است، وزارت ارشاد را به کدام سمت می‌برد؟ این پرسشی است که با خواندن اظهارنظرهای متفاوت و متنوع مسؤولان این وزراتخانه در این روزها به ذهن متبادر می‌شود.  

به گزارش ایسنا، حجت‌الله ایوبی 2 تیر ماه در یک اظهار نظر صریح در نشست رسانه‌ای اش درباره وضعیت نمایش فیلم «عصبانی نیستم» و مخالفت‌های برخی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس با نمایش این فیلم اظهار کرد: «عصبانی نیستم» پروانه نمایش دارد و قرار نیست تصمیم جدیدی درباره فیلم گرفته شود. سازنده این فیلم آن‌را طی یک تفاهم بسیار خوب به یک فیلم اجتماعی تبدیل کرده است و «عصبانی نیستم» اکنون از نظر شورای پروانه نمایش، یک فیلم اجتماعی است؛ نه سیاسی.

در این مدت وزیر ارشاد هم بدون نام بردن از فیلم خاصی بارها تاکید کرد که پای مجوزهای صادر شده‌اش می‌ایستد، اما حسین نوش‌آبادی - معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - در جدیدترین اظهار نظربه روزنامه شرق درباره فیلم عصبانی نیستم می‌گوید: فیلم «عصبانی نیستم» که در جشنواره فجر نمایش داده شد، به‌دلیل برخی نقاط ضعفی که در فیلمنامه آن وجود داشت و به جهت برخی اعتراضاتی که بود، دوباره مورد بازبینی و بررسی قرار گرفت و قریب به 20 دقیقه از آن ابهام‌آمیز و چالش‌برانگیز تشخیص داده و اعلام شد این قسمت‌ها می‌تواند سوءتفاهم ایجاد کرده یا دیگران را نگران کند، بنابراین حوزه سینمایی وزارت، این قسمت‌ها را حذف کرد. اما آقای وزیر به‌عنوان رئیس دستگاه فرهنگی کشور نظرشان این است که تا وقتی که نواقص فیلم کاملا برطرف نشده است، این فیلم اکران نشود.

او در عین حال مطرح می‌کند: ما به‌هرحال نباید به‌خاطر فیلمی که ممکن است نظرات مختلفی درباره آن ابراز شود یا برخی‌ها به آن نگاه انتقاد‌آمیز داشته باشند، وزارت ارشاد را هزینه کنیم. ما نباید این وزارتخانه را برای فیلمی که اینقدر جای هزینه‌ کردن ندارد، هزینه کنیم. بالاخره این‌هم یک فیلم است که تولید شده و اگر نواقصش رفع شود، حتماً اکران می‌شود.»

این اظهارات تامل برانگیز دو مسوول در وزارت ارشاد که یکی به عنوان مسوول مستقیم حوزه سینما از بدون مشکل بودن یک فیلم برای اکران سخن می‌گوید و دیگری اظهارات متفاوتی دارد، مخاطب را با این پرسش روبه‌رو می‌کند که مسوولان در این وزارتخانه با هم هماهنگ نیستند؟ یا به دلیل برخی فشارها ترجیح می‌دهند اظهارات مقطعی برای آرام کردن شرایط داشته باشند؟

این در حالی است که در جدیدترین اظهارنظرها از سوی سینماگران، علیرضا رییسیان - کارگردان سینما - گفت: قانون صراحتا دادن مجوز برای هرگونه اجرای هنری از جمله موسیقی، تئاتر‌، فیلم و کتاب را به وزارت ارشاد سپرده است، بنابراین همه به مجوزهای وزارت ارشاد باید تمکین کنند.

عبدالحسن برزیده - دیگر کارگردان سینما - نیز تاکید کرد که وقتی شورایی و یک مرجع قانونی، مجوزی را می‌دهد یا تایید می‌کند، نباید «ان‌قلت»ی وجود داشته باشد.

او افزود: این روند پیش از این هم سابقه داشته است اما وقتی قانون‌گذار و مجری قانون از مجوزی که دادند، عقب‌نشینی کنند، شرایط پیچیده‌تری به‌وجود می‌آید.

به گزارش ایسنا، در جشنواره‌ی فیلم فجر علاوه بر اینکه به دلیل فضای رسانه‌ای برخی گروه‌های معدود، سئانس نمایش فیلم عصبانی نیستم تغییر کرد، از رقابت و جوایز جشنواره فجر هم کنار گذاشته شد، درحالیکه نوید محمدزاده قرار بود سیمرغ بهترین بازیگری را بگیرد و به گونه‌ای فشارها پیش رفت که دقایقی از اختتامیه‌ی جشنواره‌ی فجر سپری شده بود که دست‌اندرکاران جشنواره‌ اعلام کردند، تهیه‌کننده این فیلم به خاطر حاشیه‌ها و برای حفظ آرامش سینما، فیلمش را از رقابت خارج کرده است.

«عصبانی نیستم!» داستان نوید، دانشجوی ستاره‌دار و اخراجی است که برای فراهم آوردن حداقل شرایط زندگی در رویارویی با بی‌اخلاقی‌های جامعه و نابرابری‌ها، با خود تمرین می‌کند تا «عصبانی» نباشد و در تلاش است تا دختر مورد علاقه‌اش «ستاره» را که هم‌دانشگاهی‌اش بوده، از دست ندهد...

 

ارسال به :