چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ -
- 13 Nov 2019
14 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
جمهوری خواهان در حال بازگشت هستند
جرس: مماشات جمهوری خواهان با طرفداران عدم مداخله گرایی در حال پایان یافتن است. 

به مدت پنج سال ما مدام شنیده‌ایم که سیاست خارجی و مسائل امنیت ملی حزب جمهوری خواه را تقسیم کرده است. طرفداران عدم مداخله گرایی به ما می‌گویند که از جنگ خسته شده‌اند و نگرانی عمیقی از هزینه‌های دولت دارند. این مسائل چالشی جدی برای جنگ طلبان (شاهین‌ها) و بین الملل گراهای سنتی حزب جمهوری خواه است. تغییر پارادایم همیشه اهمیت بیشتری در مقایسه با تغییر افراد و جو رسانه‌ها داشته است.

بعضی از جمهوری خواهان از کاهش خودکار هزینه‌های دفاعی ابراز خوشحالی کردند و بعضی دیگر هم در ارائه اطلاعات غلط در مورد برنامه‌های جاسوسی تروریستی کمک کرده‌اند. اما وسوسهٔ بازگشت جمهوری خواهان به دوران انزواگرایی رابرت تفتیان و کاهش دائمی بودجه امنیت ملی، دیگر تمام شده است.


کاندیداهای جمهوری خواه انتخابات سنا در کارولاینای شمالی، آلاسکا، نیوهمشایر، آیووا، آرکانزاس و هر جای دیگری با پیش زمینه‌ای قوی از جنگ طلبی در حال شرکت در رقابت‌های انتخاباتی هستند. کریس کریستی، فرماندار نیوجرسی از عملکرد باراک اوباما در مبارزه با داعش انتقاد می‌کند. بابی جیندال فرماندار لوئیزیانا، در ۶ اکتبر در موسسه آمریکن اینترپرایز سخنرانی‌ای با موضوع بازسازی قدرت دفاعی ایالات متحده خواهد داشت – یعنی سه هفته پس از سخنرانی سناتور مارکو روبیو با موضوع «قدرت آمریکا: بازسازی قابلیت‌های دفاعی در قرن ۲۱» - سناتور رند پال معروف‌ترین شخص جریان جدید عدم مداخله گرایی که بیشتر زمان خودش در سنا را مشغول انتقاد از جنگ طلبانی همچون جان مک کین و لیندسی گراهام بوده است، هم اکنون از حملات هوایی به تروریست‌ها در عراق و سوریه حمایت می‌کند.

 


برد تاد، استراتژیست جمهوری خواه که در انتخابات امسال در چند کمپین حضور دارد می‌گوید «ائتلاف محافظه کاران همیشه جنگ طلب بوده است. کبوترهای (مخالف جنگ) معدودی در ائتلاف جمهوری خواهان همانند رند پال حضور دارند که در زمان بحران‌های سیاست خارجی می‌گویند محافظه کار نیستند. کبوتر‌ها به یک باور اشتباه معتقدند که عدم مداخله گرایی به جای هرج و مرج باعث صلح می‌شود. این نظریه در هر دوره‌ای از سیاست خارجی آمریکا که از دههٔ ۱۸۰۰ اجرا شده است، شکست خوده است و دوباره هم شکست خواهد خورد» وی این نکته را هم اضافه می‌کند که «من فکر می‌کنم که اقداماتی که اوباما در خارج از کشور انجام داد، عاملی بسیار مهم در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۶ خواهد بود»
براساس نظرسنجی سی ان ان که هفتهٔ گذشته منتشر شد، ۶۹ درصد از جمهوری خواهان خودشان را «جنگ طلب» و تنها ۲۵ درصد خودشان را «صلح طلب» می‌نامند. شاهین‌ها یا جنگ طلبان کسانی هستند که معتقدند نیروی نظامی باید به طور مرتب برای پیشبرد سیاست خارجی ایالات متحده مورد استفاده قرار بگیرد. کبوتر‌ها یا صلح طالبان کسانی هستند که اعتقاد دارند ایالات متحده به ندرت یا هرگز نباید از نیروی نظامی استفاده کند.


در میان کاندیداهای احتمالی، مطرح شدن این مباحث بیشتر از هر کس دیگری به نفع سناتور مارکو روبیو خواهد بود. روبیو که هم عضو کمیته امور خارجی و هم کمیته امور اطلاعاتی سنا است، از ژانویه ۲۰۱۱ که وارد واشینگتن شده است، اولویتش مسائل امنیت ملی بوده است. تاکید بر همین مسائل در کمپین ۲۰۱۰ بوده است که وی را راهی کنگره کرد. براساس گفته‌های افراد نزدیک به روبیو، سناتور هنوز تصمیمی درباره شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ نگرفته است. اما مصاحبهٔ جدید وی نشان می‌دهد که در صورت نامزدی در انتخابات، وی طرفدار رهبری جهانی ایالات متحده و سلطه نظامی است.


روبیو معروف به طرفداری از افزایش قابل توجه هزینه‌های دفاعی است. وی معتقد است که ایالات متحده برای مبارزه با داعش باید نیروی زمینی را به عراق اعزام کند. وی معتقد است که ایالات متحده باید بتواند از قدرتش در چند نقطه از جهان استفاده کند. او اعتقاد دارد که ایالات متحده باید از نقش ابرقدرتیش استفاده کند و سایست خارجی چند وجهی داشته باشد. در صورتی که روبیو قصد شرکت در انتخابات مقدماتی جمهوری خواهان را داشته باشد، این گونه دیدگاه‌ها طرفداران زیادی در میان رای دهندگان جمهوری خواه دارد. البته شکی نیست که عمدهٔ این مسائل از سوی رقبای وی هم مطرح خواهد شد.

منبع: دیپلماسی ایرانی

منبع اصلی: ویکلی استاندارد

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.