سه‌شنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ -
- 28 Jan 2020
02 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
چراغ سبز مجلس به انصار‌ حزب‌الله
جرس: تحلیل‌ها درباره عقب نشینی انصار حزب‌الله از راه‌ اندازی گشت‌های خیابانی ظاهرا چندان درست نبود و این تشکل حالا به لطف تصویب طرح « حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر » از پشتوانه قانونی برای اقدام‌های خود برخوردار خواهد شد. 

هرچند هنوز فاصله زیادی تا تبدیل این طرح به قانون باقی مانده است اما به نظر می‌رسد که انصار حزب‌الله در حال بسیج‌ نیروهای خود است و سرانجام مانور خیابانی‌اش را آغاز می‌کند.


عقب نشینی تاکتیکی


وزارت کشور پیشتر به انصار حزب الله هشدار داده بود که اگر نیروهای خود را برای آنچه مبارزه با « بدحجابی » خوانده می‌شود به خیابان بیاورد با این نیروها برخورد خواهد کرد. هشدارهای دولت در کنار مذاکراتی بود که با چهره‌های ارشد این تشکل انجام می‌شد و نتیجه مذاکرات روز ۳۱ شهریور از سوی « سعید المنتظر مهدی » معاون اجتماعی نیروی انتظامی اعلام شد.

او گفت که «آقای محتشم، دبیرکل انصار حزب‌الله در دیدار با رییس پلیس امنیت اخلاقی ناجا درخواست دریافت مجوز فعالیت امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر کرده بود، که پس از مدتی بحث و تبادل نظر مقرر شد انصار حزب‌الله روی طرح خود تجدیدنظر کرده و از قالب‌ها و ظرفیت‌های رسمی و موجود نظام استفاده کنند.» همین اظهارات بود که به عقب نشینی انصارحزب الله از مانور خیابانی تعبیر شد با این حال ظاهرا عقب نشینی این تشکل تاکتیکی برای خرید وقت تا زمان قانونی شدن طرح « حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر» بوده است. بر اساس این طرح که کلیات آن روز چهارشنبه ( ۱۶ شهریور) در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید٬ هیچ فرد یا نهادی حق ندارد مانع از اجرای « امر به معروف و نهی از منکر » بشود و در صورت بروز درگیری در این زمینه، مجازات کسانی که علیه امر به معروف‌کنندگان اقدامی کنند سختگیرانه خواهد بود.

در این طرح همچنین به سازمان بسیج هم این وظیفه داده شده است که افرادی را برای انجام امر به معروف و نهی از منکر سازماندهی کند. ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر هم از این اختیار بهره‌مند شده که برای تجمع‌ علیه آنچه از سوی منکر « منکرهای موجود در جامعه» خوانده‌ شده٬ مجوز صادر کند. طرح با ۱۵۶ رای موافق، ۲۳ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از مجموع ۲۰۲ نماینده به تصویب رسید و برآیند آرا نشان می‌دهد که محافظه‌کاران پارلمان در این زمینه با هم اشتراک‌های جدی دارند.

 

نوبت خط و نشان کشیدن

یکی از انگیزه‌های مجلس از تمرکز روی موضوع حجاب احتمالا به تلاش این نهاد برای اعمال فشار علیه دولت روحانی مربوط است. دولتی که به حامیان جوان خود وعده گسترش آزادی‌های اجتماعی را داده بود و حالا خود را در موقعیتی دشوار برای برآورده کردن این وعده می‌بیند. بی تفاوتی دولت در مقابل اقدام‌های مجلس یا انصار‌حزب‌الله باعث ایجاد نارضایتی در پایگاه اجتماعی رای‌دهنده‌ها به روحانی خواهد شد و برخورد با نهادهای محافظه‌کار هم هزینه‌های سیاسی آشکاری را به همراه خواهد آورد. در نتیجه موقعیت کنونی برای رییس‌جمهوری ایران سخت است. او روز سوم خردادماه در سخنانی به تندروها توصیه کرد که « اینقدر در زندگی مردم مداخله نکنید، ولو به خاطر دلسوزی؛ بگذاریم مردم خودشان راه بهشت را انتخاب کنند، نمی‌توان با زور و شلاق مردم را به بهشت برد.» سخنان او با موجی از واکنش‌های خشم‌الود از سوی تندروها روبرو شد و اتفاقا آنها را مصمم‌تر کرد که با دولت درباره آزادی‌های اجتماعی وارد ستیز‌ جدی‌تری شوند.

وضعیت آینده را به راحتی نمی‌توان پیش‌بینی کرد. مجید انصاری معاون پارلمانی دولت پس از تصویب کلیات طرح « حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر» در سخنانی حاکی از نارضایتی نسبت به تصمیم مجلس برای بازگذاشتن دست تندروها گفت که «در این صورت تکلیف وزارت کشور چیست؟ اگر ناامنی به وجود آید چه کسی پاسخگوی آن خواهد بود؟» نگرانی و نقد او از سوی تصویب‌کننده‌های مورد اعتنا قرار نگرفته است به طوری که « مرتضی آقا تهرانی » رییس کمیسیون مشترک قضایی- فرهنگی مجلس از دولت خواست به جای « نقدهای بیهوده» به اجرایی شدن طرح کمک کنند. تشکل انصار حزب‌الله به عنوان برنده اصلی طرح مجلس در تدارک تقویت و سازماندهی‌ نیروهایش است. گزارش‌ها حاکی است که این تشکل یک سامانه پیامکی راه‌اندازی کرده و مردها با پیام « یا حسین » و زنها با پیام « یا زینب » آمادگی خود را برای پیوستن به گشت‌ها ابراز می‌کنند. دبیرکل انصار حزب‌الله در جلسه توضیحی برای اعضای این تشکل در روز ۱۰ مهرماه گفت که آنها قرار نیست به تذکر زبانی بسنده کنند بلکه کار ستادی را مدنظر قرار می‌دهند. او گفته بود هدف این است که « بتوانیم به آنهایی که باید حالی کنیم، حالی بکنیم که بابا جمع کن این بساط‌ رو!» حالا کار آنها برای این خط و نشان کشیدن با طرح تصویب شده توسط مجلس راحت‌تر از پیش خواهد بود و دولت وضعیت پیچیده‌تری برای مواجهه پیدا خواهد کرد.  

ارسال به :