دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ -
- 06 Apr 2020
12 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مستند جنگ جویان داعش در پایتخت خودخوانده
مستند داعش محصول شبکه « وایس نیوز » تصاویری از زندگی روزمره در برخی مناطق تصرف شده توسط گروه داعش را به نمایش می‌گذارد. خبرنگار جنگی فلسطینی - انگلیسی تبار، «مدین دیریه» در ماه ژوئن ۲۰۱۴ به مدت سه هفته در رقه به سر برده، جنگ جویان داعش را در پایتخت آنان همراهی و از آنها در مقعیت های مختلف فیلمبرداری کرده است. فیلم توسط حمید بهشتی با زیرنویس فارسی ترجمه شده است.

 

تصاویری که در آن نظامیان سیاه پوش علیرغم این که دفتری برای اقلیت‌های مذهبی (اهل ذمه) ایجاد کرده‌اند تا آنها مالیات زندگی در مناطق مسلمان نشین را بپردازند اما باز هم کلیساهای مسیحیان و مساجد شیعیان را تخریب می‌کنند تا تفکر جزمی‌شان را به اثبات برسانند.


مستند نشان می‌دهد که کودکان زیر سن قانونی چگونه توسط جهادگرایان سیاه پوش به جنگ با « کفار » دعوت می‌شوند و چگونه آنها با زندگی در خیابان‌هایی آکنده از اجساد کودکی خود را می‌گذرانند.


شیوه عملکرد گشت‌های امر به معروف و نهی از منکر نیز در این مستند مورد توجه قرار گرفته است. گشتهایی که در خیابان‌ها پرسه می‌زنند و مردم مرعوب و نگران از جان‌ را مورد عتاب قرار می‌دهند. تاوان زیر پا گذاشتن آن چه داعش به عنوان « احکام شریعت » بر مردم تحمیل کرده است می‌تواند شلاق و گردن زدن باشد و این که بازداشت‌شدگان برای رهایی از دست « مجازات کنندگان » به خطای خود اعتراف می‌کنند نیز تاثیری در سرنوشت‌شان ندارد.


دیدن این مستند به درک بهتر کابوسی که امروزعراق و سوریه را گرفتار خود کرده کمک می‌کند.
 

ارسال به :