دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ -
- 24 Feb 2020
29 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
دست بالای تندروها در نشست همگرایی اصولگرایان
جرس: محافظه‌کاران پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته حالا در تلاش برای ایجاد وحدت درونی هستند. آنها نمی‌خواهند که تجربه خرداد سال ۱۳۹۲ در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز برایشان تکرار شود. 

برگزاری همایش « مقدماتی و سراسری اصولگرایان» در روز شنبه ( ۱۹ مهرماه) همین هدف را دنبال می‌کرد. همایشی که در ‌آن چهره‌‌های نزدیک به جبهه پایداری و بعضی از وزیران دولت « محمداحمدی‌نژاد » حضور داشتند اما خبری از چهره‌های معتدل جریان اصولگرا نبود. سخنران اصلی جلسه نیز « محمدتقی مصباح یزدی » بود که به نظر می‌رسد گزینه اصلی برای هماهنگ کردن طیف‌های اصولگرا در انتخابات آینده مجلس است.

 

اصولگرایان را جمع کنید!

پیامدهای شکست در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته هنوز گریبان اصولگرایان را گرفته است. « سید رضا تقوی » رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه که مسوولیت برگزاری نشست‌های همگرایی این جریان سیاسی را به عهده دارد طی سخنانش در نشست روز شنبه بر این فضای آشفته صحه گذاشت و گفت : « ما بعد از انتخابات ریاست جمهوری که همه گفتند اصولگرایان ناامید و سرخورده شده‌اند و برخی از آنها از پست خود خلع شده‌اند، احساس کردیم که باید کاری انجام دهیم.» او در توضیح تلاش‌ها برای ایجاد همگرایی میان طیف‌های این جریان نیز گفت: « ما به آیت‌الله مهدوی کنی پیام دادیم که ایشان اصولگرایان را دور هم جمع کند اما آیت‌الله مهدوی کنی ناراحت و نگران بود و این موضوع را نپذیرفت؛ بعد از آن پیشنهاد دوم این بود که یکی از اعضای جامعیت روحانیت مبارز این کار را برعهده گیرد و از آیت‌الله مهدوی کنی اجازه خواستیم. در آن جلسه آیت‌الله موحدی کرمانی به آیت‌الله مهدوی کنی گفتند که حالا که شما به میدان نمی‌آیید تا اصولگرایان را جمع کنید، یکی این کار را انجام دهد و بالاخره قرعه به نام من افتاد و من حدود یکسال است که جلسات همگرایی اصولگرایان را تشکیل داده‌ام.» تقوی اما حالا برآورد خوشبینانه‌ای از اوضاع اصولگرایان دارد و علاوه بر این که معتقد است « استقبال عجیبی در استانها از جلسات همگرایی اصولگرایان شده است» می‌گوید باید « همه سلایق اصولگرایی را در کنار هم جمع کرده و ذهن‌های آنها را به هم نزدیک کرده و نگذاریم متفرق و ناامید شوند.»


مصباح جانشین مهدوی کنی؟

موفقیت اصولگرایان برای رسیدن به وحدت با تردیدها و علامت سوال‌های فراوانی روبرو است. چنانچه زعامت این جریان با مصباح یزدی باشد بعید است که همه طیف‌های اصولگرا حاضر به پذیرش موضع نهایی او شوند. او مرجع فکری و سیاسی جریان‌های تندرو است و در انتخابات ریاست جمهوری گذشته با کمک به تشکیل و هدایت « جبهه پایداری انقلاب اسلامی » عملا به انشعاب از جریان اصلی اصولگرایان کمک کرد. جریان اصلی را دو تشکل سابقه دار یعنی جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نمایندگی می‌کردند و در ادبیات سیاسی ایران به « جامعتین » مشهور است.« محمدرضا مهدوی کنی » رییس مجلس خبرگان رهبری نقش رییس سفیدی میان اصولگرایان را بر عهده داشت. او از خرداد ماه در بیمارستان بستری و در شرایط کما قرار دارد اما پیش از آن هم دیگر رغبتی به میانجی‌گری میان اصولگرایان نداشت. « محسن کوهکن » نایب رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری ۲۷ بهمن ماه سال پیش این وضعیت را تایید کرده و گفته بود: « تا آنجایی که اطلاع دارم آیت الله مهدوی کنی از عملکرد اصولگرایان مقداری گلایه دارد و گلایه ایشان نیز وارد است.» انتقاد او اتفاقا از این بود که چرا طیف‌هایی از اصولگرایان موضع ریش سفیدی و زعامت‌اش را به رسمیت نمی‌شناسند و جریان‌های موازی ایجاد می‌کنند. انتقادی که بیش از همه متوجه جبهه پایداری و رییس‌ آن یعنی محمدتقی مصباح یزدی می‌شد.

حالا اما تندروها با به دست گرفتن پرچم « وحدت اصولگرایان » قصد دارند نقش جریان اصلی را بازی کنند. این بار نام موسسه « امام خمینی » که توسط مصباح یزدی اداره می‌شود نیز در کنار جامعه روحانیت و جامعه مدرسین حوزه علیمه قم به میان آمده و « محمدعلی موحدی‌کرمانی » عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هم در حاشیه همایش همگرایی اصولگرایان با تایید این وضعیت جدید گفت : « علاوه بر جامعتین، مؤسسه امام‌خمینی(ره) هم در تصمیمات اصول‌گرایان سهیم هستند و جامعتین همراه با آیت‌الله مصباح‌یزدی خواهند بود.»


تکرار یک تجربه

تندروهای اصولگرا در صدد هستند آنچه در انتخابات ریاست جمهوری گذشته به پای « جبهه پایداری » نوشته شد در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی به پای همه اصولگرایان نوشته شود. آنها به ائتلافی فکر می‌کنند که از دل آن گزینه‌های مطلوب خودشان در لیست‌های انتخاباتی قرار بگیرند. مشخص نیست که چنین شیوه‌ای تا چه حد بتواند چهره‌های معتدل جریان اصولگرایی را همراه سازد. محمدتقی مصباح یزدی در نشست همگرایی اصولگرایان گرچه بخش عمده سخنانش را به موعظه‌های دینی اختصاص داد اما تفسیر خود از اصولگرایی را هم مورد تاکید قرار داد و گفت: « اصولگرا یعنی کسانی که سه دسته اصول را قبول و باور می‌کند و اگر گفت ولایت فقیه را قبول داریم، آن را با جان و دل می‌گوید و تا پای جان برای آن می‌ایستد ؟» سخنان او همان شالوده‌ای است که به تاسیس جبهه پایداری منجر شد. آنها در فضای بعد از سال ۱۳۸۸ مرزبندی خود را نه فقط با اصلاح طلبان روشن‌تر کردند بلکه با طرح عبارت‌هایی چون « ساکتین فتنه » بسیاری از اصولگرایان که حاضر به همراهی تام با موضع نظام در قبال اعتراض‌های جنبش سبز نشده بودند را مردود و خارج از جریان اصولگرایی خواندند. حالا طرح دوباره این بحث‌ها حکایت از عزم تندروها برای به دست گرفتن رهبری اصولگرایان در انتخابات دارد هرچند که تلاش مشابه‌‌شان در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته نتیجه‌ای جز شکستی سخت به همراه نداشت.
 

ارسال به :